Bolesti beder a jejich příčina

Bolesti beder a jejich příčina

Bolesti beder patří mezi nejčastější potíže, které u nás s velkým úspěchem léčíme. Průvodním jevem jsou silné ostré bolesti v bederní nebo křížové oblasti doprovázené výrazně omezenou pohyblivostí. Pohyb je téměř nemožný pro intenzivní bolest, která klienta v noci dokonce budí ze spánku.

Člověk je nucen držet záda ve strnulé pozici, protože při předklonu, kašli či kýchnutí dojde k intenzivnímu zvýraznění bolesti a skokovému zhoršení stavu. Bolest sice může sama mírně povolit během pohybu (chůze), ale po dlouhodobější neměnné pozici (sed, leh, stoj) se stává intenzivnější. Často “vystřeluje” do boků a následně i do dolních končetin a pak není možné rovně stát. Příčin vzniku těchto potíží je řada. Blokáda zad často vzniká při zvedání těžšího předmětu ze země – nejhorší variantou je kombinace zvednutí předmětu při současném otočení se na stranu. Nejčastější příčinou, kdy se bederní páteř zablokuje, však bývá trvalé ohnutí páteře (např. shrbený sed u počítače). A konečně nemalý vliv na vznik akutní bolesti mají i výkyvy teplot a směr vzduchu. Lidé popisují, že je „ofoukl“ průvan, nebo po sportu, kdy byli zpocení a rozehřátí, prochladlí.

Jak léčba obvykle probíhá?

Pokud zajdete s bolestmi beder na ortopedii či neurologii, obvykle vás lékař odešle na rentgenové snímkování a vyšetří vás za pomoci základních klinických testů. Po stanovení diagnózy dostanete instrukce být co možná nejvíce v klidu, případně vám naordinují léky na zmírnění bolesti nebo pro uvolnění svalového napětí. Obvykle jde o analgetika a myorelaxancia a to v podobě mastí, gelů, tablet a roztoků pro injekční aplikaci či infuzi. Tento způsob léčby však poskytuje úlevu jen krátkodobou, neboť neřeší příčinu vzniku bolesti. Pokud bolesti neustanou do další návštěvy, pravděpodobně vám předepíší poukaz k rehabilitaci, kde vám doporučí aktivní cvičení a aplikují fyzikální léčbu (ultrazvuk, magnetoterapii, vířivku, laser, elektrické proudy atd.…). Tyto metody nejsou ovšem moc efektivní. Frustrující je především bolest, která vás pravděpodobně bude omezovat dlouhodobě po několik měsíců až rok a to jak v práci, tak v běžném denním životě a vaší soběstačnosti.

Jak léčit moderně a rychleji?

Pokud přemýšlíte, jaké další možnosti by mohla poskytovat moderní rozvíjející se medicína, pak doporučuji navštívit vysokoškolsky vzdělaného fyzioterapeuta, který nejprve provede podrobný kineziologický rozbor zaměřený na tzv. funkční změny držení těla i vzájemné ovlivňování svalů. Tento postup je nutný pro správnou diagnostiku a následné vedení terapie. Podle jeho výsledků pracuje na měkkých tkáních (svalech, šlachách, kloubech) od oblasti hlavy, horních končetin, páteře až k pánvi, a stimuluje funkci hlubokého stabilizačního systému trupu. Obvykle volí techniky na tzv. „neurofyziologickém podkladě“. Ideální je kombinace s manuálními technikami měkkých tkání, mobilizacemi a manipulacemi kloubů majících funkční vztah k bolestivé části těla.

V rámci moderně vedené fyzioterapeutické péče při léčbě bolestí se neobejdeme bez Rázové vlny. Tento přístroj nám pomáhá díky vysoké efektivitě k podstatně rychlejšímu léčení mnohých diagnóz pohybového aparátu. U nás ve FYZIOklinice dle konkrétní diagnózy vždy kombinujeme Rázovou vlnu s hloubkovou vibrační masáží na oblast beder a svalů s funkční souvislostí. Dnes nejmodernější Fokusovaná rázová vlna je velmi účinná pro hluboké struktury až do 12 cm, naproti tomu starší koncept Radiální rázové vlny je účinný jen pro povrchové potíže do několika centimetrů od povrchu. Pro zvýšení efektivity terapie vždy aplikujeme i tzv. „funkční tape“, což je bavlněná elastická lepicí páska, která prodlužuje správné působení na měkké tkáně do Vaší další návštěvy. Takto profesionálně vedená fyzioterapie má vysokou efektivitu v léčbě bolestivých problémů. Již po první aplikaci ucítíte úlevu a v noci budete moci bez bolesti spát a to i bez užití léků. Pohyblivost se spontánně upraví velice rychle. Analgetická a další léčba může být brzy vysazena. Případně ani léky nemusíte začít užívat, pokud je léčba Rázovou vlnou včas zahájena. Její účinky navíc působí nejen protibolestivě ale i protizánětlivě.

Děkujeme Fyzioklinika.cz a Mgr. Ivě Bílkové!

Moderní soukromé pracoviště odborné fyzioterapie a rehabilitace zaměřené na prevenci a léčbu bolestivých stavů pohybového aparátu metodami manuální fyzioterapie.Rádi Vám odborně, a šetrnou formou pomůžeme vyléčit Vaše obtíže s dlouhodobým efektem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: