Kokořínsko: běžecká trasa kolem tajemného hradu Houska

Kokořínsko: běžecká trasa kolem tajemného hradu Houska

Turistický region
Českolipsko
Kraj
Středočeský
Délka trasy (km)
23
Povrch
Přírodní terén
Převýšení (m)
573

Okruh vede převážně na východním okraji CHKO Kokořínsko, užijete si pískovce, borovice, skalní byty a můžete si vyběhnout i k tajemnému hradu Houska.

Na cestě mezi obcemi Nosálov a Bezdědice, stávala samota zvaná „Suchý mlýn“ Stálo zde celkem pět obytných stavení s chlévy a sklepy vysekanými ve skále. Skalní byty – pískovec jakožto hornina, kterou lze snadno opracovávat, byla využívána v oblasti CHKO Kokořínsko k budování obytných prostor nazývaných skalní obydlí. Ta sloužila jako dočasná útočiště pro obyvatelstvo z nižší sociální vrstvy.

Krásná vesnička Nosálov se nachází v malebně zvlněné krajině Polomených hor ve výšce 382 m n. m.

Jako Housecké vrchy je označována skupina vrchů s charakterem vrchoviny nacházející se v okolí Housky. Od Vrátenské hory jsou odděleny sedlem Na Fučíkovském.

Vrátenská hora je dominantou Kokořínska a se svojí nadmořskou výškou 508 m n. m. je nejvyšším bodem Mělnicka. Nadmořskou výškou se už Vrátenská hora řadí do pohorského pásma, a proto se zde vyskytují některé horské rostliny. Rozhledna, nacházející se na vrcholu nabízí kruhový výhled. Spatřit lze hrady Bezděz a Ralsko, Bukovou horu s vysílačem, část Českého středohoří s Milešovkou a za dobré viditelnosti i část Jizerských hor.

Tajemný hrad Houska stojí v místě, které nemá ze strategického hlediska žádný význam. Nestojí poblíž žádné zemské stezky, nebyl hradem královským, neplnil ani funkci hraničního hradu, byl postaven v naprosto pusté krajině bez dostupného zdroje vody. Neexistuje žádný důvod, proč by měl být tento hrad zbudován. Velmi zajímavý je i po architektonické stránce – celý obranný systém je zaměřený proti „vnitřnímu nepříteli“. Snad se zde střežilo „něco“, co se nesmělo dostat ven.

Bořejov zůstal zde zachován soubor památek lidové architektury. Byl postaven na místě, kde stála 400 let předtím gotická svatyně. Ždírec, původně Sirtsch, je prastará vesnice, která existovala již v 11. století. Název obce vznikl z názvů prací při jejím zakládání, tj. odstraňování lesů – žďáření. Žďár byl vyhlášen vesnickou památkovou rezervací, je typickou ukázkou vesnice, kde převládají roubené přízemní i patrové chalupy, často hrázděné. Úžasné jsou hlavně chaloupky vrostlé do skal, lemující starou cestu pod návsí.

Trasu můžete zkrátit přes vesnici Žďár a pokračovat cestou na východním okraji obce – okruh tak zkrátíte zhruba o 3,5km.

GPS souřadnice startu: 50.478055555556, 14.6925

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Pavel Karbulka

Ahoj, trasa dobrá, jen je třeba se připravit na docela velkou porci asfaltu (mnohdy zbytečného). Kde to šlo, upravil jsem si přes pole, lesní cestou podél asfaltky nebo výstupem po modré na Housku a pak už až do cíle jen modrá.
Začátek i konec v Nosálově, parkování u rybníčka na označeném parkovišti. Díkes za tipy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: