Rozhovor s Honzou Dušánkem o závodě SALOMON JEŠTĚD 24 WINTER: “ Přijďte prožít dva dny plné emocí v úžasné běžecké komunitě!“

Rozhovor s Honzou Dušánkem o závodě SALOMON JEŠTĚD 24 WINTER: “ Přijďte prožít dva dny plné emocí v úžasné běžecké komunitě!“

Salomon Ještědská čtyřiadvacetihodinovka je za dveřmi a tak jsme si sedli s hlavou závodu, Honzou Dušánkem, a popovídali si o tom, na co se můžou závodníci těšit a čeho by se měli bát.

HONZA DUŠÁNEK
Do svých 33 let jsem prošel ledacos. Byl jsem profesionálním hokejistou, pak barmanem na zaoceánské lodi, podnikatelem, vášnivým turistou a cestovatelem, až jsem se konečně „na stará kolena“ kvůli svému psovi rozběhal a „našel“ se v ultratrailu.
5 let jsem objížděl všechno od půlmaratonu až po 100 miles, sjezdil jsem kus Evropy a nasbíral hodně inspirace, kterou jsem v dubnu 2016 přetavil v organizování mého 1. závodu – JEŠTĚD SKYRACE.
A pak už to šlo jako na tobogánu. Pořádání dalších závodů v létě i v zimě, organizování běžeckých trailrunningových kempů v ČR i po celé Evropě, charitativní projekty pod hlavičkou JEŠTĚD SKYRACE a TRAILCAMPS atd.
Sice jsem se trochu víc překlonil do role bafuňáře než běžce, ale pořádání akcí pro lidi mě děsně baví a mám upřímnou radost, že mohu mými akcemi motivovat další a další lidi, aby se stali lepším sportovcem a hlavně člověkem!

Chceme oslovit hlavně větší běžecké party

Ahoj Honzo, kdy kde a jak se zrodila myšlenka čtyřiadvacetihodinovky na Ještědu?
Už docela dlouho jsem to měl v hlavě. Inspirace je samozřejmě na LH24, kterou jsem v roce 2014 běžel s parťákem ve dvojici. Dokonce jsme udělali bednu a byl to opravdu silný zážitek. Na Ještědu mě už dost dlouho lidi hecovali, ať něco podobného udělám. Konečně uzrála ta vhodná doba a já jsem vlastně vymyslel nejenom jednu, ale dvě čtyřiadvacetihodinovky. Jednu, tu únorovou, pro tvrďáky a ta letní by měla být takový běžecký festival – to znamená kapely, stanové městečko, bude to pro lidi, kteří nechtějí bojovat v mrazu, ale užít si více pohody.

V Česku to není první horský závod na 24 hodin. V čem se Ještědská 24 bude lišit od té Lysohorské, nebo Horské výzvy 24?
Horskou výzvu moc neznám, tam se to špatně porovnává. Samozřejmě LH24 znám, letos byl 9. Ročník, což je úžasné, ani bych neřekl, že už to tak dlouho trvá. Primárně byl SALOMON JEŠTĚD 24 WINTER koncipovaný tak, aby se mohli zúčastnit i party. Když jsem běžel ve dvojci na LH24, s parťákem jsme se viděli maximálně na půl minuty v depu, takže jsme si to spolu moc neužili. Jednotlivci jsou kategorie sama pro sebe, to jsou zabijáci :-). Ale pak jsem chtěl, aby přijela parta, ať už z kanceláře, běžeckého klubu nebo třeba z posilovny a mohli si postavit tým od 3 do 5 lidí, samozřejmě týmy můžou namixovat holky i kluci. Takhle bude jeden kůň bojovat na trase a ostatní 4 budují kolektiv na baru, na rege nebo třeba fandí na trati. Energie bude víc proudit a pěkně to stmelí kolektiv. Takže já jsem sázel na to, že se budou přihlašovat primárně party – trochu mě vyvedlo z omylu, že 1/3 přihlášených jsou jednotlivci. No a zbytek jsou z největší části čtveřice a pětice – ti si to jdou vysloveně užít, v závodě nemusíš jít pravidelně, někteří toho naběhají více.

Stoupání na SALOMON WINTER SkyRace®

Můžou být v depu všichni?
Je jeden čip – ten musí být na trati, závodník taky musí zkompletovat celé kolo, nesmí se předávat někde v průběhu okruhu.

Jsou tedy kategorie na dvou, tří, čtyř i pětičlenné týmy?
Ne ne, takto bychom vyhlašovali snad sto cen, při kapacitě 300 závodníků se tomu chci vyhnout. Takže jsme pro letošek vypsali jednotlivce, dvojce (muži, ženy, mix) a potom týmy, to znamená 3 až 5 lidí (taky muži, ženy, mix). Už takhle to dá skoro 50 cen… Odzkoušíme to a uvidíme pro další ročník, jak se to bude tvářit, jak s tím budou lidi spokojení.

Celá JEŠTĚD SERIES 2020 bude hodně různorodá, všechny novinky budeme po-odkrývat postupně

Jak vnímáš spolupráci tradiční trailovou značkou, jako je Salomon? Kam tato spolupráce závod posouvá?
Moc si cením, že jsme se se Salomonem dohodli a podepsali víceletou spolupráci, není to jen nějaká jednorázovka. Stál jsem o to, aby moje závody rostly nejenom, co se týče počtu, ale hlavně ve smyslu zkvalitnění pro závodníka, aby se měl proč vracet. Chtěl bych, aby to byl top závod v Česku a neřkuli v Evropě. Takže se na to moc těším, už máme docela velké plány. Teď to otestujeme v menším na SALOMON JEŠTĚD 24 WINTER a pak už to jede, máme spolu 5 závodů za rok a těch novinek je připraveno docela dost, budeme to postupně zveřejňovat.

Popiš nám trochu trasu závodu. Jak je okruh dlouhý, vysoký, náročný…?
Trasa závodu startuje i končí pod skokanskými můstky, kde budeme mít velké depo, kde se bydlí, kde bude gastro zóna a tak dále. Nejdřív se podběhne tunelem sjezdovka a hned se jde na Ještěd stoupáním pod lany. Lidi, kteří běhají SALOMON JEŠTĚD SkyRace® , to moc dobře znají. Pak je z Ještědu skoro 5km seběh, kdy se sbíhá k transformátoru a pak dolů směrem na Světlou pod Ještědem. Pod Chatou na Pláních se to strhne k ní a je tam další seběh až ke konečné tramvaje, kde je hospoda Čerti na Ještědu, tam se to otáčí a následuje poslední stoupák kolem stanice lanovky a zpátky ke skokanským můstkům. Okruh je dlouhý 10,5 km a má nějakých 670m+. Co se týče náročnosti, není to takový hardcore, ale taky to není úplně zadarmo. Je to všechno běhatelné, nejsou tam extra technické prvky, ale jsou tam hezké výstupy a seběhy. Samozřejmě bude záležet na aktuálních podmínkách, jestli to bude na ledu, na sněhu, nebo to bude blátivé, suché… To uvidíme až těsně před závodem.

Kvalitní dres je nejdůležitější

Jaká je vlastně předpověď?
Popravdě ji nesleduju, protože se to pokaždé mění, máme 3 týdny do startu, což je na předpověď ještě brzo. Počasí budu řešit až týden před J. Budeme připravení na nejhorší a modlit se za nejlepší – hezký sníh, který je měkký na nohy. Zatím je to suché, případně ledové pasáže, které bez hrotů nebo nesmeků nejdou přejít.

Kolik počítáš kol u nejlepších jednotlivců a štafet?
Když zařadíš diesel a budeš dobře občerstvovat, bude jedno kolo trvat zhruba 1,5 h, to vychází na cca 16 kol, dvojce asi o něco více. Ale na druhou stranu jsme to šli docela na pohodu, takže někteří kluci půjdou rychleji a uvidíme, jak dlouho to udrží. Hodně záleží na povrchu.

SALOMON JEŠTĚD 24 SUMMER bude větší párty pro širší pole závodníků

Jakým způsobem se získávají povolení pro pořádání závodu na Ještědu? Řešíš to pro každý závod zvlášť nebo pro celou JEŠTĚD SERIES 2020 najednou?
Musíme samozřejmě oslovit majitele pozemků. Musíme se dohodnout se skiareálem Ještěd, s městskými lesy, s Lesy ČR atd. Zatím mi nikdo nehází klacky pod nohy. My se chováme v  pořádání nadstandardně, samozřejmě po sobě uklízíme, neznačíme na stromy a vždycky máme včas žádosti a povolenky, poprvé posílám hromadnou žádost, která ze které ale musí stejně odsouhlasit každý závod zvlášť. Najdou se i připomínky, někdy něco vysvětlíme, případně upravíme trasu, to je ale úplně normální J

Už jsme se o tom trochu bavili na začátku, ale v čem (kromě počasí) se bude lišit SALOMON JEŠTĚD 24 SUMMER?
Chtěl bych to pojmout trochu ve větším. Kapacita 300 lidí na zimní 24 je díky kapacity ubytování. V létě budeme mít na doskočišti stanové městečko, tam se vejde dost lidí. Věřím, že bude hezky a teplo, takže se bude grilovat, bude stage na kapely a budou tam aktivity pro děti, fanzóna… Celé to bude taková větší párty. Spojení se zimní 24, bude takové, že nechceme, aby lidi spali :-). Každá čtyřiadvacetihodinovka je náročná, a podpora je tam nesmírně důležitá. Tady se budeme snažit udržovat ohně, bude tam muzika, DJ, speaker.

Jakým způsobem bude teď v zimě řešeno depo závodu?
Depo bude velký vyhřívaný stan s podlážkou, kde bude občerstovačka, catering, bar, pivo, akreditace a doplňkové stánky Salomon, Royal Bay, TF Run i nějaká výživa. Hned vedle bude start a cíl, kde si závodníci pípnou a běží do dalšího kola. A hned u toho je budova, kde se bude převážně spát, podle toho, kdo má zamluvené jaké ubytování. Budeme pěkně na jednom místě, těch věcí, na které se lidi můžou těšit je poměrně dost.

Celý závod bude výborně zajištěn

Jak budou zásobeny občerstvovačky a kolik jich na trase bude?
Občerstvovačka bude jedna v depu. Trávit 24 hodin někde nahoře na Ještědu je nesmysl. 11 km s povinnou výbavou zvládne každý. Dole je potom bohatá občerstvovačka a catering, kde bude teplé jídlo – dáváme důraz na to, aby si vybrali všichni, vegani, vegetariáni i masožravci. Bude i bar na svařák, grog, pivo, nealko nebo i něco tvrdšího, kdyby někdo chtěl povzbudit. Závodníci nebudou muset jíst guláš celé dva dny :-). Samotná občerstvovačka bude jako na SALOMON JEŠTĚD SkyRace® e – ovoce, slané i sladké pečivo, voda, kola, ionťák a samozřejmě teplý čaj.

Co všechno teda zahrnuje povinná výbava? Co dalšího z vybavení bys doporučil?
Natočili jsme instruktážní video, mrkněte na něj. Ale jednotlivé položky jsou boty s hroty nebo pořádné nesmeky, potom nepromokavá bunda s vodním sloupcem 5000 mm, náhradní triko s dlouhým rukávem, mobil, dvě čelovky nebo jedna čelovka a náhradní baterky, multifunkční šátek nebo čepice, elastický obvaz, 0,5 l tekutiny, rukavice, nějakou energii – gely, tyčinky atd. a samozřejmě alufólie. Dále bych určitě doporučil hůlky. Případně více záložního oblečení, více vody, energie :-).

Kdy jste začali s organizací? Co takové pořádání závodu vlastně obnáší a kolik se na něm podílí lidí?
S organizací jsme začali někdy minulý rok na přelomu podzim/zima. Tím, že mám stabilní partnery a spolupráci na Ski Ještěd, to byla otázka pár sezení, kdy jsme ladili zejména trasu, protože je aktuálně lyžařská sezóna, tak abychom si vyšli vstříc a pak to už je hodně na mě, abych tomu udělal kostru a rozdělil na svoje lidi, například grafiku, promo atd. Jsme dost malý tým oproti např. Běhej lesy, LH24, Horská výzva… Zatím je to takto udržitelné, ale myslím, že nás čeká lehké rozšíření sil. Ještě je totiž ve hře jeden zajímavý závod začátkem května, to ale ještě nebudu prozrazovat. Potom pořádáme Trailcamps – spousta zahraničních běžeckých kempů, které jsou organizačně taky náročné, jenom Krkonoše jsou vlastně u nás, takže práce je mraky. Ale strašně nás to baví, a dokud to bude bavit i ostatní, tak to bude fungovat. Ty moje akce jsou docela finančně náročné, kdyby někdo nahlídl pod pokličku, tak třeba za takový SALOMON JEŠTĚD SkyRace® náklady ostatní za to pořídí 2 až 3 závody.

Chceš se o TRAILCAMPS dozvědět více? Mrkni na webovky

Co bys chtěl závodníkům ještě vzkázat?
Přijďte zažít premiéru – bude to rock´n roll, budou to dva dny plné emocí a muziky a téhle úžasné komunity. Zážitek budete mít určitě na celý rok!

Díky za rozhovor, ať se tobě i závodníkům Ještěd24 podaří podle představ!

Zkušenosti čtenářů

Radek Chrobák

Kdo jsou favoriti závodu? 🙂

Tadeáš Vyvijal
Radek Chrobák:

Rozhodně amigo El Štvery! Ale Honza říkal, že když se ještě přihlásíš, zařadí tě aspoň do kategorie ženy-elite 🙂

Jani

Super článek https://www.svetbehu.cz 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: