Recenze: NEW BALANCE FuelCell SuperComp Elite V4 – gravitace překonána, neběžím, levituji

Recenze:  NEW BALANCE FuelCell SuperComp Elite V4  – gravitace překonána, neběžím, levituji

Parametry

Značka New Balance
Celé jméno recenzovaného výrobku NEW BALANCE FuelCell SuperComp Elite V4
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 272 g
Sklon pata - špička 4 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 6.999 Kč

Zaujalo mě

  • výrazná návratnost energie
  • pohodlné tlumení
  • příjemný svršek
  • skvělé tkaničky
  • pocitová lehkost běhu

Shrnutí recenze

Bostonská značka s bezmála stodvacetiletou tradicí se pro letošní sezónu „vytasila“ s modelem pro posouvání osobních rekordů na maratonské trati. NEW BALANCE FuelCell SuperComp Elite V4 má sice předlouhý název, čas strávený na trati maratonu dokáže, když ne rovnou zkrátit, tak zcela jistě zpříjemnit. Čtvrtá verze může evokovat nějakou drobnou inovaci, ale již od pohledu je zřejmé, že FUELCELL SC ELITE V4 je zcela jiná bota a s předchozími verzemi ji spojuje máloco. Hned první proběhnutí to potvrzuje. Pohodlný svršek (technologie FantomFit) se krásně natvaruje na nohu, bez potřeby postupného „rozběhání“ boty. Došlap jak do mechu, citelná návratnost energie do každého dalšího kroku. S ohledem na maratonské zaměření to není až tolik o rychlosti, ale především o dokonale vybalancovaném pohodlí a pocitové lehkosti z běhu. První, co nás při testování napadá během úvodních stovek metrů je – levitace! Jen je potřeba udržet techniku běhu „na uzdě“, pak je v FUELCELL SC ELITE V4 radost polykat další a další kilometry. Není potřeba to „drtit“ na plný plyn, vše příjemné si bota zachovává i při relativně pomalejším tempu běhu. Jakmile ale běžec přestane (třeba vlivem únavy) ovládat techniku a propastně zaostává za ideálem začne výrazné tlumení spíše překážet než pomáhat. Rozhodně skvělá bota, rozhodně ne pro každého.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek se vrátil ke klasické konstrukci s volným, u závodního modelu samozřejmě tenkým jazykem. To usnadňuje nazouvání, zároveň je potřeba si trochu pohrát s jeho usazením na nártu. Jazyk je sice jen tenký, kombinace tužšího materiálu a skvělých tkaniček ale udržuje vysoký komfort i při vícehodinovém běhu. Již první nazutí dává tušit bezproblémové usazení nohy v botě, a tak navzdory všem rozumným poučkám o postupném rozběhání nových bot vyrážíme hned napoprvé na patnáctikilometrový okruh. Bez nutnosti zastavení k dotažení tkaniček, usazení jazyka či něčeho podobného.

Svršek nás na první dobrou více než uspokojil. Měkčí patní miska i s minimem polstrování nešetří pohodlím. Mimochodem pro dokonalé uzamčení v patní misce lze u čtvrté verze využít přidanou řadu oček pro šněrování, kterou předchozí verze postrádala. Během dalšího testování nenacházíme na svršku jediné problematické místo. Také poměr prodyšnosti a bezpečného ukotvení chodidla si z pohledu střihu a materiálu svršku zachovává závodní parametry.

Perfektní usazení podporují rovněž vlepené fixační pásky navazující na šněrování. Svršek je kromě uchycení jazyka a prošití polstrování patní misky bezešvý, při dobře zvolené ponožce nedává prostor otlakům či odřeninám. Před závodem boty samozřejmě vyzkoušejte, ale za nás pohodlný svršek umožňuje vzít boty z krabice rovnou na delší trénink naprosto bez problémů. Velmi dobře nastavená je i prodyšnost svršku, při testování nezažíváme přehnané pocení, ale ani prochladnutí při teplotách těsně nad nulou. Jarní nebo podzimní chladnější maratony FUELCELL SC ELITE V4 hravě zvládne, stejně jako ty „letní“.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Nárust hmotnosti oproti předchozí verzi je téměř třicet gramů (testovaná velikost 10,5 UK 245 vs. 272 gramů), na noze ale působí stále velmi lehce a navýšení tak při samotném běhu vlastně ani nevnímáme. Tlumící pěny je opravdu hodně, pohodlný došlap nezmizí ani po desítkách kilometrů. Asfalt se mění v mechovou pěšinu, bez ohledu na počet kilometrů. Kupředu žene běžce karbonová deska. Právě její tvar podle značky New Balance vedl k nastavení dropu na 4 milimetry. Je to jeden z nejnižších sklonů v současnosti používaný u bot s karbonovým plátem napříč značkami. Za nás ale s ohledem na maratonské zaměření boty naprosto v pořádku.

Deska je oproti předchozí verzi tenčí, měkčí a při běhu nepůsobí nijak přehnaně agresivně. Povedeně udržuje společně s pořádnou porcí nově použité PEBA pěny (87 % návratnost energie) se středovými dutinami kompaktnost „podvozku“. Právě vyváženost podpory karbonového plátu a vysoké návratnosti energie PEBA pěny dělá z běhání v FUELCELL SC ELITE V4 nevšední zážitek. Tenčí karbonová deska nám v testu zároveň připadala šetrnější ke kotníkům či lýtkům.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Kontaktní směs na suchém asfaltu doslova „lepí“, což potvrzuje i charakteristický zvuk při odrazu (je ale méně výrazný než zvuk při došlapu, který násobí dutina mezipodešve). Trakce tedy parádní, nijak zásadně ji bota neztrácí ani za mokra. Poměrně slušně to vypadá i s odolností, po necelé stovce kilometrů nejeví podrážka nijak přehnané opotřebení. Pokud se při běhu nevyhnete úsekům s drobnými kamínky, úlomky větviček a dalších nečistot, asi vás podobně jak nás při testování potěší zhruba třetinové zkrácení středové dutiny (zřejmě jeden z důvodů mírného navýšení hmotnosti). Možnost zachytnutí třeba kamínků se tak výrazně snížila. Zbytek podrážky nedává pro nějaké zapadání sebemenší prostor. Kontaktní pryž je dotažená až k samotným okrajům mezipodešve a snižuje se tím její náchylnost k opotřebení. Zejména pod patou se bude prodlužovat životnost podrážky zejména běžcům s mírně asymetrický došlapem. Je to zároveň jedna z řady povedených změn oproti předchozí verzi.

Osobní zkušenost

„Kdo obul nebo alespoň viděl předchozí verzi jistě potvrdí, že podobnost s novým modelem je jen velmi vzdálená. Pro nás běžce je ale podstatné, že výrazné inovace pozvedly botu mezi ty výjimečné. FUELCELL SC ELITE V4 se opravdu povedly a pro tratě od 1/2M po M patří k tomu nejlepšímu co dosud prošlo naším redakčním testováním. Při prvním proběhnutí se mi zpočátku zdál „trampolínový“ efekt až přehnaně výrazný, ale po pár kilometrech si na nevšední pocit zvykám a po běhání ve FUELCELL SC ELITE V4 mi naopak později u jiných bot chybí. Pohodlným svrškem řadím tento model do kategorie „boty z krabice rovnou na delší trénink“. Potvrzuji, že naprosto bez problémů. Na desítku poměrně měkké, a ne úplně lehké boty, pro půlku už bych asi neváhal a na celý maraton za mě jasná volba. Na rovných úsecích, kterých bývá na maratonech více než dost je bota naprosto bez slabin. Nižší stabilitu ale očekávejte v ostřejších zatáčkách, zejména při vyšších rychlostech. Ale třeba při obrátce o 180° kdy běžec téměř zastaví je stabilita naprosto v pohodě. Stejně se chová možná trochu překvapivě na nerovnostech. Vlivem výrazného tlumení totiž nerovnosti pěkně „pochytá“ a pokud běžec došlápne na nějaký ten výstupek pouze částí podrážky stabilitu to nijak neohrozí. Nutností je udržení optimální techniky běhu, zejména náklon trupu, při vyloženě vzpřímeném postavení je návratnost energie sice citelná, směřuje ale výhradně vertikálně, a ne do směru pohybu. Běhání v FUELCELL SC ELITE V4 je až návykově příjemné!“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: