ROZHOVOR: Run, Pechek, run…

ROZHOVOR: Run, Pechek, run…

Petr Pechek je fenoménem české běžecké scény, ale jen dalším z členů běžeckého rodu. Kdy poprvé porazil tátu a jak učí běhat synka? A s jakým tréninkem dokáže patnáct let běhat maraton okolo 2:20? O tom jsme si povídali u piva. Při běhu bych mu nestačil, ale to asi nikdo…

Začněme hezky od začátku. Jsi z běžecké rodiny, začínal jsi na běžkách, kdy jsi přešel „na sucho“?
Běhali jsme už v rámci tréninků na běžky. Tehdy se přes léto hlavně běhalo, než by se jezdilo na kole nebo na kolečkových lyžích, ani jsme neměli ledovce. Ale skončila základka a nějak se nám to rozpadlo. Tak jsem začal sám běhat. Táta mi psal plán a podle něho jsem se řídil. Dá se říct, že k běhání jsem se dostal až na gymplu.

Žádný tlak, a myslím to i pozitivně, ve smyslu „my všichni běháme, budeš taky“ se tam neobjevil?
Za začátku jsem běhal s jedním kamarádem. Pak většinou sám, jen občas se někdo přidal. Díky tátovi jsem se dostal i do Kerteamu. Jezdili jsme na soustředění na šumavský Babylon a tam jsem poznal trenéra Kervitcera. V devatenácti jsem odešel do Prahy na vysokou, dělal jsem informatiku na zemědělce, a přidal se k nim. Běhalo se na Olympu, ty samé okruhy, co běháme teď.

Tréninkové kulisy se tedy dvacet let nemění. A obsah?
Jen trochu. Dříve jsme dávali víc kopce, běhalo se v kuse, poslední dobou při tempových bězích naopak zařazujeme meziběhy. To znamená, že po dvou kilometrech se asi na tři sta metrů zvolní na přibližně čtyřminutové tempo. Jinak běháme stupňovaně, začínáme někde na 3:40 a končíme okolo 3:10. Opravdu jsi pak po pauze schopen běžet rychleji. Běháme takhle tři až pět okruhů, dřív i šest, podle blížících se závodů. Jeden má 2,3 kilometru.

Teď jsi lídrem, elitní skupina se řídí podle tebe. Od koho ses tam učil ty?
Někteří už skončili nebo se odstěhovali, možná vzpomenu jména jako Pavel Blatný, Jakub Brynda, teď chodí jeho syn. Snad jen Petr Jindra vydržel dodnes. Kerteam má tři společné tréninky týdně, pondělí dráha, středa tempáč a pátek podle toho, jak to vyjde. Já teď stíhám jeden nebo dva, zbytek běhám sám.

Považuješ trenéra Jana Kervitcera staršího za svého guru?
Trénuje mě celou dobu, ale teď si to přizpůsobuju podle sebe, hlavně objemy. Vím už dobře, co potřebuju. Za ideální model považuju vyjít z jeho plánu, případně si ho upravit, ale pak ho zase s trenérem konzultovat, domlouvat se. Moc se toho vymyslet nedá, jen co nejlíp poskládat tempa, intervaly, nějaké kopce a občas dlouhý běh. Liší se to jen v detailech. V úplně vrcholové přípravě už ale jdeš na hranu, to je něco jiného, potřebuješ hodně času i pro regeneraci a všechny další věci.

Kdy jsi tátu poprvé předběhl, kdy jsi překonal jeho osobák na maraton 2:19?
Poprvé napřímo jako junior někdy na Kunratické, myslím. A maraton? Až v Praze, ani nevím, jaký rok. Na pětku ho už asi nikdy nedám, má ji kolem 14:50. Já o pět vteřin horší. Zato hladkou trojku mám asi lepší, 8:33. Na desítku jsme nastejno, každý jsme běželi jinde, na dráze nebo na silnici, a jsou tam vteřinové rozdíly.

Šestiletý synek David může prodat geny, ale taky zběhnout, a to doslova. Jak na něj psychologicky působíš, aby si sám vybral běhání, neprošvihl správný čas, ale na druhou stranu si ho neznelíbil?Přihlásili jsme ho na atletickou přípravku na Slavii, to máme kousek, a zdá se, že ho to baví. Uvidíme. Nemůžeš ho někam tlačit.

Kdy jsi poprvé zaběhl něco slušného, výsledek, který podle tebe stojí za zmínku, na co vzpomínáš?Nejdřív asi vrchy. V roce 2000, to mi bylo sedmnáct, jsem se nominoval na neoficiální mistrovství světa do norského Bergenu a skončili jsme třetí v týmech spolu s Liborem Erbenem, Petrem Hudkem z Kadaně a Romanem Gaudelem z Jilemnice.

Dá se říct, že ti běhání šlo jaksi přirozeně, nebo tě třeba právě tenhle výsledek posunul i s motivací do té nejvyšší kategorie?
Asi jsem vždycky tíhnul k vytrvalostním sportům a šly mi. Bavilo mě to, rodiče mě k nim vedli, táta s mámou pořád běhají. Všechno se sešlo.

Ale až k profesionální kariéře, tedy se sázkou na všechno i s ekonomickým managementem, to ale nevedlo. Proč?
Nikdy jsem nejezdil na mistrovství Evropy nebo světa na dráze, neměl jsem ani medaile z republiky, snad jednu bronzovou juniorskou z běhu do vrchu, na krosech jsem byl asi dvakrát čtvrtý. Neběhal jsem na super úrovni.

Ale nebuď tak skromný. Nelituješ, že ses o to aspoň nepokusil?
Hlavně jsem chtěl dodělat školu, běhání bylo koníčkem. Pak jsem si našel práci a nechtěl o ni přijít. Když jsem začínal, v Kroměříži (tehdy jediný profi tým pro běžce, pozn. aut.) mě nějak nechtěli, pak se to rozpadlo. Víme, proč asi, vždyť to skončilo soudy s daňovými úniky. A kdo se vlastně u nás dokáže během mimo dráhu uživit? Snad Jirka Homoláč, ale ten to má taky jen tak tak. Mladší kluci dostanou někde v oddíle symbolický příspěvek, jako studenti dobrý, ale musí za ně odběhat ligu. Možná tři, čtyři holky to teď zvládnou. Terka Hrochová, Moira Stewartová a Marcela Joglová, nevím přesně, jak to má Eva Vrabcová zdravotně. Mít děti si myslím, že takový problém není. Musíš se jim přizpůsobit, ale stihnout odběhat asi jde.

Zato ty jsi jako „amatér“ první maraton ochutnal už ve čtyřiadvaceti ve Frankfurtu „profi“ časem…
Po sezoně jsme se rozhodli s trenérem to vyzkoušet. Na to, co jsem měl naběháno, se to docela povedlo.

2:24! Kolik jsi tehdy trénoval?
Objemově to bylo přibližně stejně jako teď, jenom skladba se trošku mění. Na hodně dlouhé běhy jsem se začal vydávat až loni v zimě. Běžím si volně, pětačtyřicet, třeba i padesát, to jsem dřív neběhal. Stihnul jsem jich takhle čtyři nebo pět. Dřív jsem před maratonem dával tempáč třikrát deset, to jsem zase nezvládl letos, to se v běžném pracovním týdnu těžko stíhá. Ale zase teď jsem si dal dva týdny po maratonu Prčice během, to bylo sedmdesát čtyři kiláků. Nohy jsem cítil, neměly rychlost, ale šlo to. Hezky volně, zastavil jsem se i na jídlo.

Jak teď v sezoně stavíš tréninkový týden – s prací, rodinou…
Pondělí většinou opakované kopce, mám tady jeden blízko, nahoru asi minutu třicet, dolů taky rychle čtyřicet vteřin. Osmkrát. Na delší bych si musel někam odjet, občas se mi to podaří s Tomášem Hudcem na Milešovku, to je asi dva a půl kiláku, hezký terén. V úterý následuje krátký volný klus, okolo deseti, tempo podle chuti. Ve středu máme s Kerteamem tempáč ve Stromovce, dejme tomu v součtu čtrnáct stupňovaně. Ve čtvrtek mě čeká delší běh, dvacet, když není závod. V pátek si dávám klus podobný jako v úterý. O víkendu dva dlouhé běhy, jeden dvacet, druhý pětatřicet i víc. Dvě fáze stihnu výjimečně, to jsem běhával jen na soustředěních. Nebo na dovolené. Soustředění teď stihnu jednou za rok, týden nebo deset dní. Jako student jsem jednou o prázdninách měl čtyřtýdenní.

Kolik obsáhneš regenerace? Nikdy tě ani nepostihla závažnější bolístka, že?
Naštěstí… Sauna možná jednou za dva měsíce. Občas bazén, protahuju se. Ale s rodinou to moc nestíhám. A na soustředěních si dám masáž, někdy mě namasíruje táta.

Kdyby tohle všechno četli Mo Farah a spol., asi by se divili. Při vší úctě, i proto asi v Česku chybí už desetiletí běžec světové třídy. Možná naposledy Jan Pešava a po něm Róbert Štefko, kteří ještě chytili poslední roky socialistického systému?
Určitě se na tom podepsalo víc věcí dohromady. Bývaly jiné podmínky, refundace pro reprezentanty… Naopak mládež měla na výběr méně sportů. Kdo už má teď chuť makat, vybere si třeba triatlon, kde má větší šanci se prosadit. Ve vytrvalostním běhu to je proti Afričanům strašně těžké. Holky se teď relativně zvedly, třeba se to podaří i mladším klukům, máme dobré mílaře, nebo někdo jako Kuba Zemaník, jestli jednou přejdou na maraton a budou na něj mít vlohy. Ale ani dobrá pětka nebo desítka ještě nemusí nic znamenat.

Dokázal by Zátopek běhat na úrovni olympijských finále, neumím si v současné době představit medaili, natož vítězství?
Možná, že jo. Ale je otázkou, zda by se tomu běhání dokázal věnovat tak naplno i teď. Měl by mnoho jiných možností, jak se realizovat. Pokud by chtěl a dostal k tomu podmínky, domnívám se, že by to dokázal. Vždyť on sám posouval tréninkové metody. Opakované čtyřstovky tehdy nikdo neběhal, nebo aspoň ne tak jako on. Proti Afričanům by se dnes asi těžko prosazoval, ale výjimeční Evropané, jako Ingebrigtsen, to dokážou. Zatím na pětce, já vím. Uvidíme, až se pustí do maratonu.

Jsi všeběžec kombinující silnici s terénem, na první pohled bez jasné priority. Běháš tedy pořád pro radost?
Takhle mi to vždycky vyhovovalo, bavilo mě to. V terénu už mi to teď tolik nejde jako dřív, ale mám rád přírodu. Silniční běhy zase mají atmosféru, v Praze toho natrénuju víc na silnici, hlavně kvalitu. A když jsem na tom dobře na silnici, odběhnu dobře i v terénu.

Nemyslíš naopak, že kdybys terén opustil dříve, mohlo to běhat na silnici ještě líp?
Nevím. Možná… Těžko říct. Takhle to nějak přišlo, bylo to v pohodě, nemám čeho litovat. Kdybych běhal větší objemy na silnici, třeba bych nevydržel zdravotně. Tím, že jsem měl vždycky tu práci, nemohl jsem se ani úplně přetáhnout a odrovnat. Vážně nevím, jak by to dopadlo.

Ale v maratonu ses našel, to je tvoje trať, to bych se říct nebál. Letos zase za výborných 2:21…
Asi jo. Rychlost jsem nikdy neměl, i ten osobák na patnáctistovce, někde 4:05, není nic moc. Půlmaratony se dříve tolik neběhaly, teď jsou tam mladí kluci. Maraton už na osobák taky asi nebude, ale pořád to jde relativně slušně.

Přední Evropani včetně Čechů už tráví tréninkové kempy v Keni nebo Etiopii. Ty běháš jen doma. Neláká tě to podívat se tam, i když s ohledem na věk už ti to asi zásadní změnu nepřinese?
Asi bych to rád viděl, ale z pohledu tréninku tam nemá cenu letět na čtrnáct dnů. Nemám čas vydat se tam na měsíc, to nejde. Navíc každému nemusí ta Afrika svědčit. Loni jsem byl na soustředění v Kühtai okolo dvou tisíc metrů a nadmořskou výšku jsem dost cítil, předtím v Livignu o něco níž ani ne, tam se mi běhalo dobře.

Co se týká zážitků, společně jsme absolvovali před jedenácti lety třeba českou premiéru na mistrovství v trailovém běhu na havajském Oahu. Co by sis dal dalšího?
Maratony budu běhat pořád, dokud to půjde, ten pražský určitě. Rád bych zažil Boston a jeho šest set tisíc lidí podél trati. Říkal jsem Blance, že až splní limit, vyrazíme. Myslím, že by musela dát okolo 3:50, to není nedosažitelný. Není to placka, profil by mi měl sedět. Chtěl bych si odběhnout taky stovku, uvažoval jsem o ní už letos. Pod sedm hodin bych si troufal. Spartathlon už asi ne, běhání s čelovkou nemám rád, a kvalifikovat bych se musel právě ze stovky.

Petr Pechek

  • běžec na silnici a v přírodě, účastník mistrovství světa v horských bězích, běhu do vrchu i trailovém běhu
  • 39 let, narodil se v Hradci Králové, dětství prožil v Trutnově (stále nosí dres sousední Úpice), žije v Praze (trénuje s Kerteamem)
  • 5× český mistr v maratonu (medaile 5–4–3)
  • osobní rekordy: maraton 2:18:26 (Praha 2011), půlmaraton 1:06:31 (Praha 2012), desítka 30:57 (2012)
  • otec bývalý špičkový běžec František, matka Šárka – oba byli mistři v maratonu (ČR, resp. ČSSR), manželka Blanka, šéfredaktorka časopisu Run

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: