5 potravin, které by neměly chybět v jídelníčku žádného běžce

5 potravin, které by neměly chybět v jídelníčku žádného běžce

Základem vydařeného závodu nejsou pouze pravidelné tréninky. Abyste dokázali vaši rychlost a kondici dostat skutečně na maximum, musíte se zaměřit také na to, co dáváte do svého těla. Pokud si totiž dopřejete správné potraviny ve správnou chvíli, podaří se vám výrazně vylepšit své běžecké výkony a navíc se vám podaří snížit riziko zranění či různých onemocnění. Která jídla by vám tedy v jídelníčku neměla chybět?

1. Banány

Jestliže hledáte něco, co by vás zaručeně nakoplo před vaším odpoledním během, tak vás určitě nikdy nezklamou banány, které momentálně nabízí Penny leták čtvrtečník za super cenu. Obsahují plno sacharidů, které vašemu organismu dodají potřebnou dávku energie, a také velké množství draslíku. Ten je obzvláště důležitý při běhání na dlouhé vzdálenosti, kdy kvůli nadměrnému pocení riskujete ztrátu cenných minerálů. Draslík, spolu se sodíkem a hořčíkem, tyto ztráty vykompenzují, a tak vaše tělo udrží dokolane vyživené.

2. Ovesné vločky

Ve vaší spižírně by určitě nemělo chybět ani jedno nebo dvě balení ovesných vloček. Podaří se vám z nich totiž vykouzlit perfektní snídani, ať už se po ní chystáte na svůj ranní běh nebo si dáváte oddech. Vaše tělo z nich získá spoustu sacharidů a vlákniny, nicméně jejich glykemický index je nízký, což znamená, že se z nich energie uvolňuje postupně, a tak vám vydrží na delší dobu. Jako bonus se navíc budete cítit déle sytí.

3. Brambory

Stejně tak jako banány jsou i brambory skvělým zdrojem draslíku, a tak vaše tělo udržují vyživené během náročného běhu. Velmi výhodné jsou i z hlediska jejich kalorické hodnoty – sto gramů vařených brambor má v porovnání s rýží o dvě třetiny kalorií méně – i jejich ceny. S akční cenovkou je nyní najdete v již zmíněném Penny letáku, tak si je určitě nenechte ujít. Nemusíte se však omezovat jen na klasické brambory. Jedna větší sladká brambora dokáže pokrýt sto procent doporučené denní dávky vitaminu A, který posiluje sílu kostní tkáně a imunitní systém, což se při pravidelném běhání opravdu hodí.

4. Brokolice

Možná si s vitaminem C asociujete spíše pomeranče nebo citrony, v obrovském množství jej ale obsahuje také brokolice. Podle studií vám právě tento vitamin pomůže předejít bolestem svalů po náročném cvičení. Když k tomu navíc přidáte fakt, že mimo to obsahuje také vápník, kyselinu listovou a vitamin K, dostanete recept na silné kosti a klouby a tím pádem i uvolněné a bezbolestné tréninky.

5. Arašídové máslo

Když přijde řeč na arašídové máslo, tak samozřejmě máme na mysli čisté, tedy bez cukru, soli, oleje nebo dalších přídatných látek. V takovém případě pro vás bude skvělým zdrojem vitaminu E, který podporuje zdraví svalů. Máslo zároveň také pomáhá jejich růstu, jelikož je velmi bohaté na protein. Mimo to obsahuje i velké množství zdravých tuků, které urychlí vaše zotavení po tréninku a posílí váš imunitní systém.

Jak tedy vidíte, dieta každého běžce by měla být pestrá a vyvážená. Pokud navíc budete sledovat aktuální akce, můžete efektivně podpořit svůj běžecký výkon a zároveň příliš nepotrápit vaši peněženku. S tím vám výrazně pomůže portál Kimbino.cz, kde si můžete prohlédnout a porovnat akční nabídky všech obchodních řetězců. Letáky tu najdete ještě před tím, než vyjdou v platnost, což vám umožní nákupy naplánovat tak, aby pro vás byly pokaždé maximálně výhodné.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: