Newyorský maraton 2015 bude opět poutat soubojem nejlepších vytrvalců světa

Newyorský maraton 2015 bude opět poutat soubojem nejlepších vytrvalců světa

Od roku 1970, kdy se běžel vůbec první Newyorský maraton, se již tradičně každou první listopadovou neděli sejdou nejlepší běžci v New Yorku, aby si zaběhli největší maraton na světě. Závod, kterého se každoročně zúčastní více jak 50 tisíc vytrvalců ze 130 zemí celého světa, má velmi prestižní úroveň a v ulicích města ho sleduje jeden milion diváků.

Nebude tomu jinak ani v tomto roce. Start letošního TCS New York City Maratonu, jak zní oficiální název, vyšel přesně na 1. listopadu 2015. Kvůli obrovskému zájmu startujících se může zúčastnit jen ten, kdo splní pořadateli vypsané přísné kvalifikační limity nebo díky losování v loterii. I když je tento maraton největší na světě, tak přeci jen je omezená kapacita hlavně z důvodu bezproblémového zvládnutí tolika běžců pořadateli. Newyorské ulice patří mezi největší, přesto o ony mají omezenou kapacitu. Lze ale dodat, že na celý závod se město těší a pro samotný New York je tento den jeden z nejvýznamnějších dnů z celého roku a podle toho k němu i přistupují.

Něco málo z historie NYC maratonu

Historie maratonu je velmi rozmanitá. Prvního ročníku v roce 1970 se zúčastnilo celkem 127 běžců, a to samí muži. Jediná ženská účastnice se z důvodu nemoci ze závodu odhlásila. Do cíle nedoběhlo 55 mužů a vítězové obdrželi jako cenu náramkové hodinky. Zajímavostí bylo i startovné 1 USD. Závod si ale našel své obdivovatele a v dalších ročnících účast raketově stoupala. Díky tomu se zvedala, hlavně v USA, popularita běhání a tím pádem i úroveň newyorského maratonu. To ostatně nezůstalo bez odezvy u špičkových běžců té doby. Na závod začali jezdit ti nejlepší vytrvalci z celého světa a výsledkem byly vynikající časy v cíli. Padla i řada světových rekordů či nejlepších výkonů na maratonské trati. Mezi slavné vítěze patří třeba Američan Alberto Salazar či známá norská vytrvalkyně Grete Weitzová. Slavná jsou také rekordní vítězství Haile Gebrselassieho z Etiopie v letech 2007 a 2008. V posledních letech se o vítězství perou vždy nejlepší vytrvalci a vytrvalkyně z Keni či Etiopie.

Běžci se proběhnou přes Brooklyn a po slavném Manhattanu

Trať závodu má už několik let ustálenou formu, i když její hledání trvalo mnoho let, než se našla to nejideálnější. Vede pěti čtvrtěmi města a běží se z bodu A do B. Začíná se na Staten Island blízko mostu Verrazano-Narrows, který je zcela výjimečně, jednou ročně, kvůli maratonu uzavřen pro veškerou dopravu. Dále vytrvalci proběhnout přes Brooklyn, Long Island City a pověstný Queens. Skvělý zážitek se jim naskytne po proběhnutí mety šestnáctého kilometru, kdy se běžci ocitnou na slavném Manhattanu, což je emočně velmi silný zážitek. Cíl je v nejznámějším Central Parku, kde se v roce 1970, tedy při prvním ročníku, běžel vůbec celý maraton.

Favority letošního ročníku hledejte mezi Keňany a Etiopany

Startovní listina se samozřejmě i letos hemží těmi nejzvučnějšími jmény. Jelikož se jedná pravděpodobně o nejprestižnější maraton v roce, tak účast světové maratonské nebo vytrvalecké špičky je téměř povinností. Vítězové tohoto závodu se prakticky stávají legendami.

Hlavní pozornost v mužské kategorii budou opět poutat rychlí Keňané. Tím největším favoritem je Wilson Kipsang, loňský vítěz, jehož osobní rekord na maratonské trati činí 2:03:23 hodin. Jeho krajané, Stanley Biwott a Geoffrey Kamworor, mu jistě budou po ruce a pomáhat dosáhnout opět na nejvyšší místo. Silnou skupinu běžců vysílá i Etiopie. Lelisa Desisa, Yamane Tsegaye a Gebre Gebremarian (vítěz NYCM v roce 2010) mají své osobní rekordy hluboko pod 2:05 hodin a tudíž určitě budou patřit mezi černé koně závodu. Překvapit však mohou i jiní, třeba domácí borci, pro které je tento závod obzvlášť velkou motivací se před svými příznivci ukázat.

Podobně jako mezi muži, tak i v ženské kategorii se strhne hlavní boj mezi Keňanky a Etiopankami. Největší pozornost jistě zaslouží Mary Keitany z Keni, loňská šampionka, která svůj osobní rekord 2:18:37 bude chtít jistě překonat nebo se alespoň o to pokusit. Na paty ji budou šlapat Aselefech Mergia a Buzunesh Deba ze sousedního etiopského tábora. I ony obě již stlačily svůj „osobák“ pod 2:20 hodin. Pozadu nechce zůstat ani další z řady Keňanek, a to Priscah Jeptoo, jež NYC Maraton vyhrála v roce 2013. Mezi ženami je na startovní listině plno dalších kvalitních žen, a pokud by některá z nich zasáhla do bojů o medaile, dá se to brát jako obrovské překvapení. O ty ale nebývá nikdy nouze.

Maraton má své osobité kouzlo, ale bezpečnost nade vše

Newyorský maraton má spoustu nej, ale také nejpřísnější bezpečnostní opatření mezi všemi maratony na světě. Na vině jsou hlavně známé události z 11. září 2001. Přesto se dá říci, že všichni tyto pravidla dodržují s jediným cílem, skvěle si užít atmosféru celého závodu. Pro některé je to totiž, bez nadsázky, zážitek na celý život.

A tak jako při každém takovém velkém a prestižním závodě, se v celém startovním poli odehrají desítky a možná stovky mini příběhů, které rozehrají běžci z řad amatérů. Mezi nimi i je i pár vyvolených Čechů, kteří uspějí v loterii a mohou si závod zaběhnout. Díky tomu, že účastníci závodu se losují, je možné, že start na tomto závodě může být jediný v životě. Právě proto si běžci této příležitosti nesmírně váží a vše si na trati maximálně užívají. Pokud si prohlédnete zpětně fotografie z minulých ročníků, tak nic jiného než úsměvy ani nečekejte. Tak závod prožívá každý, kdo ho běží.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: