Rozhovor s Hanou Homolkovou, vítězkou série RunCzech

Rozhovor s Hanou Homolkovou, vítězkou série RunCzech

Mladá závodnice AK ŠKODA Plzeň v letošním roce ovládla celou sérii závodů RunCzech. I proto nás zajímalo, jak trénuje nebo jaké jsou její cíle na další sezónu.

Hano, máte za sebou úspěšnou sezónu, a to hlavně v rámci série závodů RunCzech. Jak se to stalo, byl to Váš cíl nebo to takhle vyšlo? 
Závody od RunCzechu mám obecně velmi v oblibě. Na začátku sezóny jsem věděla, že na některých startovat chci, ale že bych se stala vítězkou celé série těchto závodů, to jsem opravdu nečekala.

Berete letošní zmíněné vítězství v sérii RunCzech jako Váš největší sportovní úspěch? 
Ano, beru to jako svůj největší sportovní úspěch a hlavně motivaci do další sezony.

Vzbudil fakt, že jste první běžec, kterému se povedlo všechny půlmaratony sezóny v RunCzechu vyhrát, zájem sponzorů či partnerů?
Popravdě musím říct, že jsem čekala zájem trochu větší. Krásných ohlasů a gratulací bylo spoustu, zájem sponzorů však ne. Momentálně se snažím najít ideální formu pro nastavení spoluprací a navázat je. 

Máte dlouhodobě vysněnou spolupráci či ambasadorství s nějakou značkou?
Nejvíce bych ocenila spolupráci s jakoukoliv automobilkou. Hodně cestuji, neboť závodím za AK Škoda Plzeň, studuji v Brně, rodinu mám na Vysočině a závody společně se soustředěním se konají po celé České republice. 

Jak vypadá Vaše příprava na běžeckou sezónu? Kde a s kým trénujete? 
Na začátku tréninkového ročního cyklu začínám s objemovou přípravou a blížícím se závodem začínám trénovat více specificky. Většinu kilometrů naběhám převážně v Brně po cyklostezce a v objemové přípravě v oboře Holedná. V zimě jezdím na Vysočinu, kde jsem vyrůstala a když je možnost, tak zavítám na soustředění do hor. Trénuji převážně sama, nebo s běžci mužského pohlaví (smích – pozn. red.).

Máte spočteno kolik km naběháte v různých fázích přípravných tréninků? Vedete si tréninkový deník?
Tréninkový deník si vedu, a jako správný mileniál v elektronické podobě. V přípravném období naběhám kolem 140-150 km týdně a v závodním období kolem 90 km. Čísla se mohou dost lišit, když jsem na soustředění, to naběhám i kolem 190 km za týden.

Jaké jsou Vaše cíle na další sezónu?
V příští sezóně bych si chtěla zaběhnout kvalitní čas na distancích od 5 km až po půlmaraton, kterým bych se nominovala i na větší akce.

Co byste doporučila ostatním běžcům zařadit do tréninku? A čeho se v tréninku vyvarovat?
Z mého pohledu je potřeba si uvědomit, že běh není jenom o tréninku. Je to životní styl, ke kterému patří i další důležité složky jako kompenzační cvičení, regenerace, jídlo, atd.  Vyvarovala bych se extrémismu. Pokud necílíš být profesionálním běžcem, tak zbytečně nechodit za svoje hranice a to ve všech směrech. Člověk by měl dát na svoje pocity a poslouchat tělo.

Máte oblíbené běžce nebo běžkyně, které sledujete např. na sociálních sítích? Motivují Vás?
Oblíbence ze světa běhu mám spíše v zahraničí. Neuvěřitelná mi přijde Shalane Flanagen, Jessica Hull, Emma Coburn a Jess Piasecki se kterou jsem  konzultovala svůj běžecký trénink. Líbí se mi jejich styl života a přístup k tréninku, řada z nich vydává skvělé podcasty, které jsou přínosem hlavně ženskému pohlaví. Věřím, že i já budu podobnou formou předávat své vědomosti a zkušenosti, které díky běhu získávám.

Můžeme se o vaší kariéře dozvědět více? Máte vlastní profily na sociálních sítích, kde se věnujete běhu?
Používám zatím pouze instagram a facebook. V nejbližší době budu mít vlastní webové stránky, které budou pod doménou homokovahanca.cz 

Vím, že studujete doktorské studium na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity. Jak Vám studium zasahuje do trénování? Je v něčem výhoda?
Na Fakultě sportovních studií se mi líbí možnost flexibility. Na nějaké hodiny, které jsou v rozvrhu pevně dané, musíte být prezenčně zbytek vědecké práce se dá udělat prakticky kdykoliv a odkudkoliv. S fakultou je jinak skvělá spolupráce a vždy se dá na všem domluvit. 

Ve výčtu vlastního tréninku, studia a trenérství svěřenců – máte čas ještě na své jiné koníčky? Jsou nějaké?
Miluju kávu a vše s tím spojené, ráda se vzdělávám v baristické oblasti a mám to jako relax od všech povinností. V rámci doplňkových sportů oblibuji cyklistiku a tanec. Hudba a dobrý jídlo mě vždy dokáží dostat úplně do jiné nálady a vše je najednou sluníčkové.

Co Vás v nejbližší době čeká soukromém nebo běžeckém životě? Na co se nyní těšíte?
Nyní začnu nabíhat objem a budovat si obecnou připravenost. Těším se na dlouhé běhy, do kterých se musím nutit, ale ten pocit až přiběhnu a dám si teplý čaj a teplou sprchu, je k nezaplacení. Chtěla bych také oslovit pár sponzorů a požádat o podporu do nadcházející sezóny.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: