Beskydy – Valašsko: běžecká trasa na Lysou horu přes Malenovický kotel

Beskydy – Valašsko: běžecká trasa na Lysou horu přes Malenovický kotel

Turistický region
Beskydy - Valašsko
Kraj
Moravskoslezský
Délka trasy (km)
19
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
925

Běžet na Lysou se dá \\\"jednoduše\\\" nahoru a dolů, tato delší trasa nám kromě zdolání nejvyššího vrcholu Beskyd - královny Lysé hory (1323m) - umožní poznat také klidnější a méně navštěvovanou oblast Malenovického kotle, s využitím cyklo-běžkařské trasy.

Začátek je v Malenovicích na parkovišti u restaurace Rajská bouda (jezdí sem i bus z Frýdlantu). Žlutá značka vede nejdříve po asfaltce, později stoupá terénem kolem známé hospůdky U Veličků http://www.turistika.cz/mista/u-velicku až na turistické rozcestí Lukšinec, kde se připojí červená z Ostravice (ve volných dnech frekventovaná).

Na vrcholu Lysé http://www.turistika.cz/mista/lysa-hora je při dobrých podmínkách jedinečný rozhled, kromě výhledu na beskydské vrchy nad frenštátskou kotlinou je vždy silný zážitek vidět slovenské hory – Malá a Velká Fatra, Roháče a při výjimečné viditelnosti i vrcholky V.Tater. Dolů nás zpočátku opět povede červená (směr Visalaje), na rozcestníku Zimný uhneme širší cestou doleva a pokračujeme už podle cyklo-běžkařského značení směr Ivančena. Čeká nás táhlý, pozvolný seběh, míst zvlněný až na Ivančenu. http://www.turistika.cz/mista/ivancena

Odsud nás dovede modrá a později zelená značka (odbočka doleva) k hotelu P.Bezruč, od kterého můžeme pokračovat dál po zelené a potom žluté značce, kterou jsme na začátku trasy stoupali nahoru. Doběhneme zpět na Malenovické parkoviště. Druhá a orientačně jednodušší možnost je běžet od hotelu P.B. dolů po silnici, která nás též dovede na parkoviště – jen je třeba počítat s auty. Připomenu, že i v létě se dá v těchto horách zažít drsné počasí, je dobré s tím počítat.

GPS souřadnice startu: 49.579166666667, 18.397777777778

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: