Běžecká trasa Českým lesem na vrch Čerchov

Běžecká trasa Českým lesem na vrch Čerchov

Turistický region
Český les
Kraj
Plzeňský
Délka trasy (km)
19
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
790

Náročný horský běh divočinou Českého lesa s výběhem na jeho nejvyšší vrchol Čerchov. Trasa začíná v Klenčí pod Čerchovem a končí v České Kubici.

Běh startuje v podhorské vesnici Klenčí pod Čerchovem, která je několikrát denně dostupná vlakovými spoji z nedalekých Domažlic. Trasa má náročný profil a prochází turisticky zapomenutým, surovým a nehostinným Českým lesem.

Je to kus divočiny, lesy jsou zde opuštěny a neosídleny, možná se budete cítit osamoceni. Z Klenčí začínáte po modré a za vesnicí si profil trati řekne své! Ostré stoupáky v rozlehlých hlubokých lesích, takový je ráz místní krajiny. Od turistického rozcestí „Pod Sádkem“ berete červenou a po zpevněné lesní cestě klesáte do horské vesničky Capartice.

Tam přebíháte hlavní silnici a před Vámi je 3 km dlouhé, nekonečné stoupání po zpevněné horské cestě k rozcestí „Pod Čerchovem“ a odtud 1 km krutým stoupákem po panelce označené zeleným značením až do bývalého vojenského objektu na hoře Čerchov, která je se svou výškou 1042 m n.m. nejvyšším vrcholem Českého lesa. Vojenský objekt byl dříve utajen a sloužil jako pozorovatelna pohraniční stráže. Dnes již utajen není, záplava turistů zde však nehrozí. Zastavil se tu čas, přesvědčí Vás o tom dobový kiosek se socialistickou výzdobou a neobvyklý vzhled betonové věže a přilehlých, opuštěných kasáren. Deprimující atmosféru tohoto zapomenutého místa vyváží rozhled z kamenné Kurzovy rozhledny, která má 129 schodů a za dobré viditelnosti nabízí výhled až na Alpy.

Z Čerchova budete až do cílové České Kubice klesat. Za budovami kasáren mizí modrá značka v džungli bukového lesa a po hřebeni Vás dovede k altánku, z něhož vytéká pramen České studánky. Pokračujete po žluté a na dalším kilometru, na rozcestí u Zelené chýše měníte žluté značení za červené, zahýbáte doprava a po zpevněné lesní cestě se sbíháte do podhůří. Přeběhnete přes hlavní silnici směřující do německého Furt im Wald a za ní Vás vítá cílová obec Česká Kubice, ze které je možnost odcestovat veřejnou dopravou, spoje ovšem jezdí jen zřídka. Jaký dojem na Vás udělal Český les?

GPS souřadnice startu: 49.434722222222, 12.814722222222

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: