Znovu jsem měl možnost testovat produkty německé značky CEP. Tentokrát mě ohákli doslova od hlavy až k patě! A když vše i barevně ladí, tak se hned běží lépe. Samozřejmě nejde jen o to, abyste u běhu vypadali dobře. Důležitá je funkčnost! A na tu se u CEPu můžete spolehnout.
Každá žena to zná. Při běhu se začne potit čelo, gumička a sponky se povolují, vlasy se lepí na obličej. Stačí i malý pramínek a při hodinovém běhu ho nejmíň 100x musíte připlácnout zpět k vlasům, aby nepřekážel. Klasické čelenky se silikonovým páskem nedrží, sjíždějí a znepříjemňují běh ještě víc. Proto jsem si žádnou čelenku doteď nebrala.
Adjustační ponožky jsou vyrobené z 90 % z velmi příjemné a kvalitní bavlny s příměsí polyesteru (7 %) a elastanu (3 %). Oproti běžným ponožkám zaujmou na první pohled otevřenou přední částí, kde se nachází čtyři oddělovače prstů (ty jsou vyrobené ze stejného materiálu jako celé ponožky), které vyvíjejí jemný tlak na prsty u nohou, aby vyrovnaly prsty s chodidlem.
Německá značka CEP se za řadu let působení na trhu s kompresním oblečením a převážně tedy ponožkami, podkolenkami a návleky dostala do povědomí všech. Jejich produkty využívá celá řada profesionálních sportovců, ale i hobíků.
Již několik let se běžně na domácích i zahraničních závodech můžeme setkat se švýcarskou značkou COMPRESSPORT. I to vypovídá o její kvalitě a nyní jsem měl možnost se o této kvalitě sám přesvědčit. Název “Hybrid” koresponduje se stylem šití a použitými materiály.
Pokud hledáš legíny, v kterých se budeš cítit cool a vždy zaujmeš, tak HighType jsou právě pro tebe. Jejích hlavní předností je, že perfektně obepnou tvé tělo a současně umožní naprostou volnost pohybu.
Když se dny krátí, venku začíná být sychravo a vlezlo, tak nezbývá nic jiného, než se na běhání vyzbrojit nejen mentální odolností, ale především kvalitním oblečením.
COMPRESSPORT Hurricane Waterproof je nepromokavá bunda pro horské běžce se skvělými vlastnostmi – minimalismus, perfektní sbalitelnost a hmotnost.
Nepromokavá bunda je pro běžce v horách a ultra-trailisty alfa a omega vybavení. Musí být lehká – na závod si zkrátka 0,5kg goráčovku nevezmeš, sbalitelná a hlavně musí dýchat! Běh není chůze a nároky na prodyšnost jsou výrazně vyšší. Je taky dobré, když za bundu nedáte celou výplatu. A panečku, High Pointu se podařilo něco perfektního. Výborně prodyšná bunda s parametry 59 000 g/m2 /24hod, která váží 200 g a nestojí ani 5tis.?! Může za to především nový Pertex Shield Air, který udýchá i běh. Pro hnidopichy – mokří budete při běhu stále (pot na těle zkrátka kondenzuje, i když na sobě nemáte ani nejtenčí vrstvu). HighPoint má tedy v dané kategorii na trhu asi nejlepší poměr cena/výkon.
Propracované combo spodních boxerek a vrchních šortek. Kousky jsou sice oddělené, ale nejlépe fungují dohromady. Boxerky jsou lehké jako papír a jemné jako hedvábí, navíc dobře obepnou veškeré nářadí, které se nehoupe – takže opruzeniny a vlčí stopy jsou redukovány na naprosté minimum, pokud vůbec. Vrchní šortky jsou taky velmi jemné a prodyšné, navíc na sobě mají integrovaný pás, který výbavu přitiskne pevně k tělu a ta se tak nehoupe ani neskáče a nevypadává. Tyto kapsičky nebo kompletní pásy jde na šortkách jiných značek vidět celkem často, většinou jsou ale díky provedení nepoužitelné. Kombinace antichief boxerek s šortkami, které pojmou velkou spoustu vybavení, přímo vybízí k použití v horách a na ultra-trailech.
První záchvěv dobré nálady vyčaruje barva. Za nepromokavost bundy je odpovědná membrána Siberium, která slibuje voděodolnost 20 000mm a prodyšnost 30 000g/m2 /24hod. K tomu ještě voděodolné zipy a podlepené švy. Což jsou hodnoty, které velkoryse stačí na všech závodech jako povinná výbava, a za které by se nemusela stydět ani pořádná outdoorová bunda. Radostně jsem pozorovala kapky vody, které se spořádaně tvořily na povrchu bundy, stékaly dolů a okamžitě se vsakovaly do kalhot. Hurricane ale při těchto hodnotách váží pouze 220 g. Otázka je, jak dlouho vydrží materiál odolávat například tření běžecké vesty.
Komprese. Velké téma posledních let. A pokud je komprese použita na správných místech, můžou být kompresní doplňky velký pomocník. Těmi správnými místy myslím – už jste někdy uvažovali o kompresní čepici? Nebo nákrčníku? Tohle ta správná místa nebudou. Oproti krku nebo hlavě jsou stehenní svaly (známy taky pod pojmem kvadráky) jedním z míst, kde komprese význam má. A to hned z několika důvodů. Ok, ze dvou důvodů. Jednak kompresní doplňky pomáhají prokrvovat danou oblast (kompresní podkolenky zlepšují prokrvení lýtek, návleky na ruce zase paží atd.). Druhý důvod je stabilizace svalů. Kompresky totiž také zmírňují otřesy svalů a tím redukují mikrotrhlinky, které při běhu a jiných sportech vznikají. A tímto se dostáváme k bližšímu spojení s kompresními kraťasemi COMPRESSPORT Trail Under Control. Stehenní svaly jsou totiž poměrně velká svalová partie a tím pádem u ní dochází k výrazně větším otřesům (hlavně v seběhu) než třeba u bicepsů. Obzvlášť u lidí jako jsem já. Nemám bicepsy – nedochází k otřesům. A stabilizace stehen je tedy na místě. Kompresní kalhoty navíc oproti kompresním návlekům nemají nežádoucí lem, který může v oblasti třísel dřít, proto je to za mě efektivnější volba.
Když jsme s Royal Bay řešili produkt na testování (a že možností bylo hodně – od kompresních návleků na stehna, paže, podkolenky, trička, kraťasy…), osobně jsem byl spíš pro podkolenky. Nakonec jsem se nechal přesvědčit pro kompresní návleky – pro mě trochu neprobádané vody. A dobře jsem udělal. K návlekům jsem byl vždycky spíše skeptický, především kvůli přechodu mezi návlekem a ponožkou. RB Extreme Race jsou ale z tak jemného materiálu, že přechod vůbec necítíte, navíc můžete kombinovat s různými druhy ponožek a samotný návlek tedy není tolik namáhán. Nenechte se ale zmást, i přes jemnost je cílená komprese velmi znát a například v ostrém seběhu návleky výrazně redukují otřesy.