Pozvánka: proběhněte se Zlatou stezkou přes hranice

Pozvánka: proběhněte se Zlatou stezkou přes hranice

Pokud trávíte přelom prázdnin na Šumavě, napište si do kalendáře datum 5. srpna. To se totiž běží závod, při kterém se proběhnete i Německem.

První ročník se konal již v roce 2004 na Šumavě, jeho trasa kopíruje ve značné část středověké tzv. Zlaté stezky. To je stezka, po níž se trmácely karavany lidí a  soumarů z Pasova do Prachatic s nákladem soli. Byla to trať dlouhá a obtížná, zlatý byl ale výnos z prodeje.  Obchod na Zlaté stezce definitivně zanikl po 30leté válce.
Po trati běhu Zlatá stezka dnes pytle soli běžci tahat nemusí a ani vítěz nezbohatne. Ale všichni vydělají na zlepšení tělesné kondice a odnesou si nehmotné zážitky z krásné krajiny a možná dobrý pocit z dosažení pěkného času nebo z umístění. 


Trať je dlouhá 15 km a běží se z šumavské obce  Stožec přes německou obec Haidmühle zase zpátky do Stožce. Letošní 17. ročník se koná v sobotu 5. srpna. Prezentace závodníků probíhá od 10 hod. do 11:30 hod. u fotbalového hřiště (u bývalé budovy obecního úřadu), ve 12 hod. je start (300m od prezentace) a cíl je na místě prezentace. Předběžné přihlášky nejsou třeba, běžet může každý, kdo se na to cítí a kdo zaplatí při prezentaci startovné 100 Kč. Kdo by chtěl běžet se svým pejskem, tak za toho startovné platit nemusí. Čas se mu ale měřit asi nebude, bylo by to demotivující pro lidské závodníky.
Protože trať vede také přes Německo, zařadili organizátoři Okresního běžeckého poháru Sparkassy okresu Freyung –Grafenau běh Zlatá stezka do svého poháru a tím pádem se mezi startujícími objevuje poměrně dost běžkyň a běžců z Německa. 
Celá trať, až na cca dvoukilometrový úsek přes obec Haidmühle, se běží lesem. Po startu se běží po rovině, ve druhém kilometru začne mírné stoupání, až se vyběhne na rozcestí Krásná hora (900m.n.m.) – nejvyšší bod trati.  Odtud úboční cestou lesem a po louce na rozcestí U podkovy, pak dolů lesem a přes louku k hranici, ta se překročí (přechod pro chodce a cyklisty) u německé obce Haidmühle. Přes ní po silnici na rozcestí pod kostelem a odtud necelé 2km na hraniční přechod Nové údolí, kde je občerstvovací stanice s vodou.  Pak po lesní silničce lesem podél Studené Vltavy a přes železniční trať, odkud je to do cíle už jen jeden kilometr, k fotbalovému hřišti, kde trať končí a k dispozici je voda a šatna se sprchami a kdo chce, může se vykoupat ve Studené Vltavě, která teče kolem.  

Výsledky

Budou vyhlášeny po doběhnutí posledního závodníka či závodnice ve stanu u fotbalového hřiště podle kategorií:
Muži do 39 let, muži veteráni 40 – 49, 50 – 59, nad 60
Ženy do 39 let, ženy veteránky 40 – 49, 50 – 59, nad 60
První tři z každé kategorie dostanou jako cenu kalendář na rok 2024 s fotografiemi z tratě běhu

Doprava

Autem  buď od Vimperka přes Lenoru nebo od Prachatic přes Volary, mezi Volary a Lenorou odbočka na Soumarský most a Stožec, vlakem přes Volary (od Prachatic) nebo Novou Pec  (od Českých Budějovic) do stanice Stožec.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: