ALFRED SHRUBB

ALFRED SHRUBB – vytrvalostní legenda

Alfred Shrubb, anglický vytrvalec, kterého již jen málokdo ze současných běžců zná, patří k pionýrům vytrvalostního běhu. Svými výbornými výkony se na počátku dvacátého století zařadil mezi nejlepší atlety na světě.Proč se mu přezdívalo „Malý zázrak“?

Narodil se 12. prosince 1879 jako páté dítě v poměrně chudé zemědělské rodině. Také on zpočátku pracoval v zemědělství, později jako pomocný tesař. Když mu bylo 20 let, zahájil svoji velkolepou běžeckou kariéru. Pro běh měl díky své velké pracovitosti, svědomitosti v přípravě a cílevědomosti ty nejlepší předpoklady, kterých také dokázal dokonale využít. Už krátce po zahájení běžecké činnosti dosahoval velmi dobrých výkonů a pro svoji drobnou postavu /168 cm, 63 kg/ si vysloužil přezdívku „malý zázrak“. Po prvních významnějších sportovních úspěších se dostal do podvědomí běžeckého světa a později se stal díky dosaženým výsledkům velmi známou a populární běžeckou osobností.

Držitel 28 světových rekordů

Jeho nejlepším obdobím byla léta 1903-1904, kdy byl držitelem všech světových rekordů od 2 mil až po hodinovku. A přestože se stal dvakrát anglickým mistrem na trati jedné míle, rekord své země se mu nepodařilo překonat. Jeho nejlepší čas na tuto trať 4:22,0 z roku 1904 na to prostě nestačil. Svoji poměrně nízkou tempovou rychlost si však bohatě vynahradil na delších tratích. O jeho mimořádných běžeckých výkonnostních kvalitách svědčí skutečnost, že byl držitelem 28 světových rekordů! 5. listopadu 1904 dokázal dokonce v jednom závodě v Glasgowě překonat sedm světových rekordů – na 6, 7, 8, 9, 10,11 mil a v hodinovce. A počet jeho světových rekordů mohl být ještě daleko vyšší, protože jen zcela výjimečně závodil na metrických tratích.

Mistrem v hodinovce

Za svůj nejhodnotnější světový rekord považoval Shrubb hodinovku – v níž dokázal zdolat vzdálenost 18 742 m. A není jistě bez zajímavosti, jak k tomuto výkonu dospěl. Tehdy měl totiž původně běžet jen 10 mil. Když ale proběhl cílem ve světovém rekordu 50:40,6, byl k svému nemalému překvapení rozhodčími zcela nečekaně vyzván, aby dál pokračoval v běhu a pokusil se vytvořit další světový rekord, tentokrát v hodinovce. Protože byl ale závěrečným finišem na desetimílové trati dosti vyčerpán, trvalo téměř půl minuty, než pochopil, co po něm vlastně rozhodčí požadují. Teprve potom se znovu rozběhl a i přes píchání v boku dokázal za posledních zhruba 9 minut zdolat 2 650 metrů průměrným tempem 3:24/km, když „cestou“ vytvořil i světový rekord na 11 mil. Jeho výkon v hodinovce byl natolik kvalitní, že byl překonán až v roce 1913 úspěšným francouzským vytrvalcem Jeanem Bouinem, který ve stanoveném časovém limitu uběhl 19 021 m.

Nejlepším vytrvalcem i mezi profesionály

O Shrubbových výkonnostních kvalitách svědčí i to, že jeho světový rekord na 3 míle byl překonán až za neuvěřitelných 29 let Finem Lauri Lehtinenem, držitelem zlaté olympijské medaile na pětikilometrové trati z roku 1932, když výkon Paava Nurmiho 14:08,4 z roku 1922 IAAF neuznala. Podobně se dařilo i světovému rekordu na 10 mil – ten vydržel necelých 26 let. V roce 1905 odcestoval Shrubb na turné do Austrálie a Nového Zélandu. Podle mínění anglického atletického svazu tam však pobíral neúměrně vysoké cestovní náležitosti, a byl proto prohlášen profesionálem. To mu ovšem vůbec nezabránilo v pokračování v další běžecké kariéře – i na profesionální scéně dosahoval výborných výsledků a po zásluze i zde patřil mezi nejlepší světové vytrvalce. Dokázal si také vydělat poměrně slušnou částku peněz  a dobře zabezpečit svoji rodinu – manželku, syna a dvě dcery.

Tvrdý trénink jako klíč k úspěchu

Shrubbovy úspěchy však nepřišly samy od sebe, ale byly založeny na velmi tvrdé tréninkové práci. Běhal téměř denně, někdy i dvoufázově, a to zpravidla vzdálenosti do deseti mil. Tempo jeho tréninkových běhů bylo značně vysoké a blížilo se rychlosti závodů. V nich pak spoléhal především na velmi rychlý začátek, jímž své soupeře většinou hned zlikvidoval. Obvykle vítězil s velkým náskokem a své dobíhající běžecké konkurenty s určitou škodolibostí prý někdy dokonce i v cíli fotografoval, přestože nebyl žádným fotografickým nadšencem. Své štěstí zkoušel i na maratonských tratích, tam se mu však nedařilo. Tato vzdálenost mu prostě neseděla…

Autorská a trénérská činnost jako náplň zbytku života

Své běžecké zkušenosti dokázal zúročit v letech 1908-1909 napsáním dvou knih o tréninku přespolního běhu a běhu na dlouhé vzdálenosti. Jako profesionál působil do roku 1912 a za celou dobu své běžecké kariéry se zúčastnil 1 800 závodů, z nichž tisícovka byla vítězných.

Díky svým výborným sportovním úspěchům si získal Shrubb dobré jméno a byl velmi uznávaným člověkem. Cítil, že se nenávratně blíží konec jeho běžecké kariéry, a tak se obával o svoji další budoucnost. Proto v roce 1908 neváhal ani chvíli a s radostí přijal nabízené trenérské místo běžců na Harvardské univerzitě. Zůstával tak stále ve sportovním prostředí, a přestože sám v té době ještě běhal, trénování ho velmi bavilo a věnoval mu veškeré své síly. Jeho píle a snaha nevyzněly naprázdno – se svými svěřenci dosáhl několika významných úspěchů. Ve své činnosti využíval nejen bohatých praktických zkušeností z vlastního závodění, ale velmi pozorně sledoval i módní tréninkové trendy tehdejších špičkových anglických trenérů.

Zemřel 23. dubna 1964 ve věku 84 let v Bowmanville, kde bylo na jeho památku zřízeno muzeum běhu. A na počest slavného běžce se v tomto městě od roku 2003 každoročně koná běžecký závod nazvaný Alfie Shrubb Classic.

Nejlepší osobní výkony:

1 míle 4:22,0

2 míle 9:09,6

3 míle 14:17,2

5 000 m 14:59,0

6 mil 29:59,4

10 km 31:02,4

10 mil 50:40,6

hodinovka 18 742 m

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: