Analýza orienťáckého MČR – kudy běhali ti nejlepší a kde se rozhodoval závod?

Víkend patřil prvnímu letošnímu MČR v orientačním běhu – ve Šternberku se v sobotu běžel sprintový závod. Z tratí v historickém centru města si mistrovské tituly odváží Jana Knapová a Tomáš Křivda. Pojďme si udělat analýzu závodu a podívat se na postupy nejlepších mužů.

Mapa závodů mužů v rámci MČR ve sprintu

Mužská trať měřila vzdušnou čarou 2,1 km, převýšení na trati bylo 80 metrů a závodníky čekalo 20 kontrol. Po postupu měřila trať přes 3,5 km. Nejrychleji ji zaběhl Tomáš Křivda (čas 12:42), stříbro vybojoval Vojtěch Král (13:04) a bronz putoval k obhájci titulu Jakubovi Glonkovi (13:08). Na dalších místech se seřadili Miloš Nykodým (13:11), Tomáš Kubelka (13:16) a Otakar Hirš (13:27). Právě na postupy šestice nejlepších mužů se dnes zaměříme.

Medailisté z MČR ve sprintu (foto: Jiří Čech)

(Poznámka: Ve městech není jednoduché chytit dobrý GPS signál, proto v obrázcích analýzy níže můžete občas vidět, že postup závodníka vede např. přes budovu nebo soukromý pozemek. Reálně běžci samozřejmě běží po ulici/chodníku, chyba je opravdu jen v GPS signálu.)

K2 – K3

Po úvodní pasáži závodu přišla volba postupu na 3. kontrolu. Jako nejrychlejší se ukázala obíhačka Tomáše Křivdy a Miloše Nykodýma po silnici, kde získali cenné vteřiny na soupeře.

Analýza mezi 2. a 3. kontrolou

K3 – K4

Jedna ze stěžejních voleb závodu přišla hned na další kontrolu. Šestice nejlepších zvolila správný postup, ovšem ti, kteří zvolili vrchní variantu, na úspěch pomýšlet nemohli. Tento postup byl o 100 metrů delší, a navíc s větším převýšením. Maxime Rauturier, nejrychlejší z nevýhodné varianty, ztratil přes 20 vteřin.

Analýza mezi 3. a 4. kontrolou

K6 – K7

Na sedmé kontrole se velké rozdíly mezi závodníky netvořily a většina zvolila nejrychlejší variantu postupu. Vojtěch Král zvolil méně výhodný delší postup a jen díky své skvělé fyzické připravenosti dokázal ztrátu minimalizovat. Následovaly tři rychlé postupy v parku, které závodníkům nedělaly problémy.

Analýza mezi 6. a 7. kontrolou

K11 – K12

Dvanáctá kontrola přinesla dvě volby postupu – zleva a zprava, přičemž obě byly časově vyrovnané, důležité bylo se rychle pro jednu variantu rozhodnout a tu realizovat.

Analýza mezi 11. a 12. kontrolou

K13 – K14

Pravděpodobně nejhezčí postup závod byl ten na 14. kontrolu, kde závodníci poprvé vběhli do areálu klášterních zahrad. Nejednalo se sice o náročnou volbu postupu, ale bylo nutné dobře realizovat postup přes spletitou síť zdí a průchodů v klášteře. Závodníci, kteří dostatečně nečetli mapu, mohli naběhnout na terasu podél kláštera a tím hodně ztratit.

Analýza mezi 13. a 14. kontrolou

K14 – K15

Kontrola 15 nedaleko cílového doběhu opět nabídla dvě varianty. Nakonec se jako rychlejší ukázala ta levá. Závodníci běžící pasáží přes klášter a následně po schodech ke kontrole sice měli postup o něco kratší, na druhou stranu nebyl příliš plynulý a z toho plynula drobná ztráta.

Analýza mezi 14. a 15. kontrolou

K15 – K16

Jedna z posledních voleb postupu byla jednoznačně rychlejší vzhůru po dlouhých schodech, kdo běžel po silnici a následně po krátkých schodech ke kontrole, ztratil kolem šesti vteřin. Na závěrečných kontrolách závodu bylo důležité hlavně nezmatkovat a neztratit kontakt s mapou, to byl cíl ke zdárnému doběhu do cíle.

Analýza mezi 15. a 16. kontrolou

V neděli se běželo MČR sprintových štafet v nedalekém Litovli. Po úvodních třech úsecích se na čele usadily štafety Pardubic, Šumperka, Luhačovic a Brna. Závěrečný úsek ovšem nejlépe zvládl právě tým OK Lokomotiva Pardubice (Jana Peterová, Martin Roudný, Tomáš Kubelka a Jana Knapová), jen o pár metrů později finišovala štafeta SK Severka Šumperk (Anna Štičková, Martin Poklop, Vojtěch Král a Tereza Janošíková). Na bronzové pozici finišovala Adéla Indráková za SK Žabovřesky Brno, ta ale přehlédla na trati kontrolu a byla diskvalifikována. Třetí místo tak patří TJ Slovan Luhačovice (Michaela Dittrichová, Jonáš Hubáček, Vojtěch Sýkora a Vendula Horčičková).