Recenze: On Cloudventure Peak 3 – o co méně obláčků, o to více rychlosti v atraktivním designu

Recenze: On Cloudventure Peak 3 – o co méně obláčků, o to více rychlosti v atraktivním designu

Parametry

Značka On
Celé jméno recenzovaného výrobku ON Cloudventure Peak 3
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod
Hmotnost 239 g
Sklon pata - špička 4 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4.490 Kč
Dodává SPRINT www.sprint.cz
Více info na www.sorrygravity.cz/

Zaujalo mě

  • dynamika odrazu
  • perfektní usazení na noze
  • propracovanost podrážky
  • nepřehlédnutelný design

Shrnutí recenze

Novinka v nabídce švýcarské značky On, třetí verze rychlé závodní boty do terénu, model Cloudventure Peak 3 Undyed prošel naším jarním testováním. První dojmy? Rychlost, lehkost a udržitelnost! Část testu probíhala stylově v okolí Sv. Mořice, a kromě terénních a kamenitých úseků, kam bota rozhodně patří, jsme se nevyhnuli ani zbytkům sněhu. S jistotou bezpečného došlapu, s dravým odrazem, a hlavně s vědomím, že rychlostní limity má Cloudventure Peak 3 pořádně vysoko. Již samotný design nenechá nikoho na pochybách, že o nějaké to poklusávání v tomto případě rozhodně nepůjde. Ostatně tvarování svršku s výraznými ventilačními panely, konstrukce podrážky a rozmístění gripů nápadně připomíná atletické tretry. Rychlost má zkrátka On Cloudventure Peak 3 v genech. Běh v rychlé, lehké, a přitom stále poměrně pohodlné botě nás v testu opravdu bavil. Čím rychleji, tím více! Kromě rychlosti se nová verze zaměřuje také na udržitelnost, proto nebarvené, do terénu možná ne zcela praktické, ale o to více ekologické. Náš verdikt po měsíci testování? Povedený model pro ambiciózní běžce zejména na kratší, velmi rychlé tratě v lehčím sušším terénu.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek prošel oproti předchozí verzi zásadní změnou. Je nyní nejen tenký, ale téměř průsvitný. To ukazuje na výraznou prodyšnost, která se potvrdila i při našem testování. S nadměrným pocením se v tomto modelu trápit nebudete. Přes pohledovou vzdušnost je svršek pevný, zejména díky důmyslně rozvrženým fixačním páskám a lepeným švům. Bota tak krásně obepne nohu a zajistí stabilitu v technických úsecích nebo sebězích. Jazyk se od zcela integrovaného u druhé verze změnil na pouze částečně fixovaný po stranách pružnými pásky. To umožňuje lepší individuální usazení na nártu, stále ale bez otravného shrnování do stran. Přes svoji tenkost je jazyk nadmíru pohodlný i pro delší běh. V polovině jazyku je umístěná praktická gumička pro průvlek přesahu šněrování, kterou jistě využijete i s ohledem na délku použitých tkaniček. Ty jsou tradičně tenké (možná až příliš), je to jedno z poznávacích znamení trialových bot značky On. Je potřeba je zavázat opravdu důkladně, jinak mají tendenci se povolovat či přímo rozvazovat. Moc se nám líbila ochrana prstů ve špičce boty. Je opravdu důkladná a oceníte ji nejen při nechtěném nakopnutí kořene, ale i za mokra. Pata je oproti předchozí verzi celkově měkká, bez zpevňující plastové výztuhy. Přestože polstrování zajišťují pouze tři malé plošky (pod kotníky a v místě kontaktu s achilovkou) je bota s ohledem na závodní použití dostatečně pohodlná. Přispívá k tomu i měkoučké zakončení kolem kotníku, které dokonale utěsní otvor kolem nohy a bota zároveň nikde nedře, ani netlačí.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Výraznou změnou oproti předchozí verzi prošla také mezipodešev. Tradiční obláčky zůstaly pouze pod patou. To oceňujeme v testu zejména ve strmých kamenitých sebězích, kde se došlapu na patu nedá vyhnout. Jinak je ale u raketově rychlé boty tlumení poskrovnu, což rozhodně není výtka. U On Cloudventure Peak 3 totiž nejde o to být v cíli pohodlně, ale právě rychle! K příjemnému pocitu z běhu přispívá také propracovaná stélka. Ta je po okrajích pěnová, výrazně měkká a zamezuje tak oděrkám v místě přechodu stélky a svršku. Je to další poznávací znamení švýcarské značky. S podobně propracovanou stélkou se během testování u jiných značek nesetkáváme.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Výrazně úzká podrážka (zejména pod patou) vypadá na první pohled nestabilně, při běhu to tak ale rozhodně nevnímáme. Zúžení v patní části je přibližně o jeden centimetr oproti silničním modelům této značky. Při rychlém, svižném tempu běhu s došlapem na špičku, nebo střed chodidla nemůže být ale o nějaké nestabilitě řeč. Celkově je podrážka pevná, tuhá s minimální torzní ohebností a flexibilitou. To umožňuje dobře, a především rychle reagovat na terénní nerovnosti. Není to zkrátka bota pro pomalé toulání lesem. Pokud se do toho ale dokážete pořádně opřít, je v On Cloudventure Peak 3 radost běžet! Gripy nejsou přehnaně velké, přesto podrážka působí dravým, agresivním dojmem a v rámci testu si model Cloudventure Peak 3 poradil s většinou podmínek na výbornou. Přežijete v něm i kratší přeběhy po silnici. Výrazné rozestupy mezi výstupky pak vykazují výbornou samočistící schopnost podrážky v měkkém terénu. Žádné nánosy bláta nebo trávy s sebou vláčet nebudete. Na tvrdém, nebo kamenitém podkladu to pak parádně odsýpá, odraz je jistý a znatelný i díky natvarování gripů do tvaru skoby s protisměrným rozmístěním.

Dostupnost testovaného modelu: zde

Osobní zkušenost

Tester Miroslav Gottlieb

„Tento model zaujme již při vybalení z krabice povedeným a originálním designem. Bota je už od pohledu velmi lehká a nechybí ani typická mezipodešev s obláčky, které jsou u tohoto modelu výrazně menší a částečně skryté. Na první nazutí se zdá, že je svršek až příliš tenký, ale i přesto noha v botě dokonale drží a člověk má až dojem, že je bota ušitá přímo na míru konkrétnímu běžci. Tato bota je určena primárně do terénu, čemuž odpovídá podrážka s dokonale skrytými obláčky, takže nehrozí, že v podrážce uvízne nějaký kamínek. Test boty probíhal zejména na zpevněných cestách, někdy záměrně v těžším terénu, a nakonec i po sněhu.  Již od začátku testování mě překvapovala bota perfektní stabilitou, přilnavostí ke všem zmíněným povrchům a bezchybným záběrem při odrazu, který skvěle fungoval především při rychlejším tempu a běhu do kopce. Tato bota je prostě terénní raketa, ale bez problémů zvládá i mírnější tempo nebo krátké přeběhy po asfaltu.


Krásně kopíruje terén a díky skvělé mezipodešvi s deskou Speedboard nejsou při běhu cítit žádné nerovnosti, a to ani ostřejší, či větší kamínky. Co se týká svršku, tak se vyplatí boty pečlivě zavázat a využít i posledního otvoru šněrování, díky čemuž dosáhnete dokonalého obemknutí nohy a zamezíte zapadávání drobných kamínku dovnitř. Mimochodem, během testu opravdu nezapadl do boty žádný kamínek. Test probíhal převážně v okolí švýcarského Svatého Mořice na trasách v délce 5 km až 15 km, kdy při délce běhu nad 10 km se již částečně projevovala absence většího tlumení.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: