Recenze: BioLite HeadLamp Dash 450 – vyrobeno pro běžce, při běhu drží a vydrží

Recenze: BioLite HeadLamp Dash 450 – vyrobeno pro běžce, při běhu drží a vydrží

Parametry

Značka BioLite
Celé jméno recenzovaného výrobku BioLite HeadLamp Dash 450
Typ Čelovky
Hmotnost 78 g
Údaje výrobce 1 Režim plného výkonu 3 hod
Údaje výrobce 2 Typ baterie: Dobíjecí Li-ion 1000 mAh
Infocena 1.819 Kč
Dodává FOR HIKE www.forhike.cz

Zaujalo mě

  • perfektní usazení na hlavě
  • snadné a rychlé ovládání
  • nízká hmotnost
  • povedený systém vyklápění

Shrnutí recenze

Lehká, kompaktní a pro běhání jako stvořená pohodlná čelovka BioLite Dash 450 prošla naším jarním testováním. Pro běžce s dostatečným výkonem (450 lm), s dosvitem až 90 m umožňuje i svižnější tempo běhu. Zaujme také slušnou výdrží baterie při maximálním výkonu, tři hodiny jsou pro nás, běžné vytrvalce naprosto dostačující. Při samotném testování vyniká perfektní usazení díky miniaturním rozměrům (60x35x10 mm) a celková nízká hmotnost (včetně baterie 78 gramů). Běžeckou přívětivost podtrhuje užší popruh s reflexními prvky a příjemným materiálem na čele doplněný pružným páskem v týlní části, který slouží také k uchycení baterie.

Hlavní část recenze

Na první pohled

Čelovka má opravdu miniaturní rozměry, tloušťkou jeden centimetr si přímo říká o běžecké využití. Na hlavě ji vnímám spíše jako čelenku, ne čelovku. Samotná čelovka je totiž povedeně integrovaná do čelního popruhu, hned při prvním použití dává navíc vyniknout praktickému systému vyklápění. Ten umožňuje celkem pět pozic. Snadno je změníte i při samotném běhu, hravě jednou rukou a ve zvolené pozici pak drží naprosto dokonale. Musím pochválit tlačítko ovládání, které je především snadno dostupné, s delším a citlivým chodem. Ovládání při běhu je tedy naprosto bezproblémové.

Základní ovládání však není zcela intuitivní a vyžaduje čas na „zapracování“. Vše ale probíhá jedním tlačítkem, takže po několika vyběhnutích již získávám potřebnou rutinu a mezi jednotlivými režimy přecházím zpravidla bez zaváhání. Prvním stisknutím zapnete červené světlo, dalším stiskem levou diodu, dalším pravou, pak následuje režim se zapnutými oběma diodami. Po pátém zapnutí blikají obě bílá světla a konečně šesté zapnutí čelovku vypíná. Delší podržení tlačítka ve zvoleném režimu snižuje nebo naopak zvyšuje intenzitu světla. Aby toho nebylo málo je možné pro větší bezpečnost využít také „koncové“ světlo umístěné v baterii na týlu. To po prvním stisknutí svítí dvěma červenými diodami, po druhém bliká a třetím se vypne. Na první dobrou jsem to rozhodně nadával, ale při třetím, čtvrtém použití již vše probíhalo hladce a ovládání nakonec rozhodně není tak složité, jak možná na první pohled vypadá. S ovládáním souvisí i „bezpečnostní pojistka“. Osmivteřinovým podržením hlavního tlačítka se aktivuje zámek pro bezpečné přenášení čelovky v batohu. Stejně dlouhým stisknutím se čelovka opět odemkne.

Uchycení čelovky přímo v popruhu nahrává skvělému usazení na hlavě, neposkakuje ani při běhu v terénu nebo sbíhání schodů, pokud při samotném běhu něco vnímám, pak je to baterie umístěná na týlu, ale ani ta běžce nijak výrazně neruší, nepřekáží. Je potřeba ji před během usadit na správné místo s využitím fixačních gumiček. Možnost pevného zafixování polohy baterie pak celkový komfort ještě o něco zlepšuje. Uchycení čelovky přímo v popruhu má ale i své nevýhody, nelze jej prát, pouze otřít vlhkým hadříkem, třeba s mýdlem, ale vyprat popruh zkrátka z pochopitelných důvodů nejde.

Zajímavé vychytávky

  • Ovládání jedním tlačítkem
  • Zadní „bezpečnostní“ červené světlo
  • Reflexní prvky na čelním popruhu
  • Příjemný materiál na vnitřní straně čelního popruhu
  • Pětipolohový výklopný systém
  • Gumičky pro dokonalé usazení baterie na týlním popruhu

Vyrážíme na trénink

Na běžné příměstské večerní běhání je 450 lm naprosto dostačujících, obzvláště pokud běháte převážně po cyklostezkách a zpevněných cestách. V testu ověřujeme, že i pro běh v lehčím suším terénu je maximální výkon stále v pohodě. Široký světelný kužel zvládá čelovka s výkonem 125 lm a bodové světlo pak přidává dalších 325 lm.

Jen část běžců je ochotných zkrátit trénink kvůli dešti, s touto čelovkou to ani není potřeba, garantovaná odolnost IPX4 by měla zvládnout i případnou přeháňku. Jediné ovládací tlačítko je opravdu výrazné a snadno jej při běhu nahmátnete. Zároveň usnadňuje ovládání, které tak lze hravě zvládnout i v tenčích rukavicích.

Výdrž baterie

Výdrž baterie je pro čelovky všeobecně samostatnou kapitolou a pro jejich bezpečné využití je naprosto zásadní. BioLite 450 zvládne dle výrobce při plném výkonu tři hodiny. Při velmi nízkém výkonu 5 lm pak vydrží skvělých 60 hodin provozu při dosvitu až 15 m. Povedený je indikátor stavu baterie, který čtyřmi bílými LED světly, s odstupňováním po 25 % ukazuje skutečný stav baterie. Viditelný je pouze při každém zapnutí nebo vypnutí „koncového“ světla. Čelovka je navíc „nastavená“ na nouzový režim rezervy, kde vydrží jednu hodinu při intenzitě 5 lm. Umístění baterie na týlním popruhu umožňuje praktické prodloužení výdrže baterie propojením s powerbankou umístěnou v běžecké vestě či batohu. K plnému nabití po doběhnutí pak počítejte se zhruba dvěma hodinami. Nabíjení probíhá přes konektor USB-C.

Srovnání s dalšími modely BioLite

BioLite HeadLamp 325

Výkon 325 lm
Hmotnost 50 g
Dosvit 70 m
Baterie 3 hodiny max, 40 hodin snížený výkon

HeadLamp 800 Pro

Výkon 800 lm
Hmotnost 150 g
Dosvit 135 m
Baterie 7 hodiny max, 150 hodin snížený výkon

Doplnění dovozce

Čelovka jde vypnout z jakékoliv pozice – nemusí se tedy přepínat až na pátou. Když čelovka svítí a nepřepínají se režimy více jak 2 sec. další stisk bude vypnuto. Čelovka si pamatuje poslední režim a znovu se na něm zapne. Což je velice praktické třeba u červeného světla, kdy se dalším zapnutím neoslníte. Pokud se tlačítko mačká rychleji – méně než 2 sec. intervalem, přepínají se režimy. Toto je funkce, která je na první pohled trochu jiná a pro netrpělivé uživatele může být trošičku složitější, ale po osvojení je to naprosto perfektní. Zapnutí předního světla širokého + dálkové a zadní blikající červené jsou tedy jedno kliknutí vpředu a jedno vzadu – pokud byla čelovka vypnuta na těchto režimech.

Osobní zkušenost testera

„Při mém prvním vyběhnutí má baterie tendenci mírně „cestovat“ po týlním popruhu, hravě ji srovnám jednou rukou, propojovací kabel s reflektory jí ale lehce stahuje na levou stranu. Vše vyřeším až doma s využitím dvou prakticky umístěných gumiček sloužících právě k zafixování zvolené polohy baterie. Při úplně prvním použití jsem je přehlédl, ale jsou opravdu praktické a zdůrazňují celkovou propracovanost čelovky. Povedené! Dotažení týlního pružného pásku lze provést pěkně symetricky na obou stranách. Při obvodu hlavy 56 cm mi již moc prostoru k dalšímu dotažení nezbývá, na obou stranách necelé dva centimetry. Materiál čelního popruhu je velmi příjemný, příliš potu ale nevsákne, a tak je vhodné pod čelovkou použít čelenku. Částečně také proto, že samotný popruh nelze z důvodu integrované svítilny prát. Za poslední roky jsem měl možnost vyzkoušet více než desítku různých modelů čelovek, napříč zavedenými i novými značkami. Testovaný model mě zaujal malými rozměry, originálním vsazením čelovky přímo do popruhu, jednoduchým ovládáním, a také pohodlným nošením. Za velmi povedený považuji výklopný systém pro nasměrování světla, který drží perfektně danou pozici. Čelovku jsem v rámci testování používal převážně na cyklostezkách, přesto oceňuji zadní červené světlo pro větší bezpečnost. Můj obvyklý běh se vejde do dvou hodin, takže ani s výdrží baterie nemám žádný problém.“

 

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: