Běhej katastry: běžecká zábava nejen v lockdownu

Běhej katastry: běžecká zábava nejen v lockdownu

Na jaře 2021 jsme v rámci restrikcí proti Covidu téměř nesměli opustit katastr vlastní obce. Pro někoho to byl důvod k prozkoumání zajímavých míst v rámci obce, pro někoho důvod k rebélii a pro běžce a orienťáka Dana Šafku inspirace k unikátní výzvě. „Najde se nemálo lidí, co obchází Česko po hranicích, tak proč neobíhat dokola obce, když se dál nesmí?“ O tom vše se rozepsal pro SvětBěhu.cz sám Dan Šafka, autor myšlenky.

Běhej Katastry bylo na světě! Hranice obce se stala trasou a hned v prvním březnovém týdnu se zapojilo asi 80 lidí. Například 27 km dlouhou hranici Velkých Popovic oběhlo první březnovou sobotu celkem 8 lidí, kteří se ke vzájemnému překvapení potkávali na polích, pasekách nebo nepřístupných údolích potoka. Nicméně velmi zajímavé bylo zjištění, že hranice nevede jen křovím, spíše naopak.
Běžíme po hranici. Zdá se, že nás čeká úsek polem, nicméně naše trasa sleduje mez mezi dvěma oranicemi. Míjíme rozkvetlou třešeň, nejspíš tudy vedla kdysi i cesta. Zabíháme do lesa, teď cesta vede po sotva znatelné pěšince, v mapě nevyznačené. Nacházíme historický patník se sotva patrným nápisem KC – že by Katastrální Checkpoint? Trasa prochází trnitým křovím a blížíme se k zástavbě. Probíháme mezi domy a křížíme silnici. Fotíme se se značkou ‚Jiřetín pod Bukovou‘, je umístěna na správném místě.

Noční dobrodružství

V záhybu katastrální hranice stojí starý buk. Náhoda? Nemyslím si. Hranice nyní sleduje starou kamennou hrázku uprostřed lesa. Vbíhám do skal, protahuji se úzkým skalním průchodem. Les houstne a padá tma. Nacházím další patník, jsem dobře. Dobíhám na státní hranici, je už úplná tma, zapínám čelovku. Nyní bude navigace jednoduchá, na každém hraničním patníku je směr k dalšímu. Je pět stupňů nad nulou, ale vzdát to přece nemohu, vždyť bych stejně musel doběhnout k autu. Míjím hraniční přechod, policie už asi šla domů, takže to tu vypadá jako by se žádné kontroly nekonaly. Vybíhám skoro až na Hvozd, těsně pod vrcholem se hranice katastru obce Krompach odpojuje a čekají mě poslední 2 km seběh na Babiččin odpočinek, kde už mám auto. Hledám klíče. Naštěstí jsem je neztratil, 16 km a 600 metrů převýšení mi fakt stačilo.

Praha a její městské obvody

Výzva se ujala i v hlavním městě, 163 km dlouhou hranici oběhla na 11 etap v průběhu lockdownu Šárka Jelínková. Ostatní účastníci z Prahy zvolili light verzi, oběhnutí své čtvrti.
Poctivě jsem sbíral od účastníků trasy oběhaných katastrů a pomocí jednoduchého programu z nich tvořil jakousi omalovánku. Účastníci výzvy během prvních dvou týdnů vybarvili asi 1/4 Prahy a pomohlo, že pár lidí oběhlo i sousední čtvrti. Jako s každou omalovánkou vznikl pocit, že by bylo pěkné vybarvit celou Prahu. Našlo se dalších asi 10 lidí, kteří si vzali „Obíhání katastrů“ za své. K dnešnímu dni bylo oběhnuto 75 katastrů, což je více než 2/3 všech pražských čtvrtí (112). Možná jsme měli vyhlásit „Běhej Městské Obvody (číselné)“, které jsou sice delší, ale je jich méně. Třeba Praha 8 má 43km.

Nutný kajak

Výzva se ujala i v dalších městech a obcích, například v Brně (110 km, oběhnuto na 9 etap), Liberci (83km, 2 etapy), Prachaticích (35 km) anebo Třinci (55 km, 2 etapy). Někdy se ta hranice bohužel nedá dodržet. Nové dálnice vedou napříč historickými hranicemi, stejně jako některé průmyslové areály. Když vede hranice řekou, lze samozřejmě plavat, ale této možnosti žádný účastník nevyužil. Akorát Miroslav Kovář vzal v Černošicích kajak. Po otevření hranic obcí výzva neskončila. Tři mušketýři se vydali oběhnout Prahu – Ruzyni po vnějšku hranice, neboť zevnitř hranice je většinou pozemek pražského letiště. Martin Baier se zase rozhodl oběhnout všechny obce hraničící s jeho domovinou Turnovem – naběhal celkem 235 kilometrů a oběhl 13 obcí. Ještě o tři více oběhal Dan Šafka, který s obíháním katastrů pokračuje po celý rok napříč republikou.

Chcete se také zúčastnit? Zadejte v aplikaci mapy.cz jméno vaší obce nebo čtvrti. Objeví se červená čára s hranicí. A to je vaše trasa. Výsledky zasílejte na mail autora.

Dan Šafka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: