Běžecká trasa na D10: Od letadla na Babu

Běžecká trasa na D10: Od letadla na Babu

Turistický region
Střední Čechy - Polabí
Kraj
Středočeský
Délka trasy (km)
7.5
Povrch
Přírodní terén
Převýšení (m)
259

Jedete z Prahy na sever do Jizerských hor nebo Českého ráje? Zastavte se krátce u letadla a dopřejte si krásný trailový výběh

Všichni, kdo někdy jeli po D10 z Prahy na Liberec, vědí, kde začíná trasa. Letadlo, ve kterém se nachází občerstvení a hned vedle parkoviště a odpočívadlo, se nachází na odbočce ve směru na Turnov u Bakova nad Jizerou na 51. kilometru. Málokdo však už tuší, že právě z tohoto místa vede moc pěkná běžecká trasa.

Ta vede čistě lesním prostředím v přírodní rezervaci Vrch Baba u Kosmonos. Ač se prostor nachází nedaleko Českého ráje, budete si místy připadat spíše jako v pražském Kunratickém lese. Dubohabrový les s teplomilnou vegetací a řadou trailových stezek vás nadchne. Trasu lze jakkoliv upravit dle vašich časových možností. Určitě však nesmíte vynechat vrcholy Baba a Dědek, které jsou vulkanického původu. Čedičová vyvýšenina je otevřeným torzem někdejšího sopečného kráteru. Na svazích tohoto neovulkanického vrchu se nacházejí četná kamenná moře a sesuvy. Velmi vzrostlá a bujará vegetace znemožnila významnější rozhled z vrchu Baba (304 m), avšak z Dědka (363 m) je vidět celé panorama severozápadní části Českého ráje.

Zpáteční cestu k autu doporučujeme po modré turistické značce. Sice část trasy bude stejná, ale nezamotáte se ve spleti drobných stezek, které podle Mapy.cz vypadají průběžně, ale v některých místech vás překvapí bažina či konec cesty.

GPS souřadnice startu: 50.4655323, 14.9424453

Zajímavé vybavení

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: