HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

BĚŽECKÉ OSOBNOSTI

POSLEDNÍ DISKUSE

PAVLA SCHORNÁ - milovnice přírody a běhu do vrchu

PAVLA SCHORNÁ - milovnice přírody a běhu do vrchu

Pavla Schorná Matyášová je naše úspěšná letní biatlonistka a běžkyně do vrchu. Běhy v přírodě a krosy Pavle sedí, což dokazují i její sportovní výkony. Při běhu na vrchol si občas hrábne na dno, ale nahoře ji pak čeká euforie...Běhání mi šlo vždy lépe než střelba

Pavla pochází z Ostravy, jejím domácím klubem je Maratonstav Úpice, svými výkony rovněž reprezentuje Salomon team.

A jak se k běhání na špičkové úrovni dopracovala?

"K běhu jsem se dostala přes letní biatlon, kterému se věnuji od svých devíti let. Běhání mi šlo vždy lépe než střelba a na popud trenéra lyžování VŠB pana Kubici jsem v roce 2002 zkusila kvalifikaci na ME v běhu do vrchu a už jsem u nich zůstala."

Jako běžkyně zůstala věrná jak letnímu biatlonu, tak se zaměřila na krosy a běhy do vrchu.

 


 

Moje fotografie:Moje fotografie:

Moje fotografie:Moje fotografie:

Moje fotografie:Moje fotografie:

Podívejte se na další fotografie k článku...

 


 

Chci předvést takový výkon, abych byla spokojená

Při závodech je pro Pavlu důležité zaběhnout je tak, aby byla spokojená se svým výkonem a současně si je užila. Takovou úspěšnou synchronizaci zažila například v roce 2012 na ME v Pamukale v Turecku.

Vrchy se pro Pavlu staly jasnou volbou také kvůli prostředí Alp, kde se často běhají, a které doslova zbožňuje. Kopce má ráda nejen na běhy, ale i na chození a lezení. Není se tedy co divit, že její nejoblíbenější závod je Trofeo Vanoni - Morbegno v italských Alpách.

O tom, že běh v horách má své kouzlo, ale také své zákonitosti se můžete přesvědčit v článku Specifika běhu v horách.

Aby měl trénink maximální efekt, je jeho nedílnou součástí kvalitní zapracování

Týdenní kilometráž závisí na období a času, který Pavla buď má, nebo spíše nemá a pohybuje se od "pouhých" padesáti kilometrů ve vysokých intenzitách a v kopcích až po cca 150 km během soustředění.

"Pokud dovolí klimatické podmínky a čas, snažím se, aby byl trénink během roku maximálně různorodý, proto se snažím kromě vlastního běhání zapojovat lyžování, jízdu na kole nebo koloběžce a plavání. Jsem především vrchařka, proto trénink zaměřuji hlavně na rozvoj síly a vytrvalosti, ale nezapomínám se věnovat ani technice běhu a rozvoji rychlosti. Pokud se v mém věku dá ještě o rychlosti hovořit :-)"

Nejoblíbenější běžeckou lokalitou je pro Pavlu Česká Kanada v malebném prostředí jihovýchodních Čech.

Jak je na tom Pavla se stravou v den závodu?

"Stravu příliš neřeším. Snažím se před závodem jíst, na co jsem zvyklá z běžného dne a tréninku. Ráno si dám housku se sýrem nebo müsli a nesmí chybět velký hrnek kávičky. Jinak samozřejmě lehčí jídla jako rýže nebo těstoviny. A po závodě? Co mi dají :-)"

Během závodu Pavla nejí nic, dá si pouze tablety Enervit a pije vodu nebo iontové nápoje. V poslední době také zkoušela žvýkací bonbony od GU.

A co volba vybavení pro terénní běhy?

Moje nejoblíbenější boty, které používám většinu sezóny, jsou Speedcross do bahna a S-lab sense pro ostatní závody.

Moje nejoblíbenější boty, které používám většinu sezóny, jsou Speedcross do bahna a S-lab sense pro ostatní závody.

Osobní rekordy

Maraton: neběžela jsem

Půlmaraton: 1:18:59 bez přípravy 2007 v Meranu

10 km: 34:12

5 km: nevím

1000 m: nevím

těch je víc :-)

Největší úspěchy

V bězích do vrchu si nejvíce cením bronzu z ME 2012 v Pamukale v Turecku, čtvrtého místa z MS 2011 v Albánii a sedmého místa na MS 2015 ve Walesu. V letním biatlonu jsou to tři tituly mistryně Evropy z let 2011 a 2013.


06.06.2016, Petra Královcová


Sem vložte diskusní příspěvek.