HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest Klub cestovatelů Praha/Brno

BĚŽECKÉ OSOBNOSTI

POSLEDNÍ DISKUSE

JAN JANŮ - přední český vrchař

JAN JANŮ - přední český vrchař

Jan Janů je sympatický 22letý kluk, který dokáže neuvěřitelně rychle běhat do kopce a to ještě v náročném horském terénu. Na letošním ME v běhu do vrchu  v Itálii zvládl zdolat 12,3 km dlouhou trať s převýšením 750 metrů v čase 54:42, čímž obsadil skvělé šesté místo.Postupem času jsem si začal více věřit a kladl jsem si větší a větší cíle

Jenda pochází vesnice Hlinné, která leží 5 km jihozápadně od Nového Města na Moravě. Jeho domácím klubem je Hvězda Pardubice a zároveň reprezentuje v barvách Salomon teamu.

K pohybu měl vždycky blízko, a jak to u něj začalo s během...

"Vyrůstal jsem na vesnici, takže mi pohyb vůbec nebyl cizí. Práce na poli a kolem statku bylo vždycky hodně, a když byly všechny povinnosti hotové, tak jsem si hrával a běhal po venku se sourozenci či kamarády. S běháním jsem začal až v osmé třídě, kdy jsem běžel za školu jeden závod a tam mě oslovila má první trenérka paní Vlasta Holubová. Zezačátku jsem neměl velké ambice ve sportu, myslel jsem si, že jsem začal moc pozdě na to, abych se mohl rovnat s těmi, kteří trénují už od dětství. Ovšem postupem času jsem si začal více věřit a kladl jsem si větší a větší cíle. Po dvou letech trénování mě paní Holubová předala trenérovi Miroslavu Wastlovi, u kterého jsem dodnes. Jemu vděčím za to, že mě dostal ve sportu tak daleko."

 


 

Moje fotografie:Moje fotografie:

Moje fotografie:Moje fotografie:

Moje fotografie:Moje fotografie:

Podívejte se na další fotografie k článku...

 


 

Specializace na běhy do vrchu se ukázala jako správné rozhodnutí

V letošním roce se Jenda, spolu s trenérem, rozhodl specializovat na běhy do vrchu. Ukázalo se, že to bylo správné rozhodnutí.  V závodě SP doběhl na 2. místě a na ME obsadil 6. místo.

"Vždy jsem měl ke kopcům blíže než k silnici či dráze. Možná je to dané tím, že jsem z Vysočiny, takže jsem se v kopcích pohyboval od malička."

Připomeňte si, jak Honza zabodoval na letošním ME v běhu do vrchu v Arcu.

Před závodem je nejlepší se smát, to člověka uvolní a přivede na jiné myšlenky

Honza  je pohodář, který si svůj flegmatický přístup dokáže udržet i před tak důležitými závody jako je ME či MS. Nemá žádné speciální rituály, není pověrčivý a na závod téměř vůbec nemyslí. Tento přístup mu pomáhá zůstat vždy nad věcí, a i to je také jeden z důvodů jeho úspěchů.

Nejraději si vybírá závody, které vedou pěknou přírodou po horských stezkách.

Tréninkový plán má v plné režii můj trenér

Týdenní kilometráž závisí na fázi přípravy, ve které se Honza zrovna nachází. V přípravě to bývá i přes 160km a v závodní sezóně to bývá jenom kolem 90km. Jeho oblíbenou běžeckou oblastí jsou Alpy, ale rád vyrazí i do našich hor, ve kterých má také svoje oblíbená místa. Jako doplňkové sporty volí kolo nebo vyráží na treky.

"Trénink má celý v režii můj trenér, ten ví, co potřebuji naběhat a jak na tom jsem, takže mi sestavuje trénink přímo na míru. V tréninku jsou samozřejmě důležité úseky, lehký výklus a v neposlední řadě regenerace (sauna, masáž, ledová voda)."

Regenerace je nezbytnou součástí každého běžeckého tréninku, přečtěte si o jejích základních pravidlech.

 

Co se týče stravy, vůbec se nehlídám

Žádná omezení ve stravě Honza nemá. Jí vše, na co mám chuť. Před závodem dává přednost sladké stravě a k pití si rád dá zelený čaj. Jinak mimo závody pije iontové nápoje a nedá dopustit na čistou vodu.

"Během závodu se občerstvuji pouze vodou, je-li závod delší, beru si tablety Carbonex nebo tablety Enervit GT sport. Jako doplňky stravy využívám BCAA, Carnitine, vitamín C, B a občas B12."

Jaké vybavení vyhovuje Honzovi při výběhu na vrchol?

"V běžeckém vybavení jsem si oblíbil značku Salomon. Oceňuji, že výrobky jsou funkční, praktické a navíc hezky designově řešené. Při závodech mi dobře sedí boty Salomon s-lab sonic."

Osobní rekordy

Maraton: zatím neběžel

Půlmaraton: běžel jsem i delší závody ale přímo půlmaraton ne

10 km: neoficiálně 30:16 (2016)

5 km: 14:54 (2013)

1000 m: 2:38

3000m překážek 9:07 (2015)

Největší úspěchy

Nejvíce si cením letošního šestého místa na ME v běhu do vrchu. Také si velice vážím loňského 11. místa na MS v běhu do vrchu, nebo letošního 2. místa v závodě SP v běhu do vrchu. Ostatně jsem rád za každý závod, který se mi podaří ve zdraví dokončit.


01.08.2016, Petra Královcová


Sem vložte diskusní příspěvek.