Běžecká trasa borovicovými lesy z Oken do Bělé pod Bezdězem

Běžecká trasa borovicovými lesy z Oken do Bělé pod Bezdězem

Turistický region
Střední Čechy - Polabí
Kraj
Středočeský
Délka trasy (km)
14
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
161

15 km běh pohádkovým lesem, ve kterém o živáčka nezavadíte, ale sami rozhodně nebudete. Zvěří se to tam jenom hemží a je tam čistý vzduch.

Trasa začíná u žst. Okna a vybíhá se po žluté turistické značce. Po pár metrech budete křížit železniční trať se zajímavou historickou závorou. Držte se žluté turistické značky. Přes louku Vás zavede do lesa a tady to vše začíná. Nadechněte se! Máte před sebou 15 km lesem jako z pohádky.

Po chvilce překřížíte malebnou jednokolejku. Dívejte se pozorně, les je plný srnek, které Vám několikrát přeběhnou přes cestu. Běh Vás tak unese, že se najednou ocitnete U Maršů. Tam stojí starobylé hospodářské stavení. Odtud berte modrou značku a nelekněte se prudkého krpálu, má jen pár metrů. Až doběhnete k vodárně u Březinky, pokračujte paloukem k závoře na kraji lesa. Zde začíná poslední lesní úsek. Hlídejte si modré značení, zhruba po 1 km se trasa prudce a nenápadně stáčí mezi ohrady od lesních školek a po stezce vystoupá na silnici, na které se dáte vpravo.

Na téčku se od modré značky odpojíte, zahnete vlevo a postupně klesáte do Čisteckého dolu. Tam přeběhnete koleje a můžete finišovat, čekají Vás poslední stovky metrů hladkou asfaltkou k nádraží v Bělé p. Bezdězem.

Železniční trať na úseku mezi stanicemi Bělá p. Bezdězem a Okna je jedna z nejmalebnějších, kterou znám a byla by škoda si jízdu vlakem po této trati nechat ujít. Vlaky zde jezdí v intervalu zhruba jednou za 2 hodiny. Proto doporučuji zjistit si odjezd vlaku z Bělé p. Bezdězem, nechat tam u nádraží zaparkované auto, vlakem dojet do Oken a výše popsanou trasou doběhnout zpět k nádraží v Bělé p. Bezdězem.

GPS souřadnice startu: 50.526944444444, 14.674166666667

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: