Běh a dovolená? Zkuste třeba maraton na Novém Zélandu

Běh a dovolená? Zkuste třeba maraton na Novém Zélandu

Queenstown je jedním z vyhledávaných turistických cílů Nového Zélandu, a pokud se sem vydáte, snadno pochopíte proč. Malebné město leží na břehu křišťálově čistého jezera Wakatipu a je obklopeno nádhernými horami. Dvacet minut od Queenstownu, poblíž startu maratonu, ožívá historie těžby zlata v Arrowtown a mimo jiné zde najdete i pulzující kavárenskou scénu, bary a restaurace. Můžete si tu dokonce vyzkoušet rýžování zlata na řece Arrow. Čtyřicet minut od Queenstownu na severním cípu jezera Wakatipu se nachází venkovské Glenorchy a Paradise Valley s kouzelnými říčkami a úchvatnými horami.

Jak se dostanete na maraton

Pokud se chystáte zúčastnit maratonu, nejlepší pro Vás bude využít takzvaný Orbus, což je nová autobusová doprava pro Queenstown. Je to nejjednodušší, nejpohodlnější a nejdostupnější způsob, jak objet Queenstown s paušálními cenami a to za pouhé 2 NZD. Stačí si koupit kartu GoCard za 5 NZD na letišti Queenstown nebo u každého autobusu, který je součástí této autobusové sítě.  Autobusy pojedou na letiště Queenstown a z něj pravidelně po celý den od 6 hodin ráno do půlnoci.

Vybrat si můžete jednu ze 4 tras, kterou chcete zaběhnout a to buď maraton, půlmaraton, rychlých 10 nebo variantu pro děti, která má pouhé 2 kilometry.

Air New Zealand Marathon – 42,2 km

Startovné se pohybuje od 145 do 205 NZD, záleží na tom, kdy ho platíte. Maraton letos startuje 21. listopadu. Délka je standardních 42,2 km a vybíhá se v 8:20 ráno. Účastníkům musí být alespoň 18 let. Trasa je poměrně snadná na převážně rovinatém terénu s několika zvlněními, aby byla zajímavější, a nabízí jedinečný běžecký terén: 70% hladké stezky a 30% silnice. Trasa samozřejmě  bere v potaz ta nejlepší místa regionu jako Millbrook, Arrowtown, jezero Hayes,  most Old Shotover, Twin Rivers trail, jezero Wakatipu a zahrady v Queenstownu.

NZ Sotheby´s International Realty Half Marathon – 21,1 km

Vstupní poplatek pro půlmaraton je nižší, od 95 do 151 NZD a podmínkou Vaší účasti je věk minimálně 16 let. Čeká Vás snadný běh na převážně rovinaté cestě.

TIP: Podívejte se na Nový Zéland a vyberte si jeden ze zájezdů na Nový Zéland. Zájezd Nový Zéland pro každého na 17 dní pořídíte od 92 890 Kč.

Cigna – 10 km

Za poplatek 50 až 86 NZD si můžete zaběhnout tento nenáročný 10 km dlouhý závod úchvatnou krajinou. Po cestě uvidíte mnoho nádherných míst včetně lávky Frankton Arm, jezera Wakatipu a zahrad v Queenstownu.

Dětský závod – 2,2 km

Děti začínají zahradami v Queenstown Gardens, těmi proběhnou, zahnou doleva a tam se napojí na trasu maratonu. Zúčastnit se mohou děti od 5 let a závod jim začíná ve 13 hodin.

Za cílovou čárou

Jakmile překročíte cílovou čáru, bude Vám okamžitě k dispozici voda, sportovní nápoj, banány, zdravotnické zařízení a odpočívadlo. Dorazí také DJ, moderátoři budou informovat o informacích z události,  najdete tu veletrh prodejců potravin i masážní stanice. 

Ceny pro výherce prvních třech míst maratonu a půlmaratonu se pohybují v rozmezí 500 až 3000 NZD. Ale ani ostatní neskončí s prázdnou. Každý, kdo maraton dokončí, totiž dostane medaili, na kterou si dokonce za příplatek může nechat cokoli vyrýt.

Tréninkový plán

Squadrun je pro tento mezinárodní maraton hrdě přidruženým školícím partnerem. Poskytují podporu v oblasti koučování a nabízejí vzdělávací programy pro stovky sportovců všech kategorií. Spolupracují s účastníky maratonu na vytvoření výcvikového plánu na základě jejich priorit s ohledem na cíl závodu. Účastníci dostanou na výběr ze 7 běhů během jednoho týdne, z nichž si zvolí ty, které nejlépe vyhovují jejich možnostem a prioritám. Většina sportovců si obvykle vybere 3 až 4. Každý se tak sám rozhoduje, kolik tréninků zvládne a to pod vedením dvou z nejkvalifikovanějších a nejuznávanějších trenérů v regionech.

Pokud je maraton v termínu, kdy zrovna nemáte čas, nezoufejte. Na Novém Zélandu je totiž podobných maratonů celá řada a to jak na Severním, tak i na Jižním ostrově.  Je jen na Vás, který si zvolíte.

/foto: Martin Slíva/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: