Běžecká trasa skalními městy Broumovských stěn

Běžecká trasa skalními městy Broumovských stěn

Turistický region
Kladské pomezí
Kraj
Královéhradecký
Délka trasy (km)
22
Povrch
Přírodní terén
Převýšení (m)
624

Velmi náročná a grandiózní trasa s celkovým převýšením téměř 1000 m, která na svou délku vede ze 2/3 skalními městy!

Místo startu je v centrální části Machova, kde chytnete červenou turistickou značku a naberete směr na Božanovský Špičák. Za okrajovými částmi městyse zaběhnete do lesa a podél potoka Židovka začnete Černým dolem stoupat do skal.

Na rozcestí lesních cest „U Zabitého“ zatáčíte po žluté doleva a stoupání se přiostří. Po chvilce vbíháte do skalních celků různorodých velikostí, objemů, tvarů, podob a jmen. Jste na hřebenu Polických a Broumovských stěn, které Vás jen tak nepustí. Do tohoto kouzelného prostředí budete následujících 11 km přímo vtaženi a nebudete mít jiné přání, než aby tato dokonalá partie nikdy neskončila. Jestliže se ve skalách ztratíte, Vaše přání se vyplní, a proto si s sebou raději vezměte mapu. Trasu před výběhem nastudujte a počítejte se spletitým terénem pískovcových skal. Cestu Vám budou ztěžovat kameny, pařezy a kořeny, skalní města drží na ostrých srázech a drsných roklích, na mýtinkách se cestička vytratí a znovu se objeví až v podobě do skály vytesaných schůdků. Budete se vířit doleva, doprava, šplhat nahoru a seskakovat dolů, prostřídáte snad všechny barvy turistického značení a v botách se Vám bude přesypávat písek. Podíváte se na Junáckou vyhlídku a z ní dalekou optikou třeba až na Kralický sněžník.

Trasa Vás potom zavede i na nejvyšší vrchol hřebene Broumovských stěn, na 773 m n.m. vysoký, málo známý Božanovský Špičák a k několika následujícím nedalekým vyhlídkám s výhledy do daleka. Nutno zmínit, že hřeben Broumovských a Polických stěn, přesto jak úžasnou krajinu nabízí, není ani zdaleka zaplaven turisty, a je proto velice pravděpodobné, že minimálně na první půli hřebene, v okolí Božanovského špičáku, budou skalní města jenom Vaše.

Ani tato trasa ale není nekonečná. Asi 1 kilometr za vyhlídkou Supí hnízdo, na důležitém poutním místě stojí ve švýcarském stylu postavená turistická chata Hvězda a blízko ní kamenná barokní kaple. Zde se s Vámi hřeben Broumovských stěn loučí a Vy ostrým seběhem po červené značce postupně ukrajujete finálních 5 km a památkově bohatý Broumov s benediktinským klášterem je Vám blíž a blíž.

GPS souřadnice startu: 50.499166666667, 16.276666666667

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: