Lipno Ice Marathon se běžel po souši, ale přesto nabídl opravdový běžecký extrém

Lipno Ice Marathon se běžel po souši, ale přesto nabídl opravdový běžecký extrém

Závodníky prověřila především maratónská vzdálenost, kde se závodníci museli popasovat s velmi náročným terénem. Nástrahami bylo bahno, sníh, písek, voda, kameny, potoky a mokřady. Ty během opravdu „výživných“ 8 kilometrů prověřili závodníky na maratónské trati.

Závod probíhal za krásného bezvětrného počasí s teplotami okolo bodu mrazu. Přesto mnoho závodníků okusilo teplotu vody prakticky celým tělem.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Celá trasa vedla po břehu Lipenské přehrady

Organizátoři bohužel nemohli kvůli počasí nabídnout trasu po zamrzlém Lipně, a tak celá trasa vedla po břehu Lipenské přehrady. Vzhledem k zvedající se hladině musela být trať třikrát přeznačena. Adéla Černá, ředitelka závodu k tomu říká: „Vodní hladina se zvedla až o 150cm, takže nám prakticky zmizely pláže, na kterých byl závod původně vyznačen. Tím se terén stal ještě náročnějším.“ Start závodu byl v Černé v Pošumaví. Půlmaraton měl otočku v Lukavické zátoce, maraton v Hrušticích.

Scénérie závodu byla naprosto jedinečná a pohledy na Lipno neopakovatelné

Absolutním vítězem se stal Martin Gabla v čase 3:39. Čas napovídá o náročném terénu. Martin Gabla k závodu poznamenal: „Scénérie závodu je naprosto jedinečná a pohledy na Lipno neopakovatelné. Závod byl svým sice rovným, ale náročným terénem poměrně „syrový“. Dokonce jsem se několikrát občerstvoval přímo z Lipna.“ Maratónské trati se nezalekla také jediná žena Renata Horáková, které parťáka na trati dělal nejstarší účastník Jan Dolejš s ročníkem narození 1949.

Závodu se zúčastnili také dva borci – Tomáš Zahálka a Lukáš Findeis, kteří absolvovali celý závod bosí. Tomáš Zahálka říkal, že sice takový extrémní maraton ještě na boso neabsolvoval, ale prý se to „dalo“. Závod absolvovali také dva borci na kole v kategorii freestyle (zdolání trati s jakýmkoliv prostředkem). Kolo ovšem nebylo výhrou, a tak i výsledný čas jediného dokončivšího byl horší než nejlepší běžecké.

Celý závod byl pod dohledem 25 zástupců Vodní záchrané služby ČČK Český Krumlov a pěti z rakouské vodní záchrané služby. Pro případ záchrany bylo nachystáno i vznášedlo, které se dostane i do nedostupných míst. Naštěstí závod proběhl prakticky bez zásahu, jen malé ošetření si vyžádali bosí extrémisté.

Hlavními sponzory byl The North Face, Šumavský pramen, Jihočeský kraj, obec Černá v Pošumaví a Dakine.

Výsledky:

Muži

1. Martin Gabla

2. Petr Muras

3. Vladimír Riedl

Ženy

1. Renata Horáková

Celkové výsledky zde

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: