Recenze Saucony Mad River TR – udělejte z běžné trailovky hřebovku za pár minut

Recenze Saucony Mad River TR – udělejte z běžné trailovky hřebovku za pár minut

Parametry

Značka Saucony
Celé jméno recenzovaného výrobku Saucony Mad River TR
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Běh v horách, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink
Hmotnost 309 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby NE
Sklon pata - špička 4 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3120
Dodává Display Me s.r.o.
Více info na mysaucony.cz/

Zaujalo mě

  • možnost navrtání hřebů
  • široké kopyto
  • možnost vícero variant zavazování

Shrnutí recenze

Americká stálice Saucony přináší všem milovníkům běhání v přírodě novinku – model Mad River. Osobně bych tuto trailovku zařadil do kategorie „univerzální“ a to ve všech směrech. Pokud budete číst dále (nebo se rovnou kouknete na video), zjistíte, že pojem „univerzální“ v tomto případě dostává ještě širší rozměr.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Prodyšná tkanina, ze které je svršek vyroben, je napnuta na relativně širokém kopytě. Inženýři v Saucony se snažili počet a rozsah švů stlačit na úplné minimum, takže vnitřní prostředí boty je příjemné a vaše chodidla #puchýřfree. Přestože nenajdeme v botě žádnou membránu, rozhodně najdeme na trhu (i v nabídce Saucony) svršky, které vodu propustí rychleji. Na druhou stranu s tímto koresponduje i prodyšnost a v parních letních dnech si dokážu představit, že se chodidla rychle zapotí. Nejde o žádnou vysoce tvrdou botu do extrémně technického terénu a proto je celá konstrukce poměrně poddajná i samotný okop kolem palce je spíše symbolický. Nad čím se musím pozastavit déle je řešení zavazování a jazyka. U Mad River si můžete zvolit provlečení tkaniček podle sebe. Na výběr máme buď vnitřní poutka, která nechají vašemu nártu více volnosti. Nebo můžeme rozsah zavazování rozšířit na vnější pás masivnějších ok, která vaše chodidlo opravdu stabilizují. Takto se bota lehce přizpůsobí každému chodidlu. Jediná varianta, která může jít trochu proti komfortu je kombinace úzkého chodidla se zavazováním ve vnějším páse (nedokážu ale určit na 100 %, protože mám širší chodidlo). Jazyk zde totiž není rozdělen – tvoří se svrškem jakousi jednodílnou ponožku, může se tedy někdy pod tkaničkami nepříjemné překládat. V mém případě to ale nebyl problém a spíše jsem tuto konstrukci ocenil. Celý jazyk, oblast kolem kotníků a překrytí achilovky je totiž z velmi měkkého materiálu a na noze je velmi příjemný  – přestože jazyk i překrytí achilovky jsou ne můj vkus hodně vysoké.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Tlumení boty, její konstrukce a vlastně celá mezipodešev je první oblast, kde začneme naplňovat pojem univerzální. Míra tlumení je zde někde uprostřed. To znamená, že pro lehčí běžce tato bota perfektně slouží jako tréninkovka. Ve srovnání s robustními trailovkami si ale zachovává určitou úroveň citu a stability, nicméně se opravdu nejedná o minimalistickou ani barefoot obuv. Těžší běžci využijí Mad Rivery i při závodě, protože pěna Everun není přespříliš měkká a neztrácí se v ní tolik drahocenné energie. Drop 4 mm je i v dnešní době spíš nižší a pokud jste zvyklí běhat v botách s dropem třeba 10 a více milimetrů, můžou být začátky v Mad River pro vaši achilovku trochu náročnější. Na druhou stranu, bota vás krásně pustí na špičku a necítíte kopyto pod patou, přestože je mezipodešev  pod patou 23 mm vysoká (pod špičkou je to potom 19 mm). Mezipodešev potom trochu na pár místech překrývá opatek, což přidává na stabilitě, zejména při dopadu na patu. Vyšší stabilitě napomáhá i samotný opatek, který není tak měkký, jako jsme zvyklí třeba u modelu Liberty ISO.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka, chcete-li podešev, je rozdělena do několika segmentů. Uprostřed se táhne pás ostrých zubů, který dodává trakci v měkčím terénu jako je bláto nebo třeba sníh. Zbytek podrážky je potom vyplněn „šipkami“, které se výborně chovají v techničtějším kamenitém terénu nebo na prašných stezkách a šotolinách. Orientace vzorku je pot špičkou orientována tak, abyste měli maximální záběr při výběhu, pod patou je směr otočen pro lepší záběr při seběhu. Celkově ale na vzorku nenajdeme žádné brutálně vysoké drápy, takže v Mad River zvládnete lesní pěšinky, horský terén nebo třeba i nějaké popobíhání v parku. A ano, ani na asfaltu se boty úplně nerozpustí, i když bych se mu snažil vyhýbat, abyste si vzorek zachovali co nejdéle. Takže boty využijete opravdu téměř všude. Na druhou stranu, vždy jdeme trochu do kompromisu a v porovnání s modely určenými specificky na daný povrch budou Mad River asi trochu ztrácet. Nejvíce mě ale na celé podešvi překvapila možnost navrtání si vlastních šroubů do předem označených míst, můžete si tak na zimu ze svých klasických trailovek udělat pořádné hřebovky na led. Celý proces je pěkně popsán ve videu níže.

Osobní zkušenost

Osobně mi model Mad River příjde jako výborná varianta pro lidi, kteří hledají první trailovku na všechny druhy přírodních povrchů nebo pro běžce, žijících v blízkosti lesa. Pro čistě parkové běhání bych stále doporučil čistokrevnou silničku. Nejvíce se mi osvědčila jako bota pro středně dlouhé tréninky, kde terén není extra technický, zároveň ale na asfalt narazíte jen občas. Každopádně tlumení a pohodlí, které boty při svých 309 g nabízí, jsou výborné.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: