Přispěj potem! Podpoř zdravotníky a restaurace

Přispěj potem! Podpoř zdravotníky a restaurace

Stačí nazout boty, zapnout GPS záznam a vyběhnout. Zapojte se do iniciativy “Přispěj potem!”, kterou pořádá Nadace Premedis (garantem je Česká ergonomická společnost). Cílem celé akce, která začala v polovině března, je podpořit zdravotníky, ale též uzavřené restaurace a v neposlední řadě také všechny obyvatele k pravidelnému pohybu. Mezi zapojenými do projektu jsou i organizátoři MS v orientačním běhu 2021.

Celá akce je opravdu jednoduchá, základní heslo zní “jakkoliv se pohybuj”. Pohybová aktivita může být vykonávána kdekoliv na světě, doma nebo venku, ve městě i v lese. Důležité je jen se přidat do klubu v aplikaci Strava nebo Runtastic, kde probíhají součty za jednotlivé dny a týdny všech účastníků. Výhodou je, že pokud některé aktivity jsou snímány pomocí GPS, veškerý čas se automaticky spáruje. Jednotlivé aktivity lze ale vkládat i manuálně.

Pohyb pomůže

To, že pohyb pomáhá, je všeobecně známé. Každá sportovní aktivita povzbuzuje náš mozek k uvolňování serotoninu endorfinů. Studie z roku 2019 publikovaná časopise Preventive Medicine uvádí, že lidé, kteří se věnovali chůzi, běhu nebo jízdě na kole, uvádějí méně depresivních příznaků. Tento projekt má ale vyšší cíl. Každá zaznamenaná aktivita se sčítá a za každých 100 hodin společného potu dává Nadace Premedis zdravotníkům 1000 Kč na kvalitní jídlo z restaurací, které byly také pandemií výrazně poznamenány. Jedná se o formu poděkování a vyjádření respektu k práci zdravotníků 1. linie.

Pro každého

Akce je určena úplně všem. Nezávisí na věku, místě bydliště či pohlaví. Cílem je nejen pomoci záchranářům, sestrám, lékařům nebo pracovníkům intenzivní péče v nemocnicích, ale též každému, kdo trochu ztratil motivaci k jakémukoliv pohybu. Každý dle svých možností může přispět libovolnou aktivitou, hodiny se postupně načítají všem za veškeré aktivity, které uživatel vloží do zmiňovaných aplikací.

První výsledky projektu

Projekt se rozběhl během března 2021 a má své první výsledky. Poukazy od Nadace Premedis získalo několik zapojených zdravotních zařízení jako je Krajská nemocnice Liberec, Nemocnice Cheb, Svitavská nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nebo Klaudiánova nemocnice Mladá Boleslav. Řada dalších nemocnic se v nejbližší době zapojí. “Počítáme s tím, že vydáme kupóny pro odběr kvalitního jídla v dobré restauraci v 1. fázi cca v hodnotě 150 tis. Kč a pokud to bude mít úspěch, tak to navýšíme,“ říká prezident České ergonomické společnosti a iniciátor celé akce Lukáš Šoltys.

Podpoř projekt

Jak nejlépe podpořit projekt? Sám se do něj zapojit, pravidelně se pohybovat a potit se. Své zážitky můžete sdílet s hashtagem #prispejpotem na sociálních sítích. Pozvěte také svoji rodinu, přátele i kolegy z práce. Vyzvěte na souboj celý svůj klub, běžeckou partu, firemní oddělení nebo celou rodinu a zkuste se trumfnout, kdo bude v rámci týdne aktivnější.

Akce probíhala v březnu a pokračuje také během celého dubna. Veškeré další informace najdete na stránkách https://prispejpotem.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: