ROZBOR POSTUPŮ: Hrušková a Šedivý nočními mistry. Žabovřesky Brno uvolnily na stupních pouze jediné místo

ROZBOR POSTUPŮ: Hrušková a Šedivý nočními mistry. Žabovřesky Brno uvolnily na stupních pouze jediné místo

Chyběly Vám reportáže ze závodů v orientačním běhu? Máme pro Vás dobrou zprávu, opět jsme tu. A začínáme rovnou závodem Mistrovství republiky, a to zrovna nejspecifičtějším jaký se u nás běhá, a to nočním.

Je to tak, i v noci se dá závoditlese. Co se týče závodů tak to ovšem v Čechách představuje právě tuto jednu každoroční dubnovou akci, jinak v zahraničí a konkrétně ve Skandinávii je to mnohem častější a právě v noci se odehrávají dvě největší štafetové akce – Tiomila ve Švédsku a Jukola ve Finsku. Kromě toho se ale „po tmě“ vesele trénuje. Jednak se tím dá krásně pilovat mapová technika – například běh podle buzoly, udržení směru nebo odhad vzdálenosti. Na druhé straně je to pro některé taky nutnost, kdy je v zimě brzo tma.

A nyní již k závodu. Letošní šampionát se konal v Doksech, kde ho pořádal místní oddíl OK Doksy a tratě stavěl Daniel Novák. Titul z loňského roku obhajovali turnovská Michaela Omová a Jan Procházka (Praga). Ti byli na startu opět.

Pro analýzu závodu máme výborného pomocníka, a to GPS záznam postupů (tracking). Systém závodu byl pochopitelně intervalový, my si pro názornost situaci nasimulujeme tak, jakoby všichni vystartovali najednou.

Závod žen

Žen se postavilo na start 36, na trackingu můžeme vidět 7 vytipovaných favoritek na přední umístění. Zde již na úvod musíme bohužel konstatovat, že pořadatelům unikla z hledáčku jedna konečná medailistka (Kateřina Chromá), u které si tedy pomůžeme mezičasy.

Start-1

Komu se úvod nepovedl vůbec, je právě obhájkyně titulu Omová. Na záznamu můžeme vidět velkou chybu hned na první kontrole.

1-2

Ideální postup na druhou kontrolu nezvolila ani další adeptka na přední umístění – Lenka Poklopová. Zatímco většina žen obíhá po cestě, brněnská závodnice volí pomalejší běh hustníkem a těžší dohledávku, kterou také kazí.

2-3

Relativně nezáludný postup ze druhé kontroly na třetí je zajímavý tím, že ho kazí Barbora Hrušková a Eva Kabáthová (obě ZBM). O obou ženách bude ještě řeč. Vedení v závodě se ujímá Martina Tichovská (PGP), druhá je v tuto chvíli Monika Doležalová, třetí Kateřina Chromá (ZBM).

5-6

Ani šestá kontrola nevypadá z mapy obtížně, ale světlinu dohledává v té chvíli vedoucí Tichovská a také Kabáthová. Zpět do kontaktu se dostává Hrušková.

6-7

Velká chyba Tichovské, která zde ztrácí vedení. To přebírá tandem Kabáthová s Hruškovou. V závěsu jsou potom Zuzana Jedličková (SHK) a Monika Doležalová (KAM).

Podívejte se na další fotografie k článku…

8-9

Delší postup diagonálně přes hustník nabízí různé postupy. Kabáthová kazí dohledávku a pouští Hruškovou do čela. Na druhou pozici se dostává Doležalová a nejrychlejším časem na postupu se po dvou chybách na předešlých postupech vrací do závodu Chromá (s Kabáthovou jsou shodně třetí). Další větší chyba Tichovské.

9-10

Hrušková nejistá v dohledávce, ale vedení drží.

13-14

Zde bohužel vypadává signál vedoucí Hruškové, příliš litovat toho ale nemusíme. Mezičasy ukazují, že si zde, přibližně deset minut před koncem závodu, s přehledem běží pro titul. Za ní ovšem zuří boj o stříbro mezi Kabáthovou, Doležalovou a Chromou.

15-16

Před Doležalovou se na druhé místo dostává Kabáthová.

17-18-19

Oblast kolem osmnácté kontroly se ukazuje jako pohřebiště medailových naději Moniky Doležalové, která chybuje v dohledávce a pouští před sebe Chromou, ale hlavně kazí odběh na devatenáctku, a ze stříbrné pozice tak padá až na šesté místo.

Cíl

Titul slaví Barbora Hrušková, druhá je Eva Kabáthová a třetí Kateřina Chromá. Pomyslně se tak ocitáme u loňské reportáže ze štafet, kdy všechny medailové pozice ovládly ženy Žabovřesk Brno. Zde je tomu naprosto stejně. Rychlým závěrem potom závod zachránily Tichovská (4.) a Omová (5.) před Jedličkovou (6.) a Doležalovou (7.)

Výsledky Ženy (D21):

1.Hrušková Barbora (ZBM) 53.29

2.Kabáthová Eva (ZBM) 55.03

3.Chromá Kateřina (ZBM) 55.40

4.Tichovská Martina (PGP) 56.44

5.Omová Michaela (TUR) 56.51

6.Jedličková Zuzana (SHK) 56.53

7.Doležalová Monika (KAM) 57.07

8.Procházková Marie (KAM) 60.41

9.Mechlová Lenka (SHK) 62.00

10.Horová Pavla (LPU) 62.36

Závod mužů

Zde máme jako diváci poněkud ztížené sledování, protože na trati byla použita rozdělovací metoda sloužící k rozřazení startovního pole na sudou a lichou část, které potom mezi první a sedmnáctou kontrolou absolvovaly dva okruhy v různém pořadí. To vše proto, aby nevznikala výhoda spolupráce dvou seběhnuvších se závodníků o interval těsně za sebou.

Start–1

Zde z první desítky chybuje jenom Udržal a drobně taky Kubelka (oba LPU).

Následuje zmíněná rozdělovací metoda do dvou okruhů. Na kratší vyráží Procházka, Petržela a Kubelka, ostatní mají ten delší okruh. My se této divácké komplikaci elegantně vyhneme tím, že pro názornost budeme uvažovat jako kdyby všichni začali tím kratším.

2-3

Podobný postup jaký měly také ženy a také zde je jednoznačně výhodnější obíhačka po cestě. Na záznamu vidíme, že přímým postupem hustníkem ztrácí Jan Petržela (PHK) a Miloš Nykodým (ZBM) přes minutu na Jana Šedivého (PGP).

3-4

Na spíše kratším postupu volí nevýhodnou stopu Daniel Hájek (ZBM) a stojí ho to něco přes minutu.

5-6

Ve výsledku rovnocenná volba mezi horní a spodní trasou. V dohledávce můžeme vidět Nykodýmovu kličku.

8-9

Shodný mezičas Hájka a Šedivého na odlišných volbách. Jan Procházka (PGP) mírně ztrácí horním postupem, Nykodým spodním.

9-10

Úplná obíhačka Šedivého zde byla nejlepší, čím přímější linie, tím větší ztráta v podání Petržely a Nykodýma.

11-12

Velká chyba Petržely (-1:48), precizní Nykodým.

14-15

Opět chyba hradeckého závodníka.

17

Na sedmnácté kontrole se obě větve trati znovu sbíhají a my se proto právě zde můžeme podívat na průběžné pořadí. Vede Šedivý, který až dosud běží bez výraznější chyby. Druhý je Nykodým, který občasné chyby v dohledávkách kompenzuje rychlým během. Třetí je Hájek těsně následován Procházkou, pátý je Petržela.

19-20

Opět problémem v dohledávce dramatizuje situaci Nykodým. Prohlubeň v hustníku ho stojí dvě pozice, kdy ho předbíhá Hájek i Procházka. Skupina bojující o stříbrnou medaili je v této chvíli virtuálně seběhlá.

20-21

Zatímco Šedivý osamoceně míří na kontrolu 23, o dvě kontroly dříve se na stříbrnou pozici dostává Procházka.

23

Trio opět spolu.

Situace těsně před závěrem

Drama vrcholí. Šedivý na kontrole 27. Na čtyřiadvacitce bohužel vypadává Hájkův signál, ale na mezičasu je vidět, že zde ztrácí půl minutu. Na pětadvacítce opět změna, Nykodým se odpoutává, Procházka dohledává (ztráta zhruba minuta), a Hájek jde před něj.

Závěr

Jan Šedivý a Miloš Nykodým si neohroženě běží pro zlato, resp. stříbro. Zato za nimi probíhá dramatická bitva o bronz, do které se na poslední chvíli ještě dotáhne Petržela.

Na kontrole 26 chybuje Hájek, Procházka se přibližuje na dvě vteřiny.

Kontrola 27 – Procházka tři vteřiny před Hájkem.

Kontrola 28 – Hájek vrací úder, teď vede o tři on.

Kontrola 29 – Hájek i Procházka na vteřinu stejně, Petržela se několika posledními mocnými tempy přiblížil na 12 sekund.

Je tu poslední kontrola a finiš – bronz má Daniel Hájek, čtvrtý Jan Procházka, pátý Jan Petržela.

Výsledky Muži (H21):

1.Šedivý Jan (PGP) 65.25

2.Nykodým Miloš (ZBM) 66.42

3.Hájek Daniel (ZBM) 68.10

4.Procházka Jan (PGP) 68.20

5.Petržela Jan (PHK) 68.27

6.Dragowski Kuba (TUR) 71.45

7.Kamenický Matěj (LPU) 72.09

8.Hradec Pavel (TUR) 72.51

9.Kubelka Tomáš (LPU) 74.00

10.Udržal Tomáš (LPU) 74.10

Jakub Weiner

Jakub Weiner – autor článku

orientační běžec ze Slávie Hradec Králové, z části obdivně a z části závistivě sledující výkony našich nejlepších závodníků s vědomím, že se k nim během kariéry nikdy ani nepřiblížil. Bez výraznějšího individuálního výsledku, dvě bronzové placky z republikového mistrovství mu muselo vyběhnout až šest kamarádů v rámci sedmičlenných družstev (2004, 2005).

Bloger postižen občasnou intenzivní grafomanií, těžkou formou prokrastinace, které zároveň využívá pro svoji publikační činnost. V orienťáku jinak také stavitel tratí a v civilu domů (architekt).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: