Keňan Kipyego pokořil v Ústí při půlmaratonu hodinovou hranici, mezi českými závodníky dominovali Homoláč a Sekyrová

Keňan Kipyego pokořil v Ústí při půlmaratonu hodinovou hranici, mezi českými závodníky dominovali Homoláč a Sekyrová

Seriál závodů RunCzech jako obvykle ukončuje běžecký rok závodem na půlmaratonské trati v Ústí nad Labem. V pořadí již pošesté se sešli nejlepší světoví i čeští vytrvalci, aby se utkali o poslední letošní vítězné vavříny, v rámci seriálu.

Nelze opomenout, že na start se postavilo i zhruba 3 600 běžců z řad amatérů a hobíků. Bez nichž by tyto závody totiž nebyly tím, čím nakonec jsou. Závod v tomto městě na severu Čech má jednu raritu, a to průběh známou chemičkou. Pro mnohé běžce lákavé místo, přesto zbytek závodu se běží podél řeky Labe, tedy v příjemnějším prostředí.

Startovní listina opět plná zvučných jmen

V 15 hodin, se hlavním Mírovém náměstí v Ústí, postavilo na startovní čáru mnoho výborných afrických běžců, ostatně, jak už je na těchto závodech zvykem, kteří by měli dodat závodu svoji kvalitu. To se samozřejmě stalo i letos a rozhodně bylo na co koukat.

Ani česká běžecká elita se nechtěla nechat zahanbit a po kvalitních výkonech na pražské BIRELL GP se znovu na start postavilo to nejlepší, co v současnosti naše atletika dokáže na této vytrvalecké trati nabídnout. Jirka Homoláč, Vít Pavlišta, Milan Kocourek, respektive Petra Kamínková, Ivana Sekyrová či Anežka Drahotová. Velké množství povzbuzujících diváků se rozhodně nenudilo.

Každý závod ze seriálu RunCzech má svůj náboj, a to i tentokrát

Počasí závodníkům víceméně přálo a po velmi horkých předchozích dnech, se běželo za zamračené oblohy a teploty okolo 20°C. Dalo by se říci, ideální podmínky pro běžce a běžkyně. Komplikace nastala až později, kdy posledním dobíhajícím běžcům znepříjemňoval situaci déšť, ale i to nebylo na překážku.

Keňan Barselius Kipyega už před závodem avizoval, že by rád v Ústí konečně prolomil hranici jedné hodiny. Jak slíbil, tak i poté konal. Od začátku nastolil takové tempo, kterému ostatní běžci nemohli vzdorovat. Každým kilometrem navyšoval svůj náskok a cílovou metu proběhl ve fantastickém čase 59:15 minut. Opět se ukázalo, jak kvalitní jsou u nás závody běžecké ligy RunCzech a zlatá známka, kterou vlastní všechny její závody, je udělena zcela oprávněně.

V cíli závodu neskrýval vítěz své dojetí a jeho slova svědčí o tom, jak moc chtěl tento čas právě v Ústí zaběhnout: „Běželo se mi skvěle. V Ústí je krásně rychlá trať a navíc vyšlo počasí. Před půlkou závodu jsem zkusil zatlačit a vyšlo to. Jsem rád, že jsem zaběhl takový čas“.

Druhý, s velkou ztrátou, doběhl do cíle Adugna Takele z Etiopie (1:01:31) a třetím místem dovršil svůj povedený týden člen Adidas RunCzech Racing Abraham Kipyatich z Keni (1:01:40).

I v ženském závodě se běželo velmi rychle

Ani elita v kategorii žen se nenechala zahanbit a i zde diváci viděli urputné boje a hlavně také skvělé časy. Loňská šampionka Peres Jepchirchir z Keni běžela od 14 kilometru sama a zdálo se, že vylepší svůj dosavadní ústecký rekord. Cestu za ním ji ale zkomplikovala málo utažená bota, musela zastavit a ztratila cenné vteřinky. Přesto zaostala za svým rekordem jen o 7 vteřin. Její výsledný čas 1:07:24 hodin je ale velmi kvalitní.

V cíli pak úsměvy na všechny strany rozdávaly druhá Lucy Cheruiyot z Keni (1:08:17) a třetí Afera Godfay z Etiopie (1:08:32). Obě dvě si totiž při půlmaratonu v Ústí nad Labem doběhly pro osobní maxima.

Čeští muži se postarali o drama až do konce

V loňském roce porazil Vít Pavlišta Jirku Homoláče nástupem těsně před cílem. Tentokráte se situace opakovala, ale s rozdílem, že o svém prvenství rozhodl Jirka Homoláč na posledním kilometru, kde měl více sil. Jeho výsledný čas 1:05:41 je navíc českým rekordem závodu.

„Byl to parádní závod. Cítil jsem se uvolněně a úplně v pohodě, běželo se mi prostě dobře. V závěru jsem si věřil, takže jsem poslední kilometr napálil a povedlo se,“ netajil se radostně v cíli Jirka Homoláč. Druhý doběhl již zmiňovaný Vít Pavlišta (1:05:50) a třetí místo tentokráte zbylo pro Milana Kocourka (1:06:00).

Mezi ženami byl k vidění krásný souboj dvou veteránek

České ženy, Petra Kamínková a Ivana Sekyrová, opět ukázaly, že věk není to rozhodující při běhání. Při neúčasti Evy Vrabcové Nývltové si to na trati rozdaly sami mezi sebou a jejich tempu nestačila ani Anežka Drahotová. Zhruba na 17 kilometru se Ivana Sekyrová odpoutala od Petry Kamínkové a v čase 1:17:40 hodin si doběhla pro prvenství. Druhá v pořadí Petra Kamínkové také ukázala, že stále umí běhat výtečné časy (1:18:04). Poněkud z větším odstupem si třetí místo pojistila Dagmar Rychnovská (1:21:54).

RunCzech 2016 je za námi …

V Ústí byl ukončen opět velmi zdařilý celý ročník běžeckého seriálu. Na hodnocení je ještě příliš brzy, přesto lze a bez nadsázky konstatovat, že poslední díl seriálu se povedl. Diváci v Ústí viděli zajímavé souboje mezi elitními běžci a nespočet osobních minisoubojů mezi amatérskými běžci a hlavně hobíky.

Ti jako vždy bojují sami se sebou, posouvají si své osobní rekordy, vyhrávají či prohrávají souboje se svými kolegy, kamarády, ale jedno mají společné … běháním naplňují poslání o tom, jak moc krásný je běh sport a že v tomto odvětví nejsou hranice, které by někomu bránili začít běhat a poté i závodit. Ostatně tohle je i poslání celého týmu, který RunCzech běžeckou ligu připravuje. Těšme se všichni společně již nyní na rok 2017.

Výsledky v hlavních kategoriích:

21,1 km – muži:

1. Barselius Kipyega (Keňa)

2. Adugna Takele (Etiopie)

3. Abraham Kapsis Kipyatich (Keňa)

21,1 km – ženy:

1. Peres Jepchcichcir (Keňa)

2. Lusy Cheruiyot (Keňa)

3. Afera Godfay (Etiopie)

21,1 km – muži – ČR:

1. Jiří Homoláč

2. Vít Pavlišta

3. Milan Kocourek

21,1 km – ženy – ČR:

1. Ivana Sekyrová

2. Petra Kamínková

3. Dagmar Rychnovská

Celkové výsledky zde

Informace o závodu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: