RECENZE: Zimní běžecké kompresní podkolenky CEP

RECENZE: Zimní běžecké kompresní podkolenky CEP

Parametry

Značka CEP
Typ sportu běh
Typ oblečení ponožky
Pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná první (spodní)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 65 % polyamid
Materiál 2 25 % merino vlna
Materiál 3 10 % spandex
Hmotnost 88 g
Barevné varianty elektrická modř, šedá a žlutá, vždy v kombinaci s černou
Infocena 1250 Kč
Dodává MAXIS a.s.
Více info na www.cepsports.cz/

Zaujalo mě

  • hezký design
  • dokonalé anatomické padnutí
  • reflexní prvek v oblasti Achillovy šlachy
  • kombinace merino vlny a syntetických high-tech materiálů
  • zesílené polstrování

Shrnutí recenze

Nové kompresní podkolenky jsou určeny a vyvinuty především pro běhání v zimních a chladných měsících. Prvotřídní merino vlna a kvalitní high-tech syntetická vlákna s dokonalým anatomickým padnutím a mimořádnou odolností se postarají i v těch nejchladnějších dnech o teplotní rovnováhu a maximální komfort.

Hlavní část recenze

Komprese

Technologie komprese zcela ovládá trh a kdo nemá kompresky, jako by neexistoval. Této technologii, která je založena na stlačování měkkých tkání a následném zlepšení cirkulace krve, je přikládán velký význam a v poslední době je klíčovým prvkem v oblastech zvyšování výkonnosti a zejména v regeneračních procesech. Pozor! Není komprese jako komprese. Ne všechny typy komprese jsou stejné. Některé produkty se za kompresní jen vydávají, ale se sportovní kompresí nemají nic společného. Je vědecky potvrzeno, že benefity komprese nastávají jen tehdy, je-li zvolen specifický kompresní profil podkolenky nebo ponožky.

Proč CEP?

Běžecké podkolenky CEP jsou jedinečné tím, že kompresní technologie je založena na medicínských základech. Jedná se o patentovanou technologii medi compression, která je vyvíjena již řadu let a prakticky je využitelná především v oblasti zdravotnictví. Přenos do sportovního měřítka je tak postaven na bázi lékařské. Navíc je vývoj obohacen o zkušenosti špičkových a vrcholových sportovců. Všechny tyto zkušenosti a inovativní přístupy jsou vloženy do revolučních výrobků značky CEP. Výsledkem je anatomicky a strategicky umístěná a dokonale fungující komprese, která cíleně zvyšuje výkon na základě urychleného regeneračního procesu svalů dolních končetin.

Účinky komprese

Přesně definované kompresní zóny, respektive kompresní profil, zlepšuje cirkulaci krve a odvod odpadních metabolitů ze svalů. Zvýšená distribuce krve znamená více kyslíku pro svaly dolních končetin a v konečné fázi více energie pro sportovce. Významným účinkem je také stabilizace svalů při běhu, především jde o eliminaci otřesů, které vznikají při vytrvalostních či jinak extrémních závodech. Dále se komprese podílí na snížení rizika svalového poranění.

Vlastní zkušenost s kompresí

Hned zkraje musím zdůraznit výborné anatomické padnutí. Míra komprese byla sice zprvu velmi značná, později jsem již podkolenky ani nevnímal a vychutnával pocit příjemné komprese lýtkových svalů. Komfortní a hřejivý pocit v kombinaci s optimální stabilizací svalů a psychického nabuzení dodá pocit běžecké nesmrtelnosti. Podkolenky CEP mi dávaly naprostý pocit jistoty, který od kompresních podkolenek prostě chceš a očekáváš. Navíc zde hraje velkou roli psychologický efekt, který může zlepšit aktuální výkonnost. Věříš-li pozitivním účinkům komprese, můžeš zlepšit svůj výkon.

Tyto zimní běžecké podkolenky CEP jsou také pohodlné. Co považuji za nejdůležitější, je opravdu fungující komprese. Při testování (i po testování) podkolenek nenastala žádná bolest svalů či dokonce křeč, navíc eliminace otřesů a stabilizace lýtkových svalů byla naprosto perfektní. Cítil jsem v nohách sílu a energii i po dlouhém běhu. Žádný výrazný pocit unavených nohou nenastal. Je to prostě CEP – cell energy protection. Speciálně použitá pletenina aktivuje napětí ve svalech, výsledkem je lepší stabilita a lepší kontrola pohybu. Výrobce uvádí pozitivní účinky rozdělené do tří kategorií:

1. před sportem

– aktivace svalů

– prevence zranění

2. během sportu

– zlepšení cirkulace krve

– zlepšení běžecké výkonnosti

– ochrana šlach a vazů

– redukce svalových otřesů

– dokonalé anatomické padnutí – prevence vzniku puchýřů

3. po sportu

– zvýšený průtok krve

– zrychlení regeneračních procesů

Pohled z bokuPohled z boku

 

Merino vlna a high-tech vlákna

Použitá prémiová merino vlna, která pochází z horských ovcí, je charakteristická tím, že splňuje nejvyšší nároky na funkčnost. Hlavní doménou je především hřejivost i ve vlhkém stavu a perfektní odvod vlhkosti. Riziko prochladnutí se tedy razantně snižuje. 25 % podílu merino vlny se pozitivně projevilo na hřejivosti a tepelném komfortu při teplotách i pod bodem mrazu. Prvotřídní syntetická high-tech vlákna (65 % polyamid, 10 % spandex), která jsou již standardně antibakteriální, se postarají o dokonalé anatomické padnutí a mimořádnou odolnost.

I když podkolenky obsahují hřejivou merino vlnu, tak mě překvapilo, že je pletenina dostatečně prodyšná i v místech zvýrazněné komprese. Pletenina cíleně pohlcuje vlhkost a pot. Dochází tak k urychlenému odvodu přebytečných par a vlhkost jde od těla pryč.

Podkolenky CEP jsou vyrobeny pomocí bezešvé technologie, která zajišťuje naprostý komfort a maximální pohodlí. Použitý materiál je velmi odolný proti roztržení. Tento fakt jsem ocenil i při oblékání, které vyžaduje trochu cviku a síly. Oproti jiným kompresním podkolenkám jsou vyrobeny jen s menším podílem spandexu (10 %), tudíž pružnost je nepatrně menší. Pozitivně mě překvapil horní okraj podkolenky, který má velmi široký a pružný lem. Podkolenka tak skvěle drží na svém místě a nedochází ke sklouzávání.

Pohodlí a ochrana

Existují dobré běžecké kompresní podkolenky, a pak existují výborné podkolenky. Do té druhé kategorie spadají CEP. Proč? Protože se zabývají detaily a detaily v těchto oblastech rozhodují. Pohodlí je jeden z důležitých faktorů. Inovativním prvkem je zesílené polstrování, jehož hlavní funkcí je zmenšení tlaku v místech, která jsou výrazně namáhána. Jedná se o oblast nášlapné části chodidla a prsů, dále oblast paty a Achillovy šlachy. Tato zesílená část skvěle obepne chodidlo a zvyšuje komfort nošení. Navíc slouží jako ochrana Achillovy šlachy, která je při běhu hodně zatěžována. Osobně si myslím, že je výborně stabilizovaná a dostatečně chráněna i v náročných terénech.

Použité ploché švy maximálně snižují riziko vzniku nepříjemných puchýřů či otlaků. Při samotném běhu podkolenka na noze drží jako přibitá, tudíž nedocházelo k žádnému sesouvání či posunu. Nikde. Ani na patě či prstech, ani na lýtku. Prostě výborně drží především díky anatomickému střihu, použitému materiálu a správně zvolené velikosti.

Zesílené polstrování patyZesílené polstrování paty

 

Podpora příčné klenby

Při dlouhých (až několikahodinových) trénincích či závodech často dochází k únavě svalů v oblasti příčné klenby. Výrobce toto ošetřil pomocí pružného ergonomického pruhu, který zajišťuje stabilizaci nohy. Stejně použitá technologie je i v oblasti kotníku a Achillovy šlachy.

Design

Kompresní podkolenky vizuálně vypadají velmi hezky. Myslím si, že se německým designérům povedlo skloubit plně funkční podkolenku a cool moderní vzhled s jemným designérským propracováním. Barevně odlišné segmenty umocňují optický efekt, a dotvářejí tak dokonale propracovaný design. Podkolenky se vyrábějí ve třech barevných kombinacích – elektrická modř, černá a žlutá. Po vizuální a praktické stránce se mi hodně líbilo umístění reflexního a bezpečnostního prvku. Je umístěn do oblasti Achillovy šlachy, tedy velmi nízko. Běháme-li v klasických běžeckých botách, bude prvek nad botou dobře viditelný. Nikdo přeci neběhá v kanadách, krom Emila.

Závěrem

Zimní běžecké podkolenky CEP se jednoznačně povedly. Jsou plně funkční i v teplotách pod bodem mrazu, a zajišťují tak mimořádně tepelný komfort a pohodlí. Vylepšená odstupňovaná kompresní technologie na základě konceptu medi compression prokazatelně zvyšuje výkon a urychluje regenerační procesy. Na podkolenkách bych pozitivně vypíchl především kompresní profil, dále spojení hřejivé merino vlny s moderními syntetickými vlákny, zesílené polstrování v oblasti chodidla a Achillovy šlachy a design. Podkolenky doporučuji jako efektivní nástroj pro zvýšení výkonu, pro aktivaci svalů či pozátěžovou regeneraci svalů. Použití je celkem všestranné. Podkolenky CEP bych doporučil pro vytrvalostní sporty jako je běh, běh na lyžích, skialpinismus, horská turistika či cyklistika nebo triatlon.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: