Králem Volkswagen Maratonu Praha je Keňan Kigen, nejlepším Čechem Homoláč

Nejočekávanější běžecká akce na českém území zná své vítěze. Králem Volkswagen Maratonu Praha je s časem 2:07:54 Keňan Nobert Kigen, mezi ženami triumfovala Etiopanka Bekelech Borecha. Mistrem České republiky se stal Jiří Homoláč.

„Od třicátého kilometru mě chytala křeč do chodidla, tak jsem měl strach, abych doběhl, ale povedlo se,“ radoval se trojnásobný český šampion. První Češkou v cíli byla Marcela Joglová. „Slunečné počasí nesvědčilo rychlým časům, ale důležitější je, že přispělo ke krásném závodu a parádní atmosféře,“ řekl prezident organizačního výboru RunCzech Carlo Capalbo, jehož závod se pyšní známkou World Athletics Elite Label Race.

Během závodu se oteplilo

Přes osm tisíc závodníků vyrazilo ze Staroměstské náměstí vstříc 42 195 metrům trati vedoucí kolem nádherných pražských památek. Na startu bylo patnáct stupňů, ale brzy se díky jasnému počasí oteplilo až na 23 °C. S těmito podmínkami si nejlépe poradil keňský vytrvalec Nobert Kigen. „Dnes to byl můj den. Vyhrál jsem, je to něco neuvěřitelného. Trochu jsem váhal, jestli mi na finiš zbylo dost sil. Jsem rád, že jsem to takhle zvládl. Prahu mám moc rád, určitě zase přijedu závodit,“ řekl Kigen, který byl při loňském závodě v Praze třetí. Na stupně vítězů se ještě probojovali dva etiopští borci. Druhý skončil Kelkile Woldaregay, za ním doběhl Yitayal Zerihun.

Nejlepší atmosféra

Necelých jedenáct minut ztratil na vítěze český závodník Jiří Homoláč (2:18:44). „Bylo to náročné, ostré slunko nás vysálo. Ale diváci kolem trati doslova hnali. Myslím, že to byla nejlepší atmosféra, kterou jsem tu zažil,“ těšilo Jiřího Homoláče. Atmosféru si pochvala i čerstvá mistryně České republiky Marcela Joglová. „Jsem moc spokojená. Poslední dobou mi to moc neběhalo a měla jsem zdravotní problémy. Moc mi pomohli lidé kolem trati, byli téměř všude a fandili neuvěřitelně,“ popsala Joglová, která proťala cílovou pásku v čase 2:39:23.
Triumf mezi ženami získala Etiopanka Bekelech Borecha. Trať zvládla za 2:22:56, čímž si zlepšila osobní maximum téměř o dvě minuty! „Pracovala jsem velmi tvrdě, chtěla jsem ještě lepší čas. Ale i takhle jsem moc šťastná a za vítězství jsem moc rád,“ Bekelech Borecha.

Battle of the Teams

Na Volkswagen Maratonu Praha však nešlo pouze o vítězství mezi jednotlivci. O napětí do posledních chvil se postaralo nové týmové pojetí závodu Battle of the Teams. Každý ze šesti týmů (Volkswagen, Mattoni, Skupina ČEZ, Birell, adidas Runners a Generali Česká pojišťovna) měl ve startovním poli čtyři bodující profesionální běžce, tím pátým skórujícím byli běžečtí nadšenci.