Mattoni 1/2maraton Karlovy Vary 2019: Hrdinové atletické Evropy míří na kolonádu!

Mattoni 1/2maraton Karlovy Vary 2019: Hrdinové atletické Evropy míří na kolonádu!

Bitva kontinentálních hrdinů atletiky začíná. RunCzech projekt EuroHeroes startuje příští sobotu 18. května od 18 hodin na Mattoni 1/2Maratonu Karlovy Vary. Představí se evropské hvězdy, které budou bojovat o prestiž, vítězství i zajímavé prize money.

Na západ Čech se chystá vyrazit zástup výborných Ukrajinců, kvalitní Španělé a doma chtějí zabodovat i skvělí tuzemští závodníci. RunCzech jim rozšířeným projektem rovnou ve čtyřech městech dává šanci ukázat své kvality, podpořit evropskou atletiku a nadchnout fanoušky skvělými výkony.

Jedná se o další z oblíbených městských půlmaratonů ze seriálu RunCzech, který vede nádherným lázeňským městem Karlovy Vary. Více informací o Mattoni 1/2maratonu Karlovy Vary najdete v termínovce.

Hlavní hvězdou elitního pole je Roman Romaněnko z Ukrajiny

Hlavní hvězdou elitního pole je muž, jenž už vloni ovládl Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary a v roce 2019 patří k horkým kandidátům na obhajobu. Roman Romaněnko z Ukrajiny už letos půlmaraton běžel v Kyjevě a skončil pátý v čase 1:04:36. Své absolutní maximum však zaběhl doma ve městě Belaya Tserkov v hodnotě 1:03:22 v roce 2017. Očekává se, že jeho běžecká forma bude kulminovat směrem k českým závodům. Romaněnkova sbírka úspěchů je bohatá na půlmaratonské triumfy v Beloj Tserkvě, Dnipru, Charkově, Dušanbe či Mnichově či právě Karlovy Vary.

Hodně vyzrálou konkurenci nalezne v Italovi Yassine Rachikovi (1:02:29 letos v Neapoli) a Španělu El Hassanovi Oubaddim (1:02:40 ve francouzském Boulogne-Billancourt). Pětadvacetiletý Rachik je trojnásobným mistrem své země a navrch má bronz z maratonu na Mistrovství Evropy v Berlíně. Oubaddi závodil hlavně doma ve Španělsku, zářil především na kratších tratích a půlmaratony běhá teprve dvě sezony. Stihl však už druhá místa v Madridu a polské Gdyni. Letos už běžel tři závody na 21 kilometrů.

V ženské kategorii drží suverénně nejlepší čas Lilia Fisikovici z Moldávie

Suverénně nejkvalitnější čas v ženské kategorii drží na půlmaraton moldavská závodnice Lilia Fisikovici, jež si zaběhla osobní maximum 1:10:45 na Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem. Půvabná atletka je navíc první sportovkyní své země kvalifikovanou na olympijské hry v Tokiu 2020. Na předchozích hrách v Riu de Janeiru běžela maraton.

V ulicích Karlových Varů a na proslulé kolonádě jí bude v patách Ukrajinka Viktorya Kalyuzhna. Výborný čas 1:11:50 drží z loňského domácího závodu v Belya Tservě, jenže tam jí tento fantastický výkon stačil “jen” na druhé místo. Zazářila vítězstvím na půlmaratonu v Kyjevě (2018) a získala druhá místa v Madridu a na Ukrajinském poháru v Kirivogradu.

Z Čechů se na startu objeví kvalitní běžecká jména

Z Čechů zamíří na Mattoni 1/2Mattoni Karlovy Vary brněnský matador Jan Kohut, jenž si drží osobák 1:06:18. Vedle profesionálního běhání ho živí ještě práce kondičního trenéra a maséra. Písecký Jiří Csirik má zkušenost s trénováním v Keni, kam odjel už minulý rok na zkušenou, což mu poté pomohlo dosáhnout na nejlepší čas 1:09:54 na Sportisimo 1/2Maratonu Praha

V ženské kategorii je překvapením jméno vytrvalkyně Petry Pastorové (1:14:10), která první květnový víkend ovládla české mistrovství v maratonu na Volkswagen Maratonu Praha a v krátkém úseku poběží už třetí náročný závod. O titul nejlepší Češky s ní svede souboj hvězda domácí scény Petra Kamínková (1:12:12), sedmnáctinásobná národní šampionka. Překvapit by je mohla domácí vyzrálá závodnice ze Sokolova Ivana Sekyrová (1:14:06).

Sezona EuroHeroes právě začíná se zajímavými jmény a v cíli nejspíš uvidíme i exkluzivní běžecké výkony. První díl se uskuteční v Karlových Varech 18. Května od 18 hodin, pokračovat bude závody v Českých Budějovicích (1. června), velkém svátečním utkání atletů v Olomouci (15. června) a vyvrcholí v Ústí nad Labem (21. září).

Zajímavá čísla

  • Ve startovním poli se objeví celkem 47 národností
  • 63 % běžců jsou muži, 37 % tvoří ženy
  • Průměrný věk žen na půlmaratonu je 37,3 let, průměrný věk mužů je 40,2 let
  • Ženy v průměru zvládnou Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary za 2:09:55, muži za 1:50:00
  • Nejstarší účastník: Norbert A. (CZE), 78 let, nejstarší účastnice: Dagmar K. (CZE), 64 let
  • Při závodě pomáhá 660 dobrovolníků
  • Během závodu se použije: 23 540 spínacích špendlíků, 73 000 kelímků, 48 523 houbiček na osvěžení, 3 094 termoizolačních fólií, 7 000 medailí, 4 571 m plotů, 120 mobilních toalet
  • Vypije se: 9 684 litrů vody Mattoni, 4 200 litrů nápoje Gatorade
  • Sní se: 1 621 kg banánů z Kauflandu,  1 273 kg pomerančů z Kauflandu, 26 kg soli, 23 kg cukru

Úvodní foto: Runczech

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: