První seriál orienťáků pro veřejnost: Představujeme KWAK Czech O‑Tour

První seriál orienťáků pro veřejnost: Představujeme KWAK Czech O‑Tour

Czech Orienteering Tour neboli Czech O-Tour je seriál závodů v orientačním běhu, který vznikl v roce 2022 jako náhrada za zrušené divácké závody během mistrovství světa. Z jednorázové akce se nakonec vyklubal úspěšný seriál pro zkušené orienťáky i širokou veřejnost.

Máš rád výzvy? Přijedeš za dobrodružstvím? Nebo jsi ještě orienťák nikdy neběžel? Seriál závodů Czech O-Tour nabízí tratě pro všechny! Vyberou si nováčci i kovaní orienťáci, mladí i zkušení, jednotlivci i rodiny.

Czech O-Tour 2023 má na programu 8 závodů během tří víkendů od jara do podzimu. Úvodní dvě etapy již proběhly o prvním aprílovém víkendu na Plzeňsku, další závody čekají i na tebe! Začátek srpna bude patřit letnímu dílu O-Tour, kdy se v České Lípě a pískovcových skalách Kokořínska poběží 4 etapy spolu se závody světového poháru. Závěr série 2023 proběhne na konci října v Kubově Huti na Šumavě, která vybízí ke strávení podzimních prázdnin spolu s orienťákem v divoké přírodě na dohled Boubínskému pralesu.

Tak trochu jiný seriál závodů

Systém běžeckých závodů zná každý – hromadný start, oběhnout značenou trať a dostat se až do cíle. Tady je ale na čase běžecké zvyky přetavit v ty orienťácké. Start je intervalový dle startovní listiny, na trati musím podle mapy oběhnout kontroly v určeném pořadí a každou „orazit“ čipem. Na trati volím cestu mezi kontrolami libovolně. Ve volném terénu, po cestě, do kopce, z kopce, prostě tak, jak to terén závodu dovolí a jaký postup mi přijde nejrychlejší nebo fyzicky tak akorát náročný. Zvládne to každý, a kdo se ztratí, ten se vždy najde. To je orientační běh, to je orienťák!

Czech O-Tour je trochu jiný seriál závodů a samozřejmě nejen tím, že není pouze o běhu, ale i o orientaci. Pořadatelé si kladou několik cílů, jak posunout orienťák v Česku zase o kousek výš. Závody pořádá vždy skupinka zkušených organizátorů ve spolupráci s lokálními kluby, které by si na pořádání závodů asi běžně netroufly. Orienťák se tak nastartuje i tam, kde možná není tolik rozvinutý, a závodníci se mohou podívat do unikátních lokalit, kde se třeba závody ještě neběžely. Jako doprovodné závody Czech O-Tour také dotváří diváckou kulisu při významných mezinárodních akcích v Česku, letos např. ke světovému poháru v srpnu. Samozřejmě jedním z hlavních cílů zůstává připravení co nejlepších podmínek pro zájemce o orienťák a hobby sportovce.

Proč přijet na Kokořínsko?

 • zaběhneš si v jedněch z nejtěžších pískovcových terénů;
 • parádní dovolená uprostřed léta;
 • budeš v dějišti světového poháru v orienťáku.

Proč přijet na Šumavu?

 • unikátní terény, které nikdy nebyly použité pro závody;
 • úžasná panenská příroda;
 • ideální možnost závodů o podzimních prázdninách;
 • prostor před závody na výlety v šumavských hvozdech;
 • bazárek sportovního vybavení.

Na apríla do Plzně dorazily dva tisíce běžců

Letošní sezóna Czech O-Tour začala dvěma závody u Ejpovické nádrže nedaleko Plzně. Vzdálenost jen 40 minut z kraje Prahy nalákala celou řadu přespolních závodníků (i zahraničních), celkem jich cílem proběhlo přes dva tisíce. I tak si závody zachovaly pohodovou rodinnou atmosféru. Ani déšť a nepřízeň počasí běžcům orienťácký zážitek nezkazily a v cíli se to jen hemžilo úsměvy, byť někdy trochu zablácenými. Sobotní závod okořenila také účast českých reprezentantů, kteří Czech O-Tour pojali jako nominační závod na světový pohár v Norsku. Pořadatelé kromě tratí v pěkném lese připravili i bohatý doprovodný program přímo v aréně — v sobotu se soutěžilo v unikátním labyrintu, testovaly se boty přímo v terénu a po celý víkend byl připraven historicky první orienťácký bazárek, který se pro velký úspěch představí i na podzim na Šumavě.

Pro pořadatele z Plzně to zároveň byla generálka na mistrovství světa juniorů, které se na Plzeňsku poběží v roce 2024 a doprovodné závody Czech O-Tour nebudou chybět!

Závody Czech O-Tour proběhnou v srpnu spolu se světovým pohárem

Světový pohár se po 5 letech vrací do Česka a Czech O-Tour je u toho. Hobby běžci si tak budou moci v okolí Máchova jezera vyzkoušet orienťák v terénech, kde běželi také nejlepší světoví orienťáci. Na úvod se poběží sprint v České Lípě a následně tři etapy v pískovcových skalách Kokořínska. Pro závodníky bude vyhrazen celý autokemp v Nedamově, který bude sloužit jako centrum závodů i cíl jedné z etap. Letní kino a koupání v rybníce určitě dokreslí skvělou atmosféru letních orienťáckých závodů. Český tým má o co bojovat, tak fandi českým reprezentantům přímo na místě!

Czech O-Tour na Kokořínsku

 • Kdy? 3.–6. srpna 2023
 • Kde? Česká Lípa a Ždírec
 • Pro koho? Pro všechny od 6 do 99 let
 • Program:
  • 3. srpna sprint (E1)
  • 4. srpna krátká trať (E2)
  • 5. srpna klasická trať (E3)
  • 6. srpna krátká trať (E4)
 • Termín přihlášek: do 30. června za nejlevnější startovné

Web: o-tour.cz
Facebook: czechotour
Instagram: czechotour

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: