Říjnové aktuality ze světa běhu

Většina z vás již má jistě vrchol běžecké sezony za sebou, možná právě odpočíváte, nabíráte síly a střádáte plány na následující sezonu, někteří se již vrhli znovu do tréninku a chystají se na nadcházející krosové závody. A někteří už možná vytahují ze sklepa lyžařské vybavení a čekají na první sníh. Pojďme se společně ohlédnout, co se v běžeckém světě událo v říjnu.

Finále skyrunningové a trailrunningové sezony

Světová elita ukončila minulý týden v italském Limone svoji letošní sezonu. Na závod Limone Extreme, který je již tradičním zavírákem sezony (letos již podeváté), se každoročně sjíždí nejlepší skyrunneři světa a je skoro neuvěřitelné, že konkurence stále roste. Letos se na start hlavního závodu postavilo přes 400 běžců. S velmi technickou 22 km dlouhou tratí s převýšením přes 2 000 m si nejlépe poradil Švýcar Roberto Delorenzi, který tak navázal na loňský rok a zvítězil podruhé v řadě, letos v čase 2:23:18. Druhý Manuel Merillas ze Španělska za ním zaostal pouhých 31 sekund, třetí skončil Antonio Martínez s odstupem 2 minut, který se zároveň stal vítězem celé světové série. V ženách s naprostým přehledem zvítězila španělská závodnice Sara Alonso, která doběhla v čase 2:56:20. Druhá Karina Carsolio pak těsně nepokořila tříhodinovou hranici, třetí Olivia Magnone měla na vítězku šestiminutovou ztrátu.

Závodu se pravidelně účastní i čeští běžci. Jiří Petr ve své kategorii doběhl na 2. místě a s časem 2:57 skončil v nabité konkurenci celkově 50. V ženách skončila Marcela Vašínová i přes zdravotní problémy na 18. místě a celkově si tím vyběhla v rámci série 5. místo mezi světovou elitou. Lucie Šaclová pak doběhla o tři místa za ní na 21. místě.

Finále Golden Trail Series

O týden dříve se v italském regionu Ligura konalo celosvětové finále Salomon Golden Trail Series, na které se sjeli nejlepší závodníci z celosvětové série a zároveň vítězové z národních sérií. Závodníci běželi nejprve 5km prolog a o dva dny později pak hlavní závod v délce 21 km. Zajímavostí je, že letos poprvé se oba závody konaly samostatně pro muže a pro ženy. Tratě vedly vždy od pobřeží do hor nad městem a byly náročné nejen neustálými změnami sklonu a technickou podložkou, ale i velmi horkým počasím. V nabitém startovním poli se naši závodníci neztratili. V mužích doběhl Tomáš Hudec na 34. místě (8. místě v rámci národní série), přičemž do top20 mu chyběly pouhé 4 minuty. Slovenská závodnice Katarina Lovrantová pak doběhla v ženách 21. (a brala krásné 5. místo v národní sérii). Stabilními výkony pak česko-slovensko-polský tým obsadil celkově 3. příčku. Vítězi celosvětové série se stali Švýcar Rémi Bonner a Američanka Sophia Laukli.

Orientační běh

První víkend v říjnu se v Itálii uskutečnilo třetí kolo světového poháru, tentokrát v městských disciplínách (sprint, sprintové štafety, knock-out sprint). Ve sprintových štafetách se našemu týmu nepodařilo navázat na úspěch ze srpnového kola světového poháru, kde si na domácí půdě doběhli pro úžasné 2. místo, a tým ve složení Jana Peterová, Vojtěch Král, Tomáš Křivda a Tereza Janošíková skončil na 9. místě. Zvítězila švédská štafeta. V individuálních závodech skončili čeští reprezentanti trochu za očekáváním. Stabilní výsledky ale přinesly Tomáši Křivdovi celkové 8. místo v rámci světového poháru, čímž Tomáš dokázal, že právem patří mezi světovou špičku (rozhovor s Tomášem Křivdou si můžete přečíst na webu).

Další týden se v okolí vesnice Krouna na Českomoravské vrchovině konaly poslední dva republikové šampionáty. V sobotních štafetách zvítězila v ženách štafeta OK Kamenice před štafetou OK 99 Hradec Králové a SK Severka Šumperk, v mužích pak štafeta SK Žabovřesky Brno před OK 99 Hradec Králové a OOB TJ Slovan Luhačovice. V nedělním šampionátu 7členných družstev pak po napínavém souboji zvítězilo družstvo OK 99 Hradec Králové před OK Lokomotivou Pardubice a SK Žabovřesky Brno.

O týden později se ještě orientační běžci sjeli do Horního Jelení na neformální „mistrovství republiky v rodinných štafetách“. Akce pořádaná pardubickými orientačními běžci je především příjemným společenským setkáním a utkáním rodinných klanů, které krásně dokazuje, že orientační běh je sportem pro celou rodinu. Výtěžek akce pak putuje na nadaci pro transplantaci kostní dřeně.

Moira Stewartová třetí na půlmaratonu v Málaze

Česká vytrvalkyně Moira Stewartová obsadila třetí místo na půlmaratonu ve španělské Málaze s časem 1:10:44. Zaostala tak o pouhých 30 s za vlastním národním rekordem z loňského roku. O 14 s Moiře unikl limit na mistrovství Evropy pro rok 2024, které se bude konat v Římě. Česká reprezentantka však byla v cíli se svým výsledkem spokojená, vzhledem k tomu, že závod běžela v rámci tréninku na maraton ve Valencii.

Ve stejném termínu běžela Tereza Hrochová maraton ve Frankfurtu, na kterém chtěla splnit limit na olympijské hry v Paříži. Závod ale opanovaly velmi náročné podmínky, které Tereze neumožnily prodat to, co natrénovala, a česká vrchařka a maratonkyně nakonec závod dokončila v čase 2:31:51.