Anka Straková: Když se pro něco rozhodneš, můžeš dosáhnout čehokoli

Anka Straková: Když se pro něco rozhodneš, můžeš dosáhnout čehokoli

Před dvěma týdny se Anka Straková stala mistryní světa na historicky prvním mistrovství světa veteránů (masters). Do své bohaté sbírky úspěchů tak přidala další titul, který jí ještě chyběl. Jak si závod užila a jak se dokáže udržovat ve formě a při závodech stále prohánět mnohem mladší závodnice? A může mít vůbec ještě nějaké nesplněné běžecké cíle?

Anko, moc gratuluji k titulu na historicky prvním mistrovství světa masters ve skyrunningu. Jaké máš pocity a jak jsi se závodem spokojená?
Děkuji za gratulaci. Se závodem jsem moc spokojená, trať byla parádní, těžká, technická, s velkými balvany. Běželo se ve vysoké nadmořské výšce, nejvyšší bod měl přes 3 000 metrů. Celkově to byl krásný zážitek s běžci kamarády!

Doběhla jsi v ženách celkově na třetím místě, tedy i pokud bychom počítali mladší kategorii. Jak závod probíhal, běžela jsi celou dobu sama, nebo jste se s někým „naháněli“?
Já si běžela svůj závod jako vždy, nesoustředila jsem se na ostatní ženy. Samozřejmě jsem ale bojovala, co to jde, a ve skrytu duše doufala ve vítězství:-).

Jak bys celkově hodnotila první mistrovství světa v kategorii masters?
Celkově se mi akce moc líbila. Atmosféra v týmu byla super! Taková parta postarších bláznů, co milují hory a někteří z nás tahají s sebou děti. Myslím, že první veteránské MS se moc vydařilo. Jsem ráda, že moje tři holky byly se mnou. Fandily o sto šest a dobíhaly se mnou do cíle. Stejně jako já mají hory i běhání moc rády!

Vedeš holky k běhu a lásce k horám? A vidí v Tobě inspiraci?
Holky ke sportu a pohybu venku či v horách vedu od malička. Děláme u nás na vesnici atletiku, přes zimu lyžujeme…Na horách se snažíme být, jak je to jenom možné. Nejstarší Leila začala hrát rugby a moc ji to baví. Ale má ráda i běh a účastní se závodů ve své kategorii, stejně jako mladší Kayla a Aylet.

Jak aktuálně vypadá Tvůj trénink? Dostaneš e často do hor, nebo běháš spíš u vás v nížině? A jak to zvládáš časově s péčí o holky?
Můj trénink? Běhám jak můžu a jak se mi chce. Nejraději v horách, pokud je to možné. V zimě se hodně věnuji skialpům. A samozřejmě se vzhledem k věku a naběhaným kilometrům snažím šetřit tělo a klouby a vyvarovat se zranění. Ta totiž moji závodní kariéru doprovázela dost často.

Jaké máš dál plány tuto sezonu?
Teď o víkendu jsem běžela Sierre Zinal ve švýcarských Alpách, což je takový můj srdcový závod, a vyhrála svou kategorii. Dále se chystáme do Saalbachu na SkyRace, a pak se uvidí.

Co považuješ za svůj největší běžecký úspěch ve své bohaté kariéře?
Asi tituly mistryně světa v běhu do vrchu a účast na olympiádě v Aténách, kde jsem běžela maraton a skončila na 28. místě. A taky jsem 4x vyhrála již zmíněný závod Sierre – Zinal (a dlouhých 11 let držela na tomto prestižním závodě rekord trati, pozn. red.).

Po všech Tvých úspěchách a zkušenostech (olympiáda v silničním maratonu, mistryně světa v horském běhu, medaile ze skyrunningových mistrovství, titul v masters), je ještě něco, co by sis v běhání a závodění chtěla splnit?
Ano, chci zůstat zdravá a běhat a jezdit na skyrunningové závody společně s dětmi. Hlavně jim ukázat, že když se rozhodnou, mohou dosáhnout čehokoli. Prostě běhání v horách mám v sobě a už si nepotřebuji nic dokazovat. Dělám to pro ty nádherné pocity, které se popsat nedají.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: