Recenze: 2. generace Nathan VaporKrar – 12l: až nečekaně univerzální vesta nejen pro B7

Recenze: 2. generace Nathan VaporKrar – 12l: až nečekaně univerzální vesta nejen pro B7

Parametry

Značka Nathan
Celé jméno recenzovaného výrobku Nathan VaporKrar 2 - 12l
Typ Batohy/ledvinky
Materiál 1 Polyamid
Materiál 2 Elastan
Materiál 3 TPU
Materiál 4 Nylon
Hmotnost 229 g
Barevné varianty Modročervená
Údaje výrobce 1 4 místa pro nastavení velikost
Údaje výrobce 2 4 zádové kapsy, 6 hrudních
Údaje výrobce 3 vysoce elastický a přizpůsobivý materiál
Výbava 1 Vak na vodu
Výbava 2 Píšťalka
Infocena 5199 Kč
Dodává Nathan
Více info na www.sportobchod.cz/beh

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Perfektní fit
  • Velký objem
  • Důraz na detail
  • Výborná organizace

Shrnutí recenze

Běžecké boty a běžecká vesta – asi nejdůležitější součásti výbavy trailového běžce. Jasně, svou roli hraje všechno, ale špatné boty nebo špatný běžecký batůžek vám dlouhý běh nebo závod v horách znepříjemní rozhodně nejvíce. V trailovém vybavení asi nenajdeme součást, která by se vyvíjela tak rychle jako běžecké batohy. A Nathan Vapor Krar 12 je jedním ze zdárných příkladů. Časy, kdy se na B7 a další ultra nosily krosny nebo cyklobatohy jsou definitivně pryč a mnohem lépe tyto nosiče vody, jídla a povinné výbavy vystihuje pojem vesta. Nejinak je tomu u modelu Vapor Krar, přestože disponuje opravdu štědrým objemem 12l, vypadá spíše jako součást oblečení než jako batoh. Vesty z řady VaporKrar (k dostání jsou i 4l a dámské varianty) vyvíjel legendární Rob Krar, vítěz Western States a několika dalších kultovních závodů. Takže očekávání máme, přečtěte si, jak vše dopadlo.

Hlavní část recenze

Nathan VaporKrar 2 – 12l najdeš u kámošů na SportObchod.cz

Konstrukce a materiál

Když se mezi outdooráky a turisty řekne 12l batoh, asi si představí něco jiného, než když ten samý pojem slyší ultra-trailoví nadšenci. Na první pohled by člověk vestě Vapor Krak 12 rozhodně 12 litrů netipoval. Je tomu tak, protože jsou zde započítány všechny kapsy, kapsičky a přihrádky. A to včetně hrudních i těch po stranách batohu. A navíc je vesta tvořena z naprosté většiny lehkým a pružným materiálem, který se nákladu přizpůsobí a natáhne se.
Tento jemný materiál kapes doplňuje hlavní konstrukci vesty – zádovou část a oblast kolem ramen, které jsou tvořeny z o něco pevnější tkaniny. Za mě je toto velmi podstatný detail. Často u běžeckých vest pozoruju i větší objemy kolem 10 l zkombinované s lehkou síťkou a žádným zpevněním. Ano, pokud s sebou nesete dva softflasky s vodou a 100g větrovku, nepotřebujete extrémně velkou oporu. Nicméně při naplnění třeba 3-5 kg materiálu (tolik i více může vážit povinná výbava na ultra-trailové závody, např. UTMB) vesta ztrácí svoje vlastnosti a na zádech se nechová dobře – povinná výbava poskakuje, vesta se deformuje a v neposlední řadě rapidně klesá její životnost. Vapor Krar 12 má záda a ramena lehce zpevněny, což umožňuje nést pohodlně i větší povinnou výbavu – nepředstavujte si ale žádnou pevnou kostru, vestu stále sbalíte prakticky do objemu většího pomeranče.
To, že vestu můžete naplnit velkým množstvím věcí, neznamená, že musíte. Hmotnost vesty podle kuchyňské váhy je 229 g, což je opravdu špičková hodnota. Navíc kapsy jsou zorganizovány tak, že při správném plnění směrem od zad, bude obsah vesty pevně přitisknut k trupu a nebude nikde skákat.

Zádová část

Kapsy a organizace

Příjemné zjištění při rozbalení bylo, že je součástí i 1,6l vak na vodu (mimochodem asi nejpromakanější camel, se kterým jsem měl tu čest, více ale později…). Nepříjemné zjištění pro mě potom byla absence softflasků. Do předních kapes, které jsou k tomu určené, ale pasují sofflasky jakékoli jiné značky (stejně to všechno vyrábí HydraPak…). Kapsu na vodní vak, která se táhne po celé délce zad, tedy využívám primárně – je totiž nejblíže trupu a při zachování postupu balení od zad směrem ven bude obsah vesty stále pevně přitisknut.
Další kapsa v pořadí je menší – od vrchní části do zhruba poloviny vesty. Tím, že není zapuštěná tak hluboko, do ní dosáhnete rukou za běhu, a tak se nabízí uložit do ní třeba větrovku. Následuje hlavní velká kapsa s postraním otvorem na zip, která je na délku přes celá záda a navíc se ve spodní části lehce rozšiřuje do oblasti žeber. Poslední kapsa v zádové oblasti je takový tunel ve spodní části vedoucí skrz celý batoh a do jedné kapsy se tak dostanete z obou stran.  Může sloužit, jako další varianta pro větrovku případně já osobně do ní dávám i tyčinky, gely atd., poněvadž se do ní dá poměrně snadno dostat za běhu bez nutnosti vestu sundat.
V přední části najdeme dvě hlavní kapsy na softflasky. Pokud nesete vak, pak je ideální do nich uložit právě nějakou stravu nebo obecně věci, o kterých stoprocentně víte, že je budete v průběhu běhu nebo závodu potřebovat (mobil na navigaci, tablety proti křečím atd.). Nad nimi jsou umístěny dvě cca 10cm kapsy na zip. Přičemž ta pravá má uvnitř ještě přihrádku (můžou výrobci zajít do ještě větších detailů?!). Tady se hodí klíče, tablety proti křečím, ale vlezou se zde i gely nebo může kapsa sloužit jako „odpaďák“.  Pod „softflask kapsami“ jsou dále umístěny dvě drobnější na suchý zip, které můžou sloužit víceméně stejně jako výš zmíněné. Na hrudní části najdeme ještě poslední, trochu skrytou kapsu, která je vevnitř potažena nepromokavým materiálem – výborná varianta pro mobil, doklady, peníze atd.

Kapsa na měkké lahve se dobře doplňuje s menší na tyčinky a gely

Velikost a fit

Přestože se vesta dá pořídit ve 4 velikostech (XS až L pro dámy a S až XL pro pány) dá se dodatečně velikost přizpůsobit na 4 místech. Zaprvé klasicky na hrudi, kdy dva pásky tvoří dvě „véčka“, takže je stažení rozprostřeno na větší plochu, což je velká výhoda. Dále v boční části na žebrech najdeme dva stahovací pásky na podobném principu. Tyto pásky můžete povolit například, když se drápete do kopce a potřebujete větší kapacitu plic. Naopak při seběhu, kdy je žádoucí mít vše pevně na těle, aby vás vesta nedřela, můžete pásky zase stáhnout. Stejně tak je potřeba si velikost přizpůsobit i při rozdílném naplnění úložného prostoru. Při větší úrovni naplnění přirozeně potřebujete mít pásky více povoleny. Přestože vestu nosí jedna osoba, nároky na velikost a stažení se často liší. Navíc, pokud nemáte na hrudi (ani na rukách, břichu a mohli bychom pokračovat) žádné svaly, můžete tuto vestu sdílet s partnerkou. Tak jako já.

Boční stažení

Výbava

Jak jsem psal výše, s vestou vám přijde i vak na vodu. Ten disponuje objemem 1,6 litrů a co je na něm asi nejlepší – je odizolovaný! To znamená, že vám tekutina vydrží výrazně déle studená, a teplý ioťák, který vyvolává neblahé pochody nejenom v chuťových buňkách, je tak záležitostí jen těch největších veder. Hadička se dá rychle odepnout jednou rukou bez toho, aby vám z vaku tekutina vytekla. Což výrazně usnadňuje doplňování.  Jo a znáte ten pocit, když vám hadička vaku mlátí o hrudník, protože je moc dlouhá? Tady se dalo pár chytrých hlav dohromady a umístili na ni i na popruh batohu magnet, který ji drží u těla. Svět je zase o něco krásnější…
Mimo vodní vak najdeme i v levé vrchní kapse na zip píšťalku, která bývá často v povinné výbavě ultra-trailových závodů.

Vak na vodu s vnitřní izolací a magnetem pro přichycení

Osobní zkušenost

Vytvořit kvalitní běžeckou vestu je věda. Pokud značka nemá ve svém vývojovém týmu někoho, kdo ví, o co jde (ideálně vrcholového sportovce), nikdy nevyvinou kvalitní produkt. A ze značky Nathan jde cítit každým coulem, že je to jeden z největších hráčů na trhu, co se týče hydratace, běžeckých vest a doplňků. Osobně je pro mě vesta neskutečně spolehlivým parťákem pro dlouhé výběhy nebo závody v horách. Skoro nic neváží a stejně pojme velké množství věcí bez toho, aby nějak ztrácela na dobrých vlastnostech.  Za mě jeden z nejlepších kousků pro B7, pokud běžíte bez supportu a spoléháte se jen na sebe a občerstvovací stanice.

Vestu jsem ale netestoval sám. Tím, že jde velikost velmi pohodlně nastavit, mohla vestu vyzkoušet i přítelkyně Silvia. A ta ji dala zabrat rovnou na dvoudenním přeběhu Javorníků.

Tento rok som sa zastrájala na nejaký ten dvojdňový bežecký výlet s prespaním. Stále to bolo iba v plánoch budúcnosti, ale keď priateľovi Tadeášovi dorazila novučičká vesta Nathan Vapor Krar 12l, vychmatla som mu ju spod nosa a zajednala ubytovanie na horskej chate Portáš v Javorníkoch. Vestu som naplnila všetkým potrebným – proviantom, dukátmi, tekutinami, náhradným oblečením, mini kamerkou… Ale nebolo potreba byť extrémne minimalistický, pretože vesta poskytla domček pre všetky propriety. To sa ukázalo ako skvelá výhoda, obsah som roztriedila do všemožných kapsičiek, nič sa nepomiešalo a všetko som hneď našla. Navyše vesta pekne sadla, dala sa pohodlne uspôsobiť tak, že som ju obliekla ja, ale i Tadeáš. Na výlete nám bolo spolu náramne, za dva dni sme precupitali okolo 70km z Valaššských Klobouků na Portáš a ďalej cez pohorie Javorníkov až do Beskyd.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: