Krása maratonské turistiky: Smažená ryba, vůně trávy a mobilní záchody

Krása maratonské turistiky: Smažená ryba, vůně trávy a mobilní záchody

Přemýšlíte, kam příští rok vyrazit na zahraniční závod, chcete svému běžeckému kamarádovi (nebo sobě) věnovat originální dárek k Vánocům, nebo jen poznat své oblíbené město jinak, trochu intenzivněji? Zažít atmosféru velkého závodu? Nebo „zabít dvě mouchy jednou ranou“ a spojit maratonský závod s rodinnou dovolenou?

Azurové pobřeží, bílý písek Zakynthosu, alpské louky, evropská velkoměsta. Typické dovolenkové destinace v posledních letech stále častěji vyrovnávají ty přece jen kapku netradiční. Kulisu tvoří davy natěšených hubeňourů navlečených v kompresních podkolenkách a tílkách lokálních oddílů, moderátoři pokřikující v často nesrozumitelné hatmatilce a všudypřítomné mobilní toalety. Jezdit za závody do zahraničí je zkrátka in. Kromě sportovního výkonu se podíváte na místo, kam by vás normálně třeba vůbec nenapadlo jet, okouknete památky a muzea, ochutnáte lokální specialitky. Já sám jsem se vypravil běhat za hranice hned několikrát, ať už honit čas, nebo „jen“ za zábavou. Pokud vás následující (čistě osobní) výběr inspiruje k vašemu vlastnímu (půl)maratonskému dobrodružství, budu jen rád!

MARATONY

BERLÍN

Totální zářijová klasika, navíc za humny! Jeden z šesti maratonských Majors je z Prahy dostupný za necelé čtyři hodinky. Světová proslulost nicméně přináší drobnou mrzutost při registraci: hlásíte se do loterie (ballotu) a doufáte, že právě na vás se usměje štěstí. Když máte smůlu, čekáte deset let. Když štěstí – a já ho měl – vezmou vás napoprvé. V tom případě zaplatíte poměrně mastné startovné (pro příští rok 163 euro), ale stojí to za to! Na startu budete spolu s 45 tisíci dalších běžců vybíhat z obřího parku Tiergarten, během úplně placaté trasy jen stěží narazíte na místo, kde nikdo nefandí. Já si v jednom tunelu musel zacpat uši, jaký rachot to byl! A pokud máte na konci síly se kochat, takřka cílové podběhnutí pod Braniborskou bránou je krásná skorotečka. Ta pravá (protože maratonská turistika, že jo) přijde až s currywurstem a weissbierem! Malá poznámka na konec: v dubnu se na stejném místě běží podobně parádní půlmaraton.

Cena: 163 eur

AMSTERDAM

Město, kde si cyklista nemusí připadat jako lovná zvěř a kde liberálněji naladění běžci mohou pozávodní únavu rozpustit v proslulých coffee shopech. Amsterdamský maraton má jednu boží výhodu: končí na atletickém stadionu. Dříve naprostý standard v posledních letech mizí, doběh po tartanu pro fajnšmekry nabízí třeba ještě Mnichov. Závodu v hlavním městě tulipánu a trávy je vyhrazena půlka října a kromě maratonu se tu běží půlmaraton, závod na 8 kilometrů a dětský běh, na své si tu dokáže přijít celá rodina, případně parta kamarádů s rozdílnou vytrvalostní. Já běžel půlmaraton, maličkou výtku bych měl k tomu, že jsme se po polovině závodu přimotali mezi nejpomalejší maratonce a kličkování mezi lidmi cílícími na sedm hodin nebylo z nejpohodlnějších.

Cena: 95 eur

FRANKFURT

Pokud chcete rychlý podzimní maraton, kam se bez problémů registrujete i na poslední chvíli (a zároveň závod tak velký, aby i ti rychlejší běželi vždy s někým), Frankfurt je vaše volba! Trasa v moderním městě, kam se z Prahy autem dostanete za pět hodin, je jako stvořená pro osobáky. I já si tam ten svůj zaběhnul a na tamní maraton nedám dopustit! Jedinou výtkou jsou lehce užší ulice po startu, kde se může udělat špunt, na druhou stranu mi to nejspíš pomohlo nepřepálit. Ve Frankfurtu je všechno tak akorát: široké ulice, diváci i občerstvení. Co je na tomhle závodě unikátní, je zase doběh: končíte v místní multifunkční aréně, finiš po koberci za zvuků hudby a v doprovodu světelných efektů z vás vymáčkne všechno.

Cena: 85 eur

PŮLMARATONY

DUBLIN

Pro vytrvalce z české kotliny možná poněkud netradiční běžecká destinace, ale o to zajímavější! Pravda, zážitek mám poněkud zkreslený faktem, že jsme do Irska vyrazili v partě čtyř kamarádů ne zrovna za osobáky, spíš nás zajímalo místní pivo a fish and chips. Takové mentální nastavení může kupodivu někdy pomoci, aspoň se člověk nenervuje a běží naprosto v klidu (jen tu smaženou rybu s hranolky coby předzávodní večeři asi neokecám…). V Dublinu, jako v každém evropském větším městě, máte na výběr hned z několika závodů. My sáhli po maličkém Clontarf Half Marathonu pro několik stovek lidí. Atmosféra lokálního závodu jen na pobřeží moře. A taky se běželo po pláži, odlivem ztvrdlé na asfalt. Obrátkový závod, pořád kolem vody, trochu vítr, racci, romantika! A pokud by vám ani tohle k ospravedlnění cesty do Dublinu nestačilo, vyrábějí tu Guinness a přibližně nekonečno druhů whiskey…

Cena: 35 eur

BUDAPEŠŤ

Závod za vůně paprikáše a šumění termálních pramenů? V Budapešti mají půlmaratonci dvě hlavní možnosti: v dubnu se běží závod pojmenovaný po telefonním operátorovi, v září po aerolinkách. Já zvolil jarní termín a nemůžu si stěžovat, před lety mi rovná a přehledná trať vinoucí se z velké části podél Dunaje vynesla dlouho vyhlížený čas pod 1:20. V cíli jsem si taky pěkně zařval… Ještě jednu vzpomínku si z maďarské metropole odvážím: na asi nejzvláštnější předzávodní přípravu. Po cestě z večeře jsme byli svědky, jak opilého turistu srazilo auto, a místo odpočinku na hotelu jsme rychle vzpomínali na základy první pomoci. Vaše cesta k rekordům snad bude o něco méně krvavější.

Cena: 45 eur

Kde se taky hezky běhá

Vlastně kdekoliv! Opravdu, na konkrétním místě zas až tak nezáleží. Pokud chcete běžet rychle, vyplatí se vybrat si závod s minimálním převýšením a v termínu, kdy nehrozí velké horko. Jestli to bude na severu, jihu, východě či západě, už takovou roli nehraje. Z Česka snadno dostupných míst je hromada: oblíbenou maratonskou destinací je dubnová Vídeň, říjnový Mnichov či říjnovo-listopadové Drážďany. Velké závody za kopečky dělají v Polsku, oblíbený je březnový maratonský otvírák v Barceloně nebo prosincový zavírák ve Valencii.

Jak se na zahraniční závody připravit

Úplně stejně jako na ty domácí! Pokud zahraniční závod berete vážně a jdete po osobáku, určitě se vyplatí na místo přiletět minimálně dvě noci předem, lépe se aklimatizujete na nové prostředí a budete mít víc času k vyzvednutí startovního balíčku a k dalším nezbytnostem. Jestli jedete do ciziny běhat jen na pohodu, platí jediné pravidlo: užít si to.

Praktické rady

V propojené Evropě se dá za pár korun dostat prakticky kamkoliv. Levné letenky vám najde web Azair.cz, s ubytováním pomůže Booking.com, Airbnb.com či Hostelworld.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: