Orientační běh – český klub, Skandinávie a reprezentace

Orientační běh – český klub, Skandinávie a reprezentace

V minulém článku jste se dozvěděli, co to orientační běh je, na jakých tratích se závodí a co všechno musí špičkový orienťák zvládat. Teď se dozvíte, jaké jsou výhody toho, když vám to běhá a kam všude se můžete díky tomu podívat.

Český klub je základ

Pod jeho jménem běháte všechny závody na území ČR. K tomu připojte kamarády, společné tréninky, soustředění v Česku i zahraničí, organizování závodů a taky finanční podporu, která těm úspěšným pokryje většinu výdajů spojených s orienťákem. V klubu jsou kromě elitních závodníků rekreační běžci od těch nejmenších dětí až po vyzrálé veterány.

Skandinávský klub jako druhá rodina

Zajímavá spolupráce funguje mezi běžci a kluby z Norska, Švédska a Finska – tedy ze zemí, kde je orientační běh národním sportem. Tyto kluby si vybírají kvalitní orienťáky z celého světa, zvou je na závody a soustředění ve Švédsku i jinde (obvyklé zimní soustředění na jihu Evropy) a poskytují jim všude profi servis. Běžci za to ze sebe vydají maximum na slavných štafetových závodech ve Skandinávii. Na začátku května se ve Švédsku běží Tiomila, která má 10 úseků a v červnu se ve Finsku koná Jukola, která má úseků 7. Start obou závodů je se západem slunce, závodí se celou noc a první týmy dobíhají brzo ráno. Pro skandinávské týmy jsou tyto závody vrcholem sezony, na jejich výsledcích záleží jednání se sponzory. Pro běžce je to obrovský zážitek, závody běží celkem okolo 20 tisíc lidí a další tisíce fanoušků jsou na místě.

Díky působení v severském klubu si také najdete kamarády po celém světě, navážete kontakty, podíváte se zadarmo po světě a hlavně se můžete zlepšit v orientačním běhu, protože terény ve Skandinávii jsou mnohem náročnější než v Česku. Většina špičkových orienťáků navíc kromě častých cest na závody a soustředění část svého života tráví tréninkem a studiem „na severu“.

Reprezentace

Dostat se do repre znamená další možnost, jak se v orienťáku zlepšovat, cestovat po světě a účastnit se mezinárodních závodů (Mistrovství světa, Mistrovství Evropy, Světový pohár). Akce české reprezentace jsou pro mě nejdůležitější a zaberou neskutečných 90 dní v roce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: