Recenze: merino ponožky Smartwool

Recenze: merino ponožky Smartwool

Parametry

Značka Smartwool
Celé jméno recenzovaného výrobku PHD RUN COLD WEATHER MID CREW
Typ sportu běh
Typ oblečení ponožky
Pohlaví dámské
O jakou vrstvu se jedná první (spodní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 55% Merino vlna
Materiál 2 42% Nylon
Materiál 3 3% Elastan
Hmotnost 50 g
Dostupné velikosti S-L
Infocena 499 Kč
Dodává Rock Point
Více info na www.rockpoint.cz/

Zaujalo mě

  • atraktivní design
  • fit
  • dobrý odvod potu

Shrnutí recenze

Značka Smartwool přišla na trh v roce 1994 a od té doby se specializuje primárně na výrobu ponožek do nepříznivého počasí. Jejich motto „Go far. Feel good.“ přesně vystihuje ponožky PHD Runc Cold Weather. Ponožky jsou vyrobeny ze směsi merino vlny, nylonu a elastanu, sú příjemně měkoučké a teplé, díky perfektnímu odvádění potu v nich však nikdy nezažijete pocit zpoceného chodidla. Smartwool navíc rozlišuje tvar ženského a mužského chodidla, takže každému padnou jako ulité, nikde neškrtí ani nevisí. Do chladného počasí ideální volba a pro ty, co si potrpí na vzhled, v různých barevných kombinacích.

Hlavní část recenze

Značka Smartwool, nebo taky „chytrá vlna“, se objevila na trhu v roce 1994. Na začátku se specializovali primárně na výrobu ponožek do nepříznivého počasí, zejména pro lyžaře a skialpinisty. Museli tak zkombinovat materiál, který jednak zajistil tepelný komfort ale i odvod potu – to už vyšly z módy mikroténové pytlíky v botách. Místo toho zakladatelé značky Smartwool objevily merino – což je ekonomicky významné plemeno ovce domácí ceněné pro svou jemnou vlnu, která se označuje stejným názvem. Merino vlna je schopná absorbovat vlhkost v míře až 30 % svého objemu. V porovnání například s polyesterem je to mnohonásobně více. Vlhkost ve vlně se snadno zahřeje, nedochází tak k nepříjemnému, chladivému pocitu při pocení. Zároveň nepravidelná struktura vlákna zajišťuje antibakteriální schopnost vlny – oblečení z merino vlny tak nezapáchá ani při dlouhodobějším nošení.

Smartwool se rozhodla zakomponovat merino do téměř všech svých výrobků a byla tahle značka prvá, která s tím přišla. Já sem měla možnost otestovat jejich ponožky PHD RUN COLD WEATHER ve střední gramáži a musím přiznat, že roky zkušeností jsou na výrobku poznat.

PHD RCW jsou ponožky specificky navrhnuté pro běžce. Na patě i špičce najdeme tlumící vrstvu látky, která příjemně obepne chodidlo a zároveň zajistí pohodlí při sbíhání nebo vybíhaní členitým terénem. Ponožky jsou navíce bezešvé, takže nikde neodírají ani neškrábou. V oblasti kotníků jsou opatřené speciální technologií 4 Degree™ Elite Fit System, která kotník pevně zajistí při dynamických pohybech chodidel. Smartwool taky rozlišuje dámský a pánský tvar chodidla, co se u ženských ponožek projeví užší patou a celkově užším střihem. V oblasti nártu je látka jemně perforovaná pro vylepšení odvodu potu a maximální prodyšnost. Čtrnáct centimetrů vysoká ponožka je perfektní do chladnějšího počasí, díky použitým materiálům se však neztratí ani ve vyšších teplotách.

Co se dizajnu týče, u těchto ponožek stavili výrobci na jednoduchost. U mužského i dámského modelu najdete tři různé barevné varianty – rudé, šedé/modro-bílé a černé. Všechny barvy jsou však příjemné a slušivé.

Osobní zkušenost

S ponožkami to byl u mě vždy problém. Ať už se jednalo o krátké výběhy nebo celodenní výlet, puchýře byli už pravidelnou samozřejmostí. Dá se na to samozřejmě zvyknout, taky to však může do značné míry omezit a taky vzít radost z pohybu (to už trošku zní jako z reklamy na pomůcky pro bolavá záda, ale je to pravda.) Proto když se mi do rukou dostaly ponožky od Smartwool, byla jsem skeptická. K mému překvapení se však puchýře nedostavili po prvém, druhém ani třetím výběhu a tak jsem je pořádně otestovala na horách, v sněhu i blátě, pálivý pocit nastupujících puchýřů se však nedostavil. Navíc se nedostavil ani pocit chladných nohou, který byl hned po puchýřích úhlavním nepřítelem číslo dva. PHD RUN COLD WEATHER se určitě budou hodit každému, kdo rád běhá zasněženou krajinou a u toho má nožky v suchu.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: