Recenze: Asics Novablast 3 – návykové pohodlí i krásný design

Recenze: Asics Novablast 3 – návykové pohodlí i krásný design

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku ASICS NOVABLAST 3
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 227 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3 799 Kč
Dodává www.asics.com
Více info na top4running.cz/

Zaujalo mě

  • neskutečně pohodlný došlap
  • měkkost a jemnost svršku
  • perfektní tkaničky
  • odolnost podrážky

Shrnutí recenze

Pohodlné tlumení, nízká hmotnost a komfortní svršek dělají z třetí generace Novablastu parádní tréninkovou botu. Pro nabíhání delších vzdáleností až návykově pohodlnou! Svršek je velmi příjemný, polstrování na patě hýčká achilovky jako v bavlnce. Jazyk je tenký, skvěle prodyšný, všitý po stranách pro zamezení nechtěného shrnování. K celkovému pohodlí přispívá také propracovaná stélka s měkkými okraji a protiskluzovou úpravou. Ani tenké, funkční ponožky z umělých materiálů v botě nekloužou. K tomu všemu nádherný design inspirovaný japonskou skládačkou origami. Na vyběhnutí v nich se prostě budete těšit!

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Oproti předchozí verzi došlo k výrazné změně u jazyka. Ten je nyní výrazně tenký, se zcela přepracovaným tvarem respektujícím anatomii nohy. Povedené je jeho mírné zpevnění v místě zavázání tkaniček, nebo vykrojení změkčující zakončení. Z prstové části svršku zmizely otvory, které byly jen velmi obtížně čistitelné, svršek je nyní hladší a snadněji se udržuje. Co naopak zůstalo je povedené výraznější polstrování patní části. Celkově působí svršek příjemným komfortním dojmem, noha je jako v bavlnce. Tkaničky jsou vyloženě „tréninkové“ hutnější a v optimální délce. Perfektně uchytí nohu v botě i bez přílišného utažení, přesně jak to u tréninkové boty má být. Celkově bota zeštíhlela oproti předchozí verzi o znatelných 30 g při zachování výrazného pohodlí.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

K hlavním poznávacím znakům Novablastu 3 řadíme velmi výrazné tlumení. Technologie FF Blast Plus zajišťuje lehkost spojenou s vysokou odezvou pro odraz. Snaha o stále pohodlnější došlap vede k výraznému navýšení materiálu mezipodešve lehčí a měkčí pěnou. To může vést k nestabilitě došlapu. U Novablastu 3 je však směs lehkosti, měkkosti a výšky mezipodešve namíchána dokonale. Mezipodešev je výrazně prodloužena za patní část, což zpříjemňuje došlap „patařům“ a usnadňuje odvalování boty. Ne nadarmo se inspirovala trampolínou pro lepší přechod z dopadu do odrazové fáze. Pěny je v mezipodešvi opravdu hodně, více než čtyři centimetry hmoty mění silnici v příjemnou lesní pěšinku. Na tak pohodlné tlumení se snadno zvyká, je vhodné boty střídat s jinými modely, jinak je po návratu k původním botám jeho absence opravdu znatelná. Po výměně vám najednou připadá každá bota tak nějak „divně tvrdá“. Své si k pohodlí došlapu samozřejmě řekne technika běhu a hmotnost běžce. Delší běhy zvládá Novablast parádně díky nadstandardnímu tlumení. Lze v nich ale také obstojně zrychlit, takže stupňované běhy a delší tempové úseky v nich odběháte s přehledem a navíc pohodlně. Při opravdu rychlých kratších úsecích je již ale znatelná měkkost mezipodešve.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Drop zůstal snížený (stejně jako u Novablastu 2) oproti první verzi o dva milimetry. S osmi milimetry je to pro tréninkovou botu takový dobrý kompromis. Bota stále vykazuje ochotu ke zrychlení, zároveň neztrácí stabilitu. Více tak sedí k zaměření boty zejména pro vytrvalostní trénink a pocitově zlepšuje stabilitu došlapu. Podrážka sice vypadá až moc hladce, ale zabírá naprosto spolehlivě jak na silnici, tak i třeba na parkových cestách. Její jednoduchost nahrává vyšší životnosti, kromě běžného opotřebení na ní není co poškodit.

 

Osobní zkušenost

Testerka Petra: „Jako kondiční běžkyně mám na běžecké boty dva požadavky. Aby byly pohodlné a zároveň pěkné. Novablast 3 je oba splňuje vrchovatě. V pohodlnějších botách jsem doposud neběhala a design je prostě nádherný. Kromě velmi pohodlného tlumení mě zaujalo tvarování podrážky. Ta je pod příčnou klenbou chodidla jakoby přizvednutá a pocitově velmi snadno se tak bota překlápí na špičku do odrazu. Běhám s došlapem přes patu a čtyři centimetry tlumící pěny pod patou můj došlap ztlumily na výbornou. Při snaze o zrychlení bylo snadné překlopení příjemným překvapením a pocitem, který jsem u bot jiných značek prozatím nezaznamenala. Moc se mi líbil tenký anatomicky tvarovaný jazyk. U jiných bot, které používám musím občas před utažením tkaniček jazyk lehce urovnat. U Novablast 3 se krásně natvaruje na nárt na první dobrou. Nadšená jsem také z tkaniček, které nejenže jsou širší a příjemně pružné, ale především se mi ani jednou nerozvázaly.“

Další informace

Všechny kolekce běžeckých bot Asics najdete v prodejnách TOP4RUNNING a SANASPORT.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: