Běžecká trasa Českým lesem na vrch Čerchov

Turistický region
Český les
Kraj
Plzeňský
Délka trasy (km)
19
Povrch
Převážně terénní
Převýšení (m)
790

Náročný horský běh divočinou Českého lesa s výběhem na jeho nejvyšší vrchol Čerchov. Trasa začíná v Klenčí pod Čerchovem a končí v České Kubici.

Běh startuje v podhorské vesnici Klenčí pod Čerchovem, která je několikrát denně dostupná vlakovými spoji z nedalekých Domažlic. Trasa má náročný profil a prochází turisticky zapomenutým, surovým a nehostinným Českým lesem.

Je to kus divočiny, lesy jsou zde opuštěny a neosídleny, možná se budete cítit osamoceni. Z Klenčí začínáte po modré a za vesnicí si profil trati řekne své! Ostré stoupáky v rozlehlých hlubokých lesích, takový je ráz místní krajiny. Od turistického rozcestí „Pod Sádkem“ berete červenou a po zpevněné lesní cestě klesáte do horské vesničky Capartice.

Tam přebíháte hlavní silnici a před Vámi je 3 km dlouhé, nekonečné stoupání po zpevněné horské cestě k rozcestí „Pod Čerchovem“ a odtud 1 km krutým stoupákem po panelce označené zeleným značením až do bývalého vojenského objektu na hoře Čerchov, která je se svou výškou 1042 m n.m. nejvyšším vrcholem Českého lesa. Vojenský objekt byl dříve utajen a sloužil jako pozorovatelna pohraniční stráže. Dnes již utajen není, záplava turistů zde však nehrozí. Zastavil se tu čas, přesvědčí Vás o tom dobový kiosek se socialistickou výzdobou a neobvyklý vzhled betonové věže a přilehlých, opuštěných kasáren. Deprimující atmosféru tohoto zapomenutého místa vyváží rozhled z kamenné Kurzovy rozhledny, která má 129 schodů a za dobré viditelnosti nabízí výhled až na Alpy.

Z Čerchova budete až do cílové České Kubice klesat. Za budovami kasáren mizí modrá značka v džungli bukového lesa a po hřebeni Vás dovede k altánku, z něhož vytéká pramen České studánky. Pokračujete po žluté a na dalším kilometru, na rozcestí u Zelené chýše měníte žluté značení za červené, zahýbáte doprava a po zpevněné lesní cestě se sbíháte do podhůří. Přeběhnete přes hlavní silnici směřující do německého Furt im Wald a za ní Vás vítá cílová obec Česká Kubice, ze které je možnost odcestovat veřejnou dopravou, spoje ovšem jezdí jen zřídka. Jaký dojem na Vás udělal Český les?

GPS souřadnice startu: 49.434722222222, 12.814722222222

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: