Orienťácké MČR: Zvládneš zvolit správný postup?

Druhý červnový víkend patřil Mistrovství ČR na klasické trati. Běželo se nedaleko Brna v Neslovicích a o zajímavé volby postupů mezi kontrolami nebyla nouze. Kudy bys běžel ty?

Na muže čekala trať dlouhá 15,4 km vzdušnou čarou s 840 metry převýšení a 22 kontrolami. Nejlepší závodníci naběhali po postupu přes 17,5 km, někteří i přes 19 km. Kdo zvládl trať nejrychleji a vybojoval titul mistra ČR? Tomáš Křivda, který na cestu do cíle potřeboval 93 minut a obhájil loňský titul. Čtyři minuty za ním zaostal jeho reprezentační kolega stříbrný Miloš Nykodým a ztrátu 6:33 nabral bronzový Jonáš Hubáček.

Ženy čekalo 9,8 km s 500 metry převýšení a souboj o vítězství byl o poznání těsnější. Nakonec o 16 vteřin zvítězila trochu nečekaně Adélka Bogarová před Denisou Kosovou. Třetí Tereza Janošíková ztratila na více než 70minutové trati minutu a čtyři vteřiny. My se ale pojďme podívat na nejlepší postupy z mužské trati.

K3-K4

První delší postup na trati přišel na čtvrtou kontrolu. Kudy to podle tebe bylo nejrychlejší?

Nejrychlejší byl postup Miloše Nykodýma, který byl zároveň nejkratší z vybraných variant. Začátek běžel po cestě, poté volným terénem pasekami přes údolí. Následoval prudký seběh na cestu a po ní až pod kontrolu. Převýšení na ostatních variantách bylo podobné a i když byly více po cestách, větší délku postupu to nevyvážilo.

K6-K7

Dlouhý postup na sedmou kontrolu ukázal, že kdo chce uspět, musí volit správné postupy. Jinak nabere ztrátu až několik minut.

Tomáš Křivda odhalil nejvýhodnější postup, který byl opět tím nejkratším. Miloš Nykodým nebo Martin Roudný na svých postupech naběhali dokonce o 700 metrů více.

K8-K9

Krátký postup na osmou kontrolu a hned dlouhý postup na devítku. Kudy to bylo rychlejší? Rovně přes údolí nebo obíhačkou?

Nejrychlejší postup opět předvedl Tomáš Křivda, který běžel přímo přes údolí. Výběh z údolí měl převýšení 100 metrů a kdyby tam nevedla malá pěšina, určitě by byl o dost pomalejší. Martin Roudný, který obíhal údolí nejdříve lesem kolem oplocenky a pak po cestě, sice ušetřil výškové metry, ale délku navíc to nevyvážilo a ztratil přes půl minuty.

K15-K16

Královský postup? Ten může rozhodnout závod. Já jen napovím, rovně se to tentokrát nevyplatilo.

Do pasti stavitele tratí se chytil Filip Adámek, jeho postup mezi ty nejlepší rozhodně nepatřil. Byl sice téměř celý po cestě, ale zato vykoupen vzdáleností a vrstevnicemi navíc. Miloš Nykodým a Martin Roudný našli o poznání lepší cestu a běželi časově celkem vyrovnaně, i když každý šel z počátku trošku jinou částí lesa.

K18-K19

I krátký postup mezi kontrolami může mít několik variant, kudy běžet.

Rozhodně to chtělo vyhnout se tmavě zeleným hustníkům, ve kterých to moc rychle neběží. Nejrychlejší byl zleva Tomáš Křivda.

K20-K21

Nejdelší postup s nejvíce variantami, tak tohle už je opravdový královský postup! Kudy běžet na postupu, který je dlouhý přes 3 kilometry?

Zvolit superdlouhou obíhačku zprava jako Jáchym Coufal se opravdu nevyplatilo, jeho postup měřil 5,4 km a ztratil 8 minut na nejlepší. Ostatní postupy měly jedno společné, všechny na začátku stoupaly přes 100 výškových metrů. Nejrychleji běžel Tomáš Křivda, který naběhl na postupu 3,25 km a zvládl ho za 18 minut. Nejprve vyběhl po hřbetě, odkud seběhl po cestě do údolí, terénem přes další hřbet až k louce a na závěr stoupání po cestě až ke kontrole. Konkurovat mu zvládl jen Miloš Nykodým, který na něj ztratil půl minuty, naběhal 3,94 km. Začátek postupu běžel údolím po pěšině až na vrcholový hřbet. Většina postupu pak už vedla po cestě až ke kontrole 21. Další varianty byly kombinací výše zmíněných, ale nikdo na nich nezaběhl konkurenceschopné časy.

Takové byly nejzajímavější postupy MČR na klasické trati. Běžel bys stejnou stopou jako vítěz? Pokud ne, tak nevadí, při orienťáku si každý může zvolit postup podle toho, jak mu to sedne mapově i fyzicky. A jak vypadaly souboje na trati v reálném čase? Koukni a GPS tracking ze závodu.

Titulní foto: Jiří Čech