3. ročník COMPRESSPORT Třeboňského maratonu úspěšně proběhl v sobotu

Po roční pauze způsobené pandemií se v sobotu 16. října setkalo více než 3000 nadšenců, aby se zúčastnili COMPRESSPORT Třeboňský půl / maraton / 10 km. Na hlavní distanci 42,2 km vyhráli Lukáš Kozlík a Barbora Chumlenová.

Všechny účastníky přivítalo v sobotu nádherné běžecké počasí. 10° C, jasno, slunce postupně prosvítilo skoro celou trasu. Ta vedla převážně lesem v okolí osmitisícové Třeboně, běželo se po silnici nebo asfaltových cestách směrem na jih k Suchdolu nad Lužnicí. Trasa byla v podstatě bez převýšení. Rybníky, louky, lesa, barevné stromy. To vše mohli závodníci vidět. Půlmaratonová trať se odpojila před 11. kilometrem v místní části Barbora a měla odlišnou druhou polovinu, maratonská trať se vracela zpátky přes Brannou. Na velmi dobře zásobených občerstvovacích stanicích byla také k poslechu hudba, která měla vyburcovat závodníky k dalším kilometrům.

Den před závodem byl připraven i společný trénink a rozcvička.

Na maratonské trati v mužích zvítězil Lukáš Kozlík (Tělovýchovná jednota Sokol na Mělníce) s časem 2:33:46 před Matějem Benešem (Sportobchod) se ztrátou 0:01:17, další zhruba dvouminutové manko měl Michal Burian (Salming Running Česko). Ženskou suverénně ovládla Barbora Chumlenová (ELEVEN RUN TEAM / AC Mladá Boleslav), která s časem 2:56:17 by se zařadila na 24. pozici v celkovém pořadí všech závodníků. Druhá Kateřina Houfková (Forrest Gump Team) byla v cíli o více než 12 min později, třetí místo patřilo Koletě Moravcové (+0:14:31).

Veškeré informace o COMPRESSPORT Třeboňském maratonu najdete na stránkách závodů

Na poloviční distanci, tedy v rámci COMPRESSPORT Třeboňského půlmaratonu, opanoval mužskou kategorii Vojta Novák (J+V team), když v cíli na hodinkách měl čas 1:11:05. O druhé místo byl velký boj, nakonec byl na Masarykově náměstí v Třeboni šťastnější David Kaláb (Blažovice), který ztratil lehce přes minutu. O dalších 11 sekund zpět se postavil na pódium Pavel Štěpáník (AK ŠKODA PLZEŇ). Nejlepšího ženského času dne na půlmaratonu dosáhla Romana Rudolf Lojková (Hobby Runners). Cílovou pásku protnula v čase 1:27:24. 87 sekund na ni ztratila druhá v pořadí, Anežka Křížová (TJ VTŽ Chomutov), pro bronzovou medaili si došla Johanka Šafránková (TJ Lokomotiva Beroun).

Těsně před cílem byla pro každého účastníka připravené šampaňské na oslavu zvládnutí náročné distance.

Až hodinu po startu maratonu, tedy v 11:45, vyběhli na trať i závodníci nejkratší distance. Desetikilometrová trasa byla spíše doplňkem celé akce, přesto se ji zúčastnilo na 500 běžců. V mužích nenašel přemožitele David Vaš (#tymdejvid), když v cíli byl spokojený s časem 35:08, v ženách nejlepšího času 43:10 dosáhla Míša Eliášová.

V Třeboni nepodávali sportovní výkony jen dospělí. 60 nejmladších sportovců – zajisté budoucích maratonců, se zúčastnilo Kubíkova dětského sportovní dne. Pod vedením zkušených lektorů a trenérů DDM Třeboň si na stadionu, na hřišti i v tělocvičně vyzkoušeli různorodé více i méně tradiční sporty a soutěže. Kromě sportování ve výtvarné dílně vyrobili medaile pro své rodiče, kteří se v tu dobu statečně rvali s maratonskými a půmaratonskými trasami.

Veškeré další výsledky lze nalézt na stránkách závodů. Kompletní fotogalerii pak naleznete v průběhu tohoto týdne na webu SvětBěhu.cz. Většina účastníků se před šestnáctou hodinou vracela velmi spokojena domů a těšila se na další ročník. Ten v pořadí čtvrtý proběhne v sobotu 15. října 2022 a již nyní pořadatelé přemýšlejí nad dalšími novinkami.

Kubíkův sportovní den byl připraven pro malé sportovce, které čeká maraton za pár let.