Jaká bude nová sezóna orientačního běhu? Reprezentaci čeká Mistrovství světa i Evropy

Jaká bude nová sezóna orientačního běhu? Reprezentaci čeká Mistrovství světa i Evropy

Českou reprezentaci čeká v roce 2018 náročná sezóna, ve které se bude konat jak Mistrovství světa, tak Mistrovství Evropy. Naši reprezentanti budou v následujících měsících bojovat o nominaci na tyto a další závody. V následujících odstavcích se dozvíte nejen o akcích světového významu, ale i o těch domácích, na kterých se představí širší česká špička.

Vrcholné světové akce

První velkou akci světového orienťáku v roce 2018 bude hostit švýcarské Ticino. Mistrovství Evropy (6. – 13. května), jemuž mnozí přikládají stejnou váhu jako mistrovství světa, bude zajisté silným zážitkem. Ve velmi náročném programu nalezneme 5 disciplín, z nichž sprint i krátká trať mají svou kvalifikaci. Na startu se představí velká česká výprava, která bude moci čítat až 7 mužů a 7 žen.

Od 17. července bude patřit pozornost akademikům, neboť je čeká Mistrovství světa. Až 5 disciplín v pěti dnech, tak může vypadat jejich náročný závodní program. To vše navíc v těžkých finských terénech v okolí města Kuortane. V individuálních disciplínách může nastoupit až 12 českých vysokoškolských závodníků.

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

Nejvyšší prioritou české reprezentace je Mistrovství světa, to hostí 4. – 11. srpna Lotyšsko. Sprintové disciplíny se odehrají v srdci hlavního města, v Rize, lesní disciplíny zavítají k nedalekému městečku Sigulda. Do každé disciplíny budou moci Češi nasadit 3 závodníky, výjimkou budou ženské lesní disciplíny, kde mohou nastoupit pouze 2 naše závodnice.

Po dvou letech Česká republika opět uspořádá akci světového formátu, bude jí finálové kolo série Světového poháru v termínu 4. – 7. října. Hostitelským městem bude Praha, ve které se odehrají i první dva závody (vyřazovací knockout sprint a sprintové štafety). Další bude na programu závod na krátké trati na Turnovsku v srdci Českého ráje, finálovým závodem pak bude sprint v Mladé Boleslavi. Cílem reprezentace jsou jednoznačně dobré výsledky, které před domácím publikem těší dvojnásob.

TIP: Přečtěte si také rozhovor s Petrem Vavrysem – v Himálaji jsem týden neměl co jíst, s sebou jsem měl jen Hašlerky.

Domácí šampionáty

Tradičně prvním českým šampionátem bývá MČR v nočním orientačním běhu, které se bude konat v sobotu 14. dubna v Horní Brusnici na Trutnovsku. Díky brzkému termínu závodu mohou první závodníci do lesa vyběhnout „už“ v 21:00. Na trati, která nabídne časté změny porostů či kameny a pozůstatky těžební činnosti, budou obhajovat tituly Pavel Kubát a Eva Kabáthová.

Velmi prestižní sprintové mistrovství se letos uskuteční 19. května v jihočeském Táboře. Historické centrum města s kamennou dlažbou a svažité Holečkovy sady budou klást na závodníky veliké fyzické nároky. Na startu lze očekávat kompletní českou špičku, neboť závod je jedním z nominačních na Mistrovství světa v Lotyšsku. Toto MČR bude moci sledovat každý, připravuje se totiž z něho přímý přenos na ČT sport.

Jasný každoroční vrchol jarní sezóny na české scéně přichází ovšem až v červnu (letos konkrétně o víkendu 23. – 24.), kdy se koná MČR na krátké trati. Po 17 letech se terén u vysočinské obce Chlébské dočká nové mapy a velkého závodu. Technicky závodníky prověří především četné pasáže kamennými a skalními útvary doprovázené kamennými poli.

Po letní „pauze“, které je vyhrazena především Mistrovství světa, čeká české závodníky šampionát na nejdelší orienťácké distanci – klasické trati. O víkendu 15. a 16. září budou v Kladkách na Prostějovsku bojovat o poslední individuální medaile roku 2018. Boj to ale nebude jednoduchý, protože tamní kopcovitý prostorově pestrý terén s hlubokými údolími pořádně prověří závodníky nejen po fyzické, ale i po orientační stránce.

Atraktivní disciplína, jíž jsou sprintové štafety, bude mít své mistrovství na státní svátek 28. září ve Zlíně. Na Jižních svazích, které jsou specifické sídlištní zástavbou a terasovitým terénem, se představí smíšené štafety čítající 2 muže a 2 ženy, titul z loňského roku vybojovali běžci klubu OK 99 Hradec Králové.

Závěr závodní sezóny bude patřit Mistrovství štafet a klubových výběrů, kde nastupují týmy složené kompletně ze členů jednoho klubu. Oba závody se odehrají v dosud nezmapovaném terénu u Bavorova na jihu Čech, kde závodníky bude čekat nejen technická část na kamenitém hřebeni, ale nejspíše během trati narazí i na dominantní zříceninu hradu Helfenburk. V sobotu 13. října budou na programu tříčlenné štafety, o den později pak v závodě družstev nastoupí sedmičlenné smíšené týmy.

Taková bude sezóna orientačních běžců v roce 2018. Sedm domácích mistrovských závodů, ME ve švýcarském Ticinu, MS v Lotyšsku, ale hlavně finále kolo Světového poháru v Praze 4. – 7. října, kde se budou naši reprezentanti chtít představit v co nejlepším světle.

Matěj Burda

Matěj Burda

Orientační běžec pocházející z Děčína, nyní běhá za klub OK Jiskra Nový Bor. Milovník horolezectví, dlouhých treků a dobré četby. Trenér TSM Ještědské oblasti a stavitel několika závodů v orientačním běhu. Mimo jiné i juniorský stříbrný medailista z mistrovství světa v orientačním biatlonu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: