Orientační běžec Křivda na mistrovství světa těsně za medailí

Výborným výkonem vstoupil do programu Mistrovství světa v orientačním běhu český reprezentant Tomáš Křivda, když ve finále klasické trati skončil na 4.místě. Vyrovnal tak historicky nejlepší český výsledek v této královské disciplíně, kterého dosáhl v roce 2006 Michal Smola.

Na čtrnáctikilometrovou trať závodu, který se konal v prostoru alpských svahů známého švýcarského lyžařského střediska Laax, odstartoval dříve než favorité závodu a dobíhal si pro průběžné vedení. Z mezičasů přitom bylo jasné, že jeho skalp dnes visí velice vysoko.
Start závodu byl situován v blízkosti horní stanice lanovky v nadmořské výšce 2 000 metrů nad mořem, úvodní část trati vedla po horských loukách, poté závodníky čekalo brutální klesání černou sjezdovkou. V závěru rozhodovalo, kolik sil zbylo závodníkům na poslední kopce trati.
Kromě zlatého Nora Fossera a stříbrného Švýcara Kyburze, kteří běželi o necelých pět minut rychleji, odolávala třetí pozice Tomáše Křivdy útokům všech soupeřů. Na nepopulární čtvrtou příčku jej odsunul až v samém závěru Fin Ojanaho.
“Osud chtěl, abych si počkal, já to klukům vrátím někdy příště,” nechal se slyšet v cíli trochu zklamaný, ale spokojený Křivda, pro kterého je 4. místo na světovém šampionátu osobním maximem. “Nikdo ode mně neočekával medaili a to čtvrté místo beru jako absolutní špičku, fantazie.” Dařilo se i dalším českým mužům, Miloš Nykodým skončil desátý, Martin Roudný 26. V závodě žen vyhrála domácí Švýcarka Simona Aebersoldová, z českých reprezentantek skončila nejvýše 14. Tereza Janošíková, 21. Vendula Horčičková a 32. Tereza Čechová.
Šampionát pokračuje v sobotu závodem na krátké trati a vyvrcholí nedělními štafetami.