Úspěšný slovenský ultraběžec, který běhá pod značkou Salomon. Reprezentant v trailovém běhání a aktuálně držitel nejrychlejšího slovenského času na UTMB, který se mu povedlo zaběhnout koncem srpna v Chamonix. Jaká cesta vedla Mariana na UTMB? A jak se vlastně dostal na takovou úroveň, když začínal s dvoukilometrovými kondičními běhy pro zdraví?
Majo, gratuluju k výsledku na UTMB ve skvělém čase. Jak závod pro Tebe probíhal a jak jsi spokojený?
Díky, moc si toho vážím. Už jen dostat se na UTMB, běžet ho a doběhnout do cíle je velký úspěch. Počasí nám přálo a běželo se mi dobře. Hlavně v noci a dopoledne bylo příjemně chladno, Během tréninkové přípravy jsem chodil i do sauny, a když začalo být teplo, tělo to zvládalo lépe. S výsledkem jsem spokojený, porovnával jsem se hlavně sám se sebou. Na startu se sešla světová špička v ultratrailu. Neskutečná atmosféra během celého závodu, kterou vytváří diváci, činí z akce jedinečný závod svého druhu. To je zkrátka potřeba zažít.
Závod jsi běžel už před 2 lety, nyní sis čas vylepšil. Bylo pro Tebe dobré, že jsi už trať znal a věděl, co Tě kde čeká?
Přesně tak, je to obrovská výhoda, když člověk ví, do čeho jde, a aspoň jednou si trať proběhne. Ideální by bylo absolvovat soustředění přímo v oblasti závodu. Tentokrát jsem měl i support, který mi hodně pomohl po psychické stránce. Dokonce se to natáčelo, takže budeme mít výstup v podobě dokumentu „Příprava na světovou akci a samotný závod UTMB“.
Honza Havlíček: Nejdůležitější je být odhodlaný a nad tréninkem přemýšlet
A přišla během závodu nějaká krize?
V úvodu závodu mě rozhodilo, když mi na 30. kilometru měl support dát nějaké věci (gely, soft flasky. Kvůli koloně aut to nestihli. Měli jsme přesně rozpočítané doplňování energie a najednou plán úplně padl. Nezbylo nic jiného než improvizovat a vzít si věci z občerstvovaček. Naštěstí mi fungoval žaludek a občas jsem něco dostal např. v podobě horké čokolády, energetické tyčinky nebo banánu. Do 80. km se mi běželo celkem dobře a držel jsem si pozici do 50. místa. Tady na mě na občerstvovací stanici čekali kamarádi, doplnil jsem si svůj arzenál a věděl, že závod teprve začíná. Když běžíte 24 hodin, samozřejmě přijdou i slabší chvíle. Před poslední občerstvovací stanicí mi došla voda. Měl jsem jen 1 litr a v tom vedru to bylo málo. Naštěstí pomohlo, že jsem si na chvíli sedl, doplnil tekutiny a energii a po chvíli jsem ožil a byl jsem zpátky ve hře. Poslední stoupání přede mnou a pak už jen seběh do Chamonix.
Jak po takovém závodě probíhá regenerace? Kolik času potřebuješ na to, aby se tělo zotavilo a bylo připravené k dalšímu tréninku?
Tentokrát to byly 4 dny bez sportovní aktivity. Hodně jsem spal a bylo znát, že je tělo unavené. Z regenerace nedám dopustit na spánek, pak kvalitní stravu a doplňky stravy. Z přístrojů používám Chi machine, Mito Light, Mira Mate a taky Compex. A k tomu zařazuji saunu se zchlazením v ledové vodě a termální prameny (Kalamény). Po čtyřech dnech jsem pak zkusil lehký běh a kolo.
Jaká je Tvoje nejoblíbenější distance? Jsou to stomílovky, nebo raději běháš kratší závody?
Stomílovka je pro mě královská disciplína. Běžím tak jednu, maximálně dvě za rok. Sezonu se snažím rozvrhnout tak, aby byla pestrá. Baví mě i kratší závody, zejména závody domácí série Golden Trail Series, kde se běží naplno od startu až do cíle. Tedy běhám závody od 10 do 170 km.
Jak vypadá Tvůj trénink? Kolik kilometrů (nebo hodin) týdně odtrénuješ a jak to zvládáš skloubit s prací a případnými dalšími aktivitami?
Za týden odběhám v průměru kolem 100 km. V poslední době to bylo víc, kolem 130-150 km s převýšením 5 000-9 000 metrů. V létě mám jako doplňkový sport nejraději MTB. Letošní příprava směřovala k UTMB a konečně jsem k tomu měl dobré podmínky. Týdně věnuji tréninku někdy i přes 30 hodin. Poslední tři měsíce se věnuji jen sportování, předchozích úspěchů jsem dosáhl při zaměstnání. Když člověka něco baví, je schopný tomu hodně obětovat.
A zařazuješ i tréninky na rovině, nebo běháš převážně v kopcích?
Vzhledem k tomu, že se v ultra rok od roku zrychluje, zařazuji cca dvakrát týdně i intervalové tréninky na rovině. A samozřejmě také fartleky v kopcích. Doma pravidelně zařazuji strečink a v zimě a na jaře jsem chodil i do posilovny – plánuji ji do tréninku opět zařadit.
Jan Mrázek: Ultra je lehce návykové
Trénuješ sám, nebo spolupracuješ s trenérem? A zařazuješ i tréninky na rovině, nebo běháš převážně v kopcích? A co posilování?
V letošní sezóně jsem začal spolupracovat s běžeckým trenérem Michalem Salvou. Přípravu směřujeme na hlavní cíle sezóny, v tomto případě jím bylo UTMB. Společně letos také organizujeme běžecký kemp (nejen) pro ultraběžce v Nízkých Tatrách, kam bych tímto čtenáře rád pozval.
Jak dlouho vlastně běháš a jaké byly Tvé běžecké začátky?
Běhám asi 10 let. Ze začátku jsem běhal proto, že jsem chtěl udělat něco pro své zdraví. Běhal jsem tak 2-3 km po silnici a postupně se propracoval k deseti kilometrům. Když jsem se seznámil s trailovými běžci a ti mě vytáhli do lesa, začalo mě to bavit ještě víc. Motivací bylo zdolávat další a další kilometry s větším převýšením, až se to přehouplo do ultra. Trvalo to dva až tři roky, ale vyplatilo se vydržet. Z různých akcí mám spoustu zážitků a přátelství, což mě na tom baví asi nejvíc.
Aleš Sedlák: Běhám spíš pocitově, jak se mi chce
Jakého výsledku si za svou kariéru nejvíc ceníš?
Vždycky je pro mě čest reprezentovat v zahraničí a uspět tam. Čím delší cesta z domu, tím víc jsem si ji užíval. Zamiloval jsem si například švýcarské Alpy, tamní příroda je opravdu nádherná. Vítězství na trati Montreux 110 km/8 000 m nebo závod UTMR kolem masivu Monte Rosa (170 km/11 600 m) mám zapsané hluboko v srdci.
Jaké máš plány ještě na tuto sezonu a co plánuješ do té další?
Po UTMB jsme hned začali přemýšlet, co bychom vymysleli dál. Uvidíme, jestli se to podaří, ale možná se do konce roku zúčastním ještě jednoho závodu v zahraničí, který patří do světové série UTMB. Sezonu 2025 začnu plánovat na podzim.
A jaký máš běžecký sen, závod, který by sis chtěl zaběhnout?
Konkrétní závod nemám, ale rád si vybírám nové závody. Když mám možnost, závodím raději v zahraničí. Aktuálně se mi líbí světová série UTMB, která má po celém světě 49 různých závodů, takže je z čeho vybírat.
Foto: Juroko