Štafeta orientačních běžkyň na MS pátá, muži šestí

Umístěním na podiu zakončily Mistrovství světa v orientačním běhu ve švýcarském Flims-Laax české štafety. Ženy skončily na pátém místě, jejich reprezentační kolegové obsadily 6. příčku.

Na tratích v alpském lese dominovali mezi muži domácí Švýcaři, kterým vytvořil rozhodující náskok na druhém úseku stříbrný medailista z krátké trati Joey Hadorn, čerstvý mistr světa Matthias Kyburz měl na závěrečném úseku již snadnější práci. Pro legendárního Daniela Hubmanna, který štafetu rozbíhal, to znamenalo zisk 29. medaile kariéry ze světových šampionátů. Druzí skončili vyrovnaně běžící Finové, třetí obhájci titulu ze Švédska.
Českou štafetu rozbíhal Martin Roudný, který na fyzicky náročné trati rovnoměrně ztrácel a předával na 12. místě. Na druhém úseku předvedl výborný výkon Miloš Nykodým, který doběhl 6. “Běželo se mi opravdu dobře, do kopců jsem neměl problém,” neskrýval radost z výkonu Nykodým. Tomáš Křivda bojoval v závěrečném úseku s Francouzem Bassetem, ale v závěru ztratil na nevýhodné volbě postupu, česká štafeta tak skončila šestá.
V závodě žen si již na prvním úseku vytvořily téměř dvouminutový náskok Švédky a s přehledem obhájily titul mistryň světa. Na druhém místě skončily domácí Švýcarky, třetí místo vybojovaly Norky.
Česká štafeta nezačala ideálně, chyba Venduly Horčičkové na první kontrolu závodu znamenala ztrátu kontaktu s vedoucí skupinou a propad až na třinácté místo. Denisa Kosová na druhém úseku, podobně jako Miloš Nykodým, zaběhla skvěle a vytáhla českou štafetu na 7. místo. Finišmanka Tereza Janošíková polepšila české štafetě ještě o dvě příčky, ženy tak skončily páté. “Jsme na podiu a to se počítá,” radovala se Janošíková, která v samotném finiši zvládla předběhnout dánskou štafetu.

Mistrovství světa 2023, Flims-Laax (Švýcarsko), štafety

Muži (3x 5,5 km, 340 m stoupání, 20 kontrol)

1. Švýcarsko (Hubmann, Hadorn, Kyburz)   1:57:16
2.Finsko (Syrjalainen, Ojanaho, Kirmula)     1:57:59           +0:43
3. Švédsko (Ridefelt, Bergman, Svensk)      1:58:13           +0:57
6. Česko (Roudný, Nykodým, Křivda)           2:05:25            +8:09

Ženy (3x 4,4 km, 280 m stoupání, 16 kontrol)

1. Švédsko (Lundbergová, Hagströmová, Alexanderssonová)             1:47:26
2. Švýcarsko (Roosová, Gemperlová, Aebersoldová)                     1:51:54           +4:28
3. Norsko (Andersenová, Olaussenová, Benjaminsenová)              1:57:25           +9:59
5. Česko (Horčičková, Kosová, Janošíková)                                            2:02:29          +15:03