SWIMRUN – když jen běh už nestačí

SWIMRUN – když jen běh už nestačí

Když se v roce 2002 ve Švédsku při klasické hospodské debatě hecovali bratři Andessonovi se svými kamarády nad ubrouskem s mapou místního souostroví, zda by bylo možné vzdálenost mezi ostrovy a přes ně zvládnout jen vlastními silami, nikdo by si asi nemyslel, že právě vzniká jeden z největších fenoménů vytrvalostního sportu současnosti. Podobně jako při hospodské hecovačce na Havaji v roce 1978. A podobnosti tím zdaleka nekončí…

První 80 km dlouhý závod tehdy vítězné dvojici trval 26 hodin. Dnes to na 75 km (65 běh a 10 plavání) při ÖTILLÖ (doslova “z ostrova na ostrov”) Swimrun Mistrovství světa profíci zvládají mezi 8-9 hodinami.

Z původního osamělého unikátního závodu je dnes asi nejžhavější novinka mezi multisporty – SWIMRUN. Po celém světě závody přibývají exponenciální řadou a i u nás máte letos už podruhé možnost zazávodit si v seriálu SWIMRUNTOUR.CZ. Na Mistrovství světa se pak musíte kvalifikovat z pódiového umístění na jednom z ÖTILLÖ Merrit závodů rozesetých po celé Evropě a v USA, případně pomocí rankingu, který se z těchto závodů dlouhodobě počítá. Vzhledem k tomu, že na MS se podívá jen limitované množství 170 párů (mužské, ženské a mix), je pravděpodobnost dostat se tam velmi blízká té, se kterou se Ironmani dostanou na MS Ironman na Havaji. Přesto se ve Švédsku loni poprvé představili hned tři zástupci Česka: z vítězství v mixech se radovala Helena Karásková v páru s několikanásobným švédským vítězem MS Martinem Flintou a v mužích jsem se tam na pozvání ředitele (díky 2. místu ze závodu ve Francii) podíval i já s Tomášem Svobodou  (14. příčka v mužských párech). 

Swimrun rozhodně není odrůdou triatlonu nebo aquatlonu, byť se to mezi jeho účastníky samozřejmě hemží triatlety. V první řadě jde o závod dvojic (kvůli bezpečnosti), i když se už objevují i ojedinělé výjimky v podobě kratších závodů jednotlivců. Závody se odehrávají v divoké přírodě a délky jednotlivých úseků se mění od 50 m do 22 km. Zpravidla jich podle celkové délky (10 ‑ 90km) bývá 10 ‑ 40. Diktují to přírodní podmínky. Buď se plave jako u originálu v moři mezi ostrovy, a ty se pak přebíhají, nebo se naopak běhá mezi jezery či řekami, které se přeplavávají. Na účastníky tak čekají nejen pestré délky, ale také nejrozmanitější terény. Plavat můžete ve vodě ledové, teplé, klidné či zvlněné, po proudu či proti proudu, v hloubce nebo na mělčině. Běh pak bývá nejčastěji formou trailů, ale najdou se i kratší asfaltové úseky, přelézání skal, vysoká tráva, hustý podrost,… Běžecké úseky bývají značeny fáborky nebo šipkami, plavecké obvykle jen velkou bojkou na začátku a na konci. Takže u těch delších hraje velkou roli i schopnost plavat rovně a orientovat se. Občerstvovaček nebývá mnoho a případné kelímky nebo obaly z nich nesmíte odnášet. Velmi přísně se dbá na ekologii, a tak vše, co máte u sebe, musíte vždy donést až do cíle (vybavení, oblečení, obaly,…). Závodníci se musí pohybovat po vyznačené trase společně a nesmí se od sebe vzdálit na více než 100 m na běhu a na 10 m ve vodě. Nesmíte přijmout jakoukoli pomoc mimo občerstvovací stanici. Nemalou roli hraje i schopnost orientace v terénu i ve vodě. Značení nebývá příliš husté, nicméně je dostatečné.

PARŤÁK

Jedno z mnoha kouzel swimrunu (třeba ve srovnání s triatlonem) spočívá ve sdílení přípravy i závodu samotného s parťákem. Sdílená radost, dvojitá radost, sdílená bolest, poloviční bolest…

Jak najít toho vhodného? Pokud je vaším cílem si závod v pohodě užít a dokončit v limitu, tak určitě neuděláte chybu, když oslovíte nejlepšího kamaráda do nepohody, se kterým je největší sranda. Když vás ale láká vidina umístění na pódiu (pozor – věkové kategorie se tady tradičně nevyhlašují – jen nejlepší tři mužské, ženské a mix dvojice), měli byste se poohlédnout po někom, s kým si budete blízcí výkonnostně. Ideálu, kdy budete stejně rychlí a vytrvalí v obou disciplínách, je statisticky téměř nemožné dosáhnout. Nezaškodí ale, pokud rozdíl ve vaší výkonnosti bude poměrně malý a budete si rozumět lidsky (to je při dlouhém závodě v proměnlivých podmínkách velmi důležité). Pokud bude jeden trochu rychlejší ve vodě, poplave první, a druhý se za ním může „táhnout“ na popruhu. A totéž platí pro opačný případ, kdy je třeba ten druhý rychlejší na běhu. Pak může on táhnout toho prvního. Má to ale smysl jen při nepatrném rozdílu ve výkonnosti, a i ten tažený musí makat na hraně svých možností. Pokud ten rychlejší bude táhnout moc, síly mu brzy dojdou, a lépe spolupracující dvojice půjdou rychle před vás.

Dnes už existuje iOS aplikace SWIMRUNWORLD a s ní spolupracující stránka swimrunworld.co. Tam po registraci zdarma můžete projevit svůj zájem o start na libovolném ze stovek swimrunů po celém světě a aplikace vám seřadí a nabídne vhodné partnery. 

TRÉNINK

Do značné míry se vaše příprava bude podobat tréninku na běh, plavání, aquatlon nebo triatlon. Podle délky závodu budete kombinovat vytrvalost, rychlost, sílu, techniku,… ve vodě i při běhu. Čím delší závod vás čeká, tím více bude hrát roli vytrvalost proti rychlosti, a naopak. Tak jako mě přímo nadchnul můj první swimrun závod (absolvovaný bez speciální přípravy a s půjčeným vybavením), polil mne i první trénink na něj doslova živou vodou. S parťákem nás bohužel dělilo 300 km, takže jsme trénovali každý samostatně. Ale i o samotě je kontinuální střídání plavání a běhu, spojené s objevováním nových vodních ploch a běžeckých trailů, velkou zábavou. Vyzkoušel jsem si to na místním rybníku a objevil jsem několik krásných nových stezek. Pak i na dovolené u moře a průzkum několika kilometrů divokého pobřeží mě dostal i na místa, kam se jinak suchou nohou člověk nedostane. Tím, že plavete v trailových botách, můžete využívat přístupy do vody a z ní i tam, kde by to bosou nohou bylo hodně nebezpečné nebo nemožné!

Mimo čistě plaveckou a běžeckou výkonnost zde hraje velkou roli střídání disciplín. To vás v průběhu swimrunu čeká zhruba 10 ‑ 40x! A není to jen o skočení do vody. Musíte si postupně (a za běhu/chůze) zapnout zip neoprenu, přiháknout se k parťákovi na popruh (pokud nejste spojeni trvale i při běhu), nasadit čepičku a brýle, přesunout piškot mezi nohy, nasadit packy, vyhodnotit způsob vstupu do vody (seskok, sklouznutí,…) a podívat se na cílovou bóji, ke které poplavete.

Při opouštění vody pak sundat packy, brýle a čepičku (pokud je teplo, potřebuje hlava větrat), promyslet nejrychlejší výlez z vody, přesunout piškot na bok, rozpojit popruh a smotat ho, rozepnout neopren (pokud je následný přeběh dlouhý a teplý),…. Na běhu si pak packy, čepičku a popruh nesete celou dobu v ruce. Z uvedeného výčtu vyplývá, že rutina zda hraje obrovskou roli a rozdíl v „transition time“ mezi zkušenou dvojicí a začátečníky může být i minutový. Pronásobte si to třeba 30x a bude vám jasné, že tady se může rozhodovat o výsledku výrazně více než třeba u triatlonu.

Nejefektivnějším tréninkem proto budou opakované přechody. Určitě budete potřebovat neoprenové šortky, boty, ponožky, packy, brýle a piškot s popruhy. To byla má výbava pro trénink v letních podmínkách pro MS ve Švédsku. S klesající teplotou vody i vzduchu můžete přidat plaveckou čepici a neopren. Samotná délka tréninku už závisí na vašich časových i prostorových možnostech. Čím častěji prostřídáte disciplíny, tím lépe. Takže plavecké úseky volte mezi 100 a 400 m a ty běžecké mezi 300 a 1000 m. Pokud jsem po těžkém závodě nebo běhu měl unavené nohy, dával jsem 400 m plavání a jen 300 m běhu. Když jsem měl víc naplaváno a málo naběháno, byl poměr 150 m plavání + 1000 m běhu.

V „objevitelském“ módu se můžete rozhodnout vždy až v průběhu plavání, kde vás to bude lákat vylézt na břeh, a při běhu pak vyhlížejte co nejzajímavější a nejpestřejší „vstupy“ do vody… Tento typ tréninku je velmi zábavný a vždy se na něj velmi těším.

Pokud máte navíc to štěstí, že váš parťák bydlí poblíž, absolvujte tyto tréninky spolu, aby pak vaše souhra v závodě byla dokonalá. A bude vás to bavit ještě víc! Pokud spolu trénovat nemůžete, zkuste se domluvit alespoň na pár dnech soustředění nebo přípravném swimrunu před hlavním závodem.

Běžecké tréninky pak směřujte více do trailů (po asfaltu se při swimrunu moc neběhá) a běhejte v botách pro swimrun. Profil i povrch volte v rámci možností co nejpodobnější tomu, který vás čeká v závodě. Čistě plavecké tréninky doplňujte co nejčastěji packami a piškotem (s běžeckými botami vás do bazénu moc nepustí, a když budete venku, tak už i běhejte). Zejména u plavání s packami bývají nároky na ramena dost velké, a tak začněte s menšími. Počet a délku úseků (a plochu pacek) zvyšujte jen opatrně, abyste stíhali adaptaci. Pokud (i v závodě) zvolíte moc velké, ve finále vám odejdou ramena i plavecká rychlost a packy vám pak budou přítěží na běhu i ve vodě…

VYBAVENÍ

K tomu povinnému obvykle patří: 

  • PLAVECKÁ ČEPICE OD POŘADATELE – tu je nutno mít na hlavě při plavání, na běhu ji můžete sundávat kvůli možnému přehřívání. V chladnější vodě se doplňuje ještě termo čepicí z neoprenu.
  • PÍŠŤALKA – stačí malá plastová, pro přivolání pomoci 
  • STARTOVNÍ ČÍSLO – očíslovaný trikot
  • (MAPA ZÁVODU V NEPROMOKAVÉM OBALU) – u delších tras
  • KOMPAS – stačí i GPS hodinky s touto funkcí 
  • MENŠÍ LÉKÁRNIČKA – obsah případně specifikuje pořadatel v propozicích
  • NEOPREN – u závodů s chladnějším plaváním. Na trhu už jsou neopreny vyrobené speciálně pro swimrun (např. Alliance od www.blue70.cz), které mají krátké nohavice optimalizované pro běh, dlouhý rukáv, který lze libovolně zkrátit, zip vepředu pro rozepnutí při vyšší teplotě na běžecké části, vnitřní i vnější kapsy na vybavení a doplňky stravy… Má odolnější povrchovou úpravu pro obtížnější vylézání z vody nebo prodírání se podrostem. Pro první zkoušku na kratších distancích vystačíte i se svým triatlonovým neoprenem nebo u teplejší vody také triatlonovou kombinézou.

K volitelnému vybavení nejčastěji patří:

  • BĚŽECKÉ BOTY – obvykle vystačíte s botami odpovídajícími podmínkám běžeckých úseků, ale i zde už existují speciály pro swimrun (např. OT Comp od Salmingu). Výhodou je svršek, který pouští vodu ven a trailová podrážka, která dobře drží na mokrém podkladu.
  • PLAVECKÉ BRÝLE – důležitý je skvělý rozhled, a proto se používají hlavně širší silikonové očníky. Často s polarizační úpravou proti slunci (např. Hydravision od Bluseventy). Ujistěte se, že se vám nebudou mlžit ani po opakovaném sundávání a nasazování. Na to nejlépe funguje lehce naslinit a vypláchnout vodou. Při běhu zůstávají obvykle na čele nebo na krku. Jeden rezervní pár pro dvojici stojí za zvážení (roztržení popruhu, ztráta při běhu,….).
  • PULL-BOY (piškot) – vzhledem k tomu, že se plave v běžeckých botách, a kopání je tudíž neefektivní, pomáhá piškot nadlehčovat nohy. Bývá s 1 ‑ 2 popruhy, které umožní jej při běhu přetočit na bok stehna. Dobře zvažte velikost. Mohou mít až 100x60cm! Otázka je, jak by se s takovými pak běželo…
  • PLAVECKÉ PACKY – stejně jako piškot jsou povoleny jako kompenzace plavání v botách. Pozor na vhodnou velikost. Příliš velké už vás nemusí zrychlit, případně vám po několika úsecích odejdou ramena. A na běhu je stále nesete… Alternativou pro chladnější plavání jsou neoprenové rukavice (s meziprstními blánami nebo bez nich). Packy i pull-boy nabízí třeba blue70.cz.
  • KOMPRESNÍ PODKOLENKY – chce to kvalitní funkční materiál, který bude skvěle držet i v mokrém stavu (např. FXC od sls3.cz). I 40 km běhu „namokro“ se dá zvládnout bez puchýřů.
  • OPASKY A POPRUH – málokdy jsou oba v páru zcela výkonnostně vyrovnaní, a tak ten rychlejší může toho pomalejšího „táhnout“ za sebou. Obzvlášť ve vodě se díky tomu také výrazně usnadní orientace (vyhlíží jen ten první) a navzájem se neztratíte ani ve větší mase závodníků. Gumou můžete být spojení trvale, nebo podle potřeby. V tom případě se obvykle omotá kolem pasu a zajistí karabinou.
  • PLOUTVE – v tomto případě ale počítejte s přezouváním mezi úseky a jejich nesením na běhu. Pokud máte ploutve, nepotřebujete piškot, protože kopete i při plavání. V praxi se moc nepoužívají, protože nevyváží nezbytné zdržení při jejich nasazování a sundávání a komplikují vylézání z vody.
  • ŠPUNTY DO UŠÍ – pro plavání v hodně ledové vodě a pro ty, kteří mívají problémy s rovnováhou. Myslete na to, že při běhu je budete z uší vyndávat, takže je dobře upevněte (spojující šňůrkou), ať je neztratíte.
  • PLOVOUCÍ BÓJE – můžete je při plavání táhnout za sebou a v případě potřeby se jich chytit a odpočívat. Opět je to ale vybavení navíc a v praxi se moc nepoužívá. Riziko utonutí ve dvojici, v neoprenu a s piškotem je blízké nule.
  • NEOPRENOVÉ LÝTKOVÉ NÁVLEKY – nabízí se jako doplnění nebo alternativa piškotu pro nadlehčování nohou s botami. Výhodou proti piškotu je to, že můžete nohama kopat. To však může být nepříjemné pro vašeho parťáka plavajícího za vámi. Mohou sloužit i jako ochrana v hustším porostu. Na druhou stranu se budete při běhu v nich více zahřívat

/foto:Stéphane Collet/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: