Silvestrovský fejeton: definice běhu aneb co to vlastně je?!

Silvestrovský fejeton: definice běhu aneb co to vlastně je?!

Zdar, milí žáci mé běžecké školy. V této první lekci zůstaneme u teorie a do praxe vběhneme až příště. Začneme od prvního kroku. Řekne mi někdo, co je vlastně běh? Může ho někdo definovat?

Nevíte! Je to řada skoků, při nichž jedna noha zůstane vždy vzadu. Ne však příliš dlouho, protože pak by to nebyl běh, ale série gymnastických rozštěpů. Nicméně zůstává-li vzadu vždy stejná noha, ani pak nejde o běh, nýbrž o kulhání. Zůstávají-li obě nohy naopak vpředu, nejde rovněž o běh, nýbrž o skok daleký. Zůstávají-li však obě nohy vzadu, opět nejde o běh, ale o držkopád. 

Jedna noha musí minout druhou

Z toho vyplývá, že při běhu se musí obě nohy co? Musí se střídat! Ale pozor, při svém střídání se musí míjet. Ano, nebuďte překvapení. Jedna noha musí minout druhou a druhá zase tu jednu. Kdyby ta vzadu narazila do té vpředu, jednalo by se opět o držkopád a pak by bylo ekonomičtější, aby vzadu zůstaly nohy obě a dopředu šly jen ruce, dlaněmi vpřed.
Paže jsou vůbec při běhu velmi důležité. My s nimi komíháme, aniž bychom si naráželi do brady a aniž bychom sráželi běžce okolní. A aby to bylo ještě složitější, ty paže se musí střídat. Není možné, aby kupředu napřažená zůstávala stále jen jedna paže. Pokud by to byla pravá, riskovali bychom obvinění z trestného činu propagace fašismu.

Střídání nádechu a výdechu

Dále je velmi důležité dýchání. Dýcháme zásadně vpředu nahoře, tedy hlavou, kdežto vzadu dole příležitostně jenom vydechujeme. Nádech a výdech musíme neustále střídat. Pokud bychom na to zapomněli a na startu se pouze nadechli nebo pouze vydechli, tak bychom brzy zdechli. Rovněž má význam, jak se při běhu tváříte. Od ucha k uchu se nesmějte, některý divák by si to mohl vzít osobně. Ale ani se nemračte, to by vypadalo, že vás poslala manželka. Nasaďte klidnou, trochu zasněnou tvář, oduševněle vyzařující vnitřní světlo a pohodu. Kdo neumí vyzařovat, musí se to do příště naučit.

Mějte oblečení!

Snad ani nemusím připomínat, abyste vyběhli oblečení. Prosím vás, ne v kožichu, s beranicí a v palčácích, ale ani ne v bikinách a to ani pánové. Nejlepší jsou trenky a tričko. Na barvě zdánlivě nezáleží, avšak berte v patrnost, že zejména na závodech v Rusku není dobré modré tričko a žluté trenky a na závodech na Ukrajině není dobré být celý v rudém. Jo a oba kusy oblečení by měly být alespoň loni vyprané. Ještě si zapamatujte, že když stojíte na startu, musíte si všímat toho, co dělají ostatní. Nejlepší je, když budete i pečlivě naslouchat. Může se stát, že někdo náhle vystřelí z pistole. Kdyby to byla policie, znamenal by výstřel, že se máte ihned zastavit. Avšak na startu je to opačně, to se dáte naopak do pohybu. Příště si vás z toho vyzkouším, abyste to nepopletli.

Co dělat po startovním výstřelu

Po startovním výstřelu tedy vyběhnete, aniž byste se s ostatními ušlapávali. Nebudete ani pozorovat dívčí zadečky, nýbrž pohlédnete smělým okem směrem k cíli. Ten bývá obvykle přesně vzadu, v místě startu, tak si to pamatujte. Co taktika? Nechci vás teď odradit, ale na rozdíl od soulože musíte při závodech používat i hlavu. Taktik je mnoho, já osobně závodím podle husitů: na startu zařvu a pak všechny ženu před sebou.

Tohle všechno se do příště naučte, nejlépe neustálým opakováním nahlas, abyste pak vyběhli přesně podle tohoto jednoduchého návodu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: