Se startem běžecké sezony vychází i první letošní číslo Světa běhu. K dostání by mělo být na konci týdne na Pražském půlmaratonu i na dalších závodech. A předplatitelé se na něj mohou těšit co nevidět ve svých schránkách. O čem se v něm dočtete?
O tom, že je výživa důležitá pro výkon a regeneraci sportovce, není sporu. O významu proteinů, sacharidů a tuků a jejich vyváženosti ve stravě nikdo nepochybuje. Mnohem méně sportovců ale sleduje množství mikroživin, jejichž význam a množství v potravě má na ochranu zdraví a výkon zásadní vliv.
Káva je součástí života většiny z nás. Ať už se jedná o ranní vzpruhu, nápoj podporující sociální interakce na pracovišti a ve volném čase anebo O nepostradatelnou součást předtréninkové přípravy. Pojďme se podívat pod čepec té latté pěny a na rovinu si říct, jestli má káva a kofein pro běžce nějaký význam.
Tuk je zcela přirozenou součástí lidského těla. Pro zachování základních funkcí v těle je nutno alespoň 2-5% tuku u mužů a 10-13% u žen. Zdravá míra pro běžce se ale uvádí mnohem vyšší, 6-13% u mužů a 14-20% u žen. K čemu všemu je tuk pro sportovce užitečný a jak docílit jeho optimálního a efektivního využití?
Pokud jste se probudili na sedačce a při osvobozování ovladače zpod křesla jste se zadýchali, tak vás možná napadlo, že je čas na změnu životního stylu. No a nejjednodušší ze všeho je přece začít běhat. Krom toho, že je to levné (údajně), tak se může běhat téměř kdekoliv a Máňa ze sousedního bloku u toho vypadá fakt dobře.
V dnešní době je boj s nadbytečnými kily součástí života mnoha lidí, zejména žen. Na potížích s udržením přiměřené váhy se podílí zejména sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, nezdravá strava, stres a nedostatek spánku. Pokud chcete snížit svou hmotnost, měli byste si upřímně odpovědět na několik otázek.
A je to tady. Člověk se sotva vzpamatoval z posledního davového šílenství plného vánočních svetrů, nanoroušek a smrkových jehliček zapíchaných v nejrůznějších částech těla a už tu je alzák s vánočními slevami a vidina minimálně šesti párů nových ponožek. Jenže advent je mimo jiné čas plný koštování čokoládových figurek, které ratolesti vyfasovali od Mikuláše, pečení takového množství cukroví, že by to vystačilo na vykrmení poloviny armády, a snahy o to udělat ten nejvíc vytuněný bramborový salát. Co na to všechno ale běžcovo bříško? A to jak z pohledu konstruktivní kritiky žaludku či dvanáctníku, tak ze strany gumičky v pase běžeckých kalhot?
Vitamin D patří mezi vitaminy rozpustné v tucích a je pro náš organismus velmi důležitý. Je zapojen do celé řady životně důležitých procesů. Zajišťuje transport vápníku do krve, a je proto nezbytný pro jeho vstřebávání. Vápník je základní součástí kostí a zubů, zodpovídá za jejich pevnost a tvrdost. To tedy dělá z vitaminu D naprosto esenciální vitamin potřebný k tomu, abychom neměli nadměrně křehké kosti a nelámaly se nám zuby.
Bílkoviny aka proteiny. Spoustu lidí si možná myslí, že jsou vhodné tak akorát pro posilovnové bouchače. A že když si jen klušou po lese, tak klidně mohou baštit 24/7 jen těstoviny s pestem a na bílkoviny házet bobek. Ha! Chyba lávky. Pojďme se na to podívat, ať můžete být zase o kousek moudřejší, rychlejší a silnější.
Imunita je takový náš obranný štít, který hraje zásadní roli v tom, jak je náš organismus schopný odolávat bakteriím, virům a jiným druhům toxických látek. Osoby se silnou imunitou jsou schopnější lépe bojovat s nemocemi, naopak ti, kteří mají imunitu z jakéhokoli důvodu oslabenou, mají vyšší riziko nákazy onemocnět bakteriálními nebo virovými infekcemi.
Léto, prázdniny a období dovolených je zase nenávratně pryč a je tak na čase znovu čelit každodenním náročným úkolům. S podzimem však přichází pochmurné deštivé počasí, které na energii zrovna moc nepřidá. Připravte se s předstihem! Se správnou suplementací vitamínů a minerálů nedáte splínu a únavě šanci!
Omega 3 je název pro nenasycené mastné kyseliny, které jsou součástí některých tuků. Jsou známé také jako esenciální mastné kyseliny, což znamená, že si je tělo neumí samo vytvořit. Pro náš organismus jsou ale velmi důležité, neboť ovlivňují mnoho procesů v těle.
Rostlinná strava je v dnešní společnosti velmi diskutovaným tématem. Než se ale pustíme do nějakého šťourání, je třeba upozornit na jednu důležitou věc – tento článek rozhodně není útokem na vegany a nikoho nenabádá k tomu, aby se stravoval tak či onak. Cílem je upozornit jak na benefity, tak i možné zrady, léčky, pasti a rizika, která s sebou tento způsob stravování přináší. Takže peace please, pojďme moje vtípečky brát s nadhledem a vrhněme se na to.
Pitný režim. Nepostradatelná součást každého tréninku a závodu. Kolik by měl sportovec denně vypít litrů vody? Je pivo opravdu dobrým iontovým nápojem po závodě? A jak si takový domácí iontový nápoj připravit? Dozvíte se v dnešním článku z rubriky Výživa v běhu.
Bolavé klouby, vazy a šlachy. Bolesti, které se objevují i při běžném pohybu, umí znepříjemnit život. A trápí lidi bez rozdílu věku a pohlaví. Dobrou zprávou je, že problémům s klouby se dá předcházet. Čeští vědci vyvinuli kloubní výživu pro lidi, která se svojí silou vyrovná produktům dostupným dosud jen ve variantách pro zvířata. Stojí právě na kyselině hyaluronové.