Vzpomínka na Františka Nemetze, osobnost českého běžeckého nebe

Vzpomínka na Františka Nemetze, osobnost českého běžeckého nebe

František Nemetz, běžec, trenér i rozhodčí. Velká osobnost českého běhu, která odešla velmi náhle.

František Nemetz  /15.8.1939 – 11.8.2011/

Smutnou a zcela nečekanou zprávu o náhlém úmrtí významného brněnského trenéra a rozhodčího Františka Nemetze jsem se dozvěděl na Mistrovství ČR v běhu do vrchu v Janských Lázních, kde jsem doprovázel svoji svěřenkyni Alenu Krchákovou.

Ta informace na mě zapůsobila jako blesk z čistého nebe. Nechtělo se mně uvěřit, že tak vitální a činorodý člověk už není mezi námi a že se s ním už nebudu setkávat na našich pravidelných úterních posezeních na stadionu AC Moravská Slavia Brno, na závodech Triexpert Cupu, kde pravidelně působil jako startér, a jiných atletických akcích, kde nemohl chybět.

Franta Nemetz – běžec

Posléze jsem si ve vzpomínkách začal pozvolna vybavovat mnohaleté přátelství s Frantou, jak jsme mu my starší říkali. Zavzpomínal jsem na jeho běžeckou dráhu, kterou zahájil a také skončil v Moravské Slavii. Nepatřil sice mezi vynikající závodníky, přesto mu ale mohou mnozí současní běžci jeho výkony jen závidět:

5000 m – 18:02,6 /1981/,10 000 m – 38:30,8 /1979/, hodinovka – 15 200 /1978/, 25 km – 1:39:17 /1978/, maraton – 2:59:36 /1979/.

„Na své výsledky jsem běhal poměrně dost,“ svěřil se mně. „Když jsem nezdolal během týdne 60 – 70 kilometrů, necítil jsem se ve své kůži,“ dodal.

Franta Nemetz – trenér

Nesrovnatelně větších úspěchů však dosáhl jako trenér. Jeho rukama prošly desítky atletů, připomeňme si alespoň ty nejvýznamnější. Na maratonské trati dosáhla největších úspěchů pětinásobná mistryně ČR Ivana Martincová s nejlepším osobním časem 2:44:58 /2001/, mimo jiné také vítězka Mezinárodního maratonu míru v Košicích v roce 2000.

Pozadu nezůstali ani muži: sedm jeho svěřenců – Nosek, Šebesta, Starý, Kašpar, Malý, Zíka a Zouhar dosáhli časů od 2:30 do 2:39! Z dalších štrekařů trénoval  budoucí reprezentanty Michaela Nejedlého a Zdeňka Moravčíka, nezapomeňme ani na Petra Beneše, Tomáše Faltuse, Aleše Růžičku, Jiřího Topinku a výborného veterána Jana Fiedlera.

V jeho tréninkové skupině nechyběli ani sprinteři, z nichž někteří také oblékli reprezentační dres. Nemetz se však ochotně ujímal i těch, kteří dělali a dělají atletiku jen pro radost z pohybu. Pro některé své svěřence byl doslova jako jejich táta, byl k nim jako k sobě náročný, ale zároveň měl pro jejich slabůstky pochopení.

Franta Nemetz – rozhodčí

Neméně záslužná je jeho činnost na poli rozhodčího. Působil každoročně jako hlavní rozhodčí Zimní běžecké ligy, bez jeho přítomnosti se nekonal žádný závod na Moravské Slavii a Triexpert Cupu. Dokonalou znalostí pravidel atletiky se stal také na tomto poli uznávanou osobností.

František Nemetz už hodně let neběhal, ale věnoval se téměř každodenním chodeckým túrám přes celé Brno a okolí. Byl dokonalým znalcem nejen brněnského regionu, byl velmi sečtělý a dokázal najít odpověď na jakoukoliv otázku ze všech oblastí našeho života. I když navenek někdy působil poněkud nepřístupně, jeho svěřenci ho doslova milovali. Výborným kamarádem byl i pro nás všechny, kteří jsme ho mnoho let znali.

Franto, budeš nám všem, a to nejen na Morendě, moc chybět…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: