Běžecká trasa česko-německým pohraničím v okolí hradu Oybin

Běžecká trasa česko-německým pohraničím v okolí hradu Oybin

Turistický region
Zahraničí
Kraj
Německo
Délka trasy (km)
16
Povrch
Přírodní terén
Převýšení (m)
702

Žitavské a Lužické hory nabízí úžasné trasy pro všechny běžce s krásnou kulisou v podobě pískovcových skal a řadu vyhlídek nebo rozhleden

Trasa začíná u vlakové stanice úzkokolejné železnice v lázeňském městečku Kurort Oybin, po které můžete dojet ze Žitavy parním vklakem nebo auto nechat na nedalekém parkovišti.

První část je naposledy po příjezdové silnici a po 750 metrech zabočíte po malé cestičce doprava do prudkého kopce, kde začíná pořádný trail. První skalní útvary Gatzer oběhnete zleva a napojíte se na žlutou turistickou značku. V některých místech však doporučujeme mít otevřenou aplikaci Mapy.cz, abyste nenaběhli jinam, německé značení není tak dobré, jak jsme zvyklí v Česku.

Postupně doběhnete na Töpfer (582 m), kde je výletní restaurace a několik možností krásných výhledů do okolí (uvidíte v případě dobrého počasí i Krkonoše). Nebude to však jediná možnost se podívat z nadhledu: další vyhlídky, některé i bezejmenné, vás čekají na každém kroku. Böhmische Aussicht, Scharfenstein nebo Mönchskanzel. Příjemná trasa plná skalek vás dovede až na hranice Česka/Německa a poté vás čeká největší stoupání na trase na Hvozd / Hochwald na hranici obou států.

Zde se můžete občerstvit a pokračovat dolů po Stezce Českem, která se však částečně nachází i na německé straně po červené turistické značce, od které se postupně odpojíte a doběhnete na Jánské kameny (ty jsou znovu v Česku). Po staré lipenské cestě se vrátíme do Německa, kde nás čeká poslední pořádný výběh na dominantu celého kraje: zříceninu skalnatého hradu Oybin. Do něj si však budete muset zakoupit vstupné. Až poběžíte zpátky ke svému autu nebo na vlak, můžete se zastavit v jedné z mnoha restaurací nebo cukráren. Po 16 km si to určitě zasloužíte.

GPS souřadnice startu: 50.8432557, 14.7461201

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: